Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Vakcinačný turizmus sa stáva trendom. Turistov chce očkovať Izrael, Kuba aj Barbados

Vakcinačný turizmus sa stáva trendom. Turistov chce očkovať Izrael, Kuba aj Barbados

Už v decembri 2020 ponúkli indické cestovné kancelárie výlety do Londýna a New Yorku, aby sa tam cestujúci nechali zaočkovať. Mnohí bohatí Američania smerovali napríklad na Floridu, kde vakcínu dávali ľuďom nad 65 rokov bez ohľadu na to, či boli jej obyvateľmi. Vyzerá to tak, že vakcinačný turizmus už nie je žiadnou novinkou a bude trendom pre rok 2021.

Reklama

Indické cestovné kancelárie žiadali 1 777 dolárov na osobu, cestujúci ostali v izolácii na základe opatrení a následne boli v zdravotnom stredisku zaočkovaní v cene „pobytu“. Tá zahŕňala aj malý výlet v cieľovej destinácii.

Z Floridy do Izraela

Istá floridská cestovná agentúra podľa magazínu Forbes organizuje výlety do Izraela pre izraelských občanov mladších ako 65 rokov. Tí podstúpia povinnú 10-dňovú karanténu a následne sa nechajú zaočkovať. Roy Gal, majiteľ jednej z cestovných kancelárií, vysvetľuje, že očkovacie centrá by niektoré z vakcín na konci dňa museli vyhodiť a tak sa pasažieri dostanú na rad ako náhradníci. Takýto výlet ich stojí 850 dolárov za letenky a 2 000 dolárov na mesiac za prenajatie bývania, ktoré potrebujú asi na dva mesiace – vrátane karantény a druhej dávky vakcíny.

Exkluzívna londýnska spoločnosť Knightsbridge Circle, ktorá ponúka služby v cestovaní a životnom štýle, uviedla nedávno balíčky vakcínového turizmu do Spojených arabských emirátov. Členstvo v tomto klube však stojí 25 tisíc libier ročne, čo zdôrazňuje problém elitárstva v rámci vakcinácie.

Nezaostávajú ani Dubaj a Kuba

Dubaj ponúka digitálnym nomádom nielen život a prácu pri mori, ale aj bonus v podobe očkovania pre ľudí s trvalým pobytom. Ten môžu ľudia pracujúci na diaľku z Dubaja získať, ak to financuje zamestnávateľ. Takéto víza musia byť predĺžené každé tri roky.

Kuba si zvolila na propagovanie vakcinačného turizmu nadnesenú kampaň, v ktorej ponúka „pláž, Karibské more, mojito a vakcínu“. Kuba verí, že vyprodukuje 100 miliónov dávok vakcíny Soberana 2 a zaočkuje všetkých ešte v prvej polovici tohto roku.

Vakcinačná dovolenka na Barbadose

Vláda na Barbadose vyhlásila, že chce začať s očkovaním turistov od mája 2021. „Aby sa zaistila ochrana pre všetkých, vláda naznačila zámery zaobastarania väčšieho počtu dávok vakcíny proti COVID-19 pre osoby na ostrove, či už sú jeho obyvateľmi alebo nie, do konca apríla – začiatku mája 2021,“ vyjadril sa zástupca cestovného ruchu pre Barbados.

Prvých 100 000 dávok vakcíny dodala do krajiny India. Teraz, keď ich má Barbados viac, chce najskôr zaočkovať svojich obyvateľov a potom aj návštevníkov.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore