Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Na prevoz novej vakcíny bude potrebných 8 tisíc Boeingov, odhaduje IATA

Na prevoz novej vakcíny bude potrebných 8 tisíc Boeingov, odhaduje IATA

Doručenie vakcín proti koronavírusu po celom svete bude podľa leteckého priemyslu najväčšou výzvou pre dopravu v histórii. Na prevezenie by vraj potrebovali 8 tisíc Boeingov 747.

Reklama

Hoci vakcína proti COVID-19 ešte neuzrela svetlo sveta, IATA (International Air Transport Association) už teraz diskutuje s aerolinkami, letiskami a zdravotníckymi organizáciami o globálnom pláne, píše BBC.

„Bezpečné doručenie vakcíny bude misia storočia pre celý letecký cargo priemysel. Nie je to však možné bez pozorného plánovania. A na to je čas teraz,“ povedal výkonný riaditeľ IATA Alexandre de Juniac. Organizácia preto apeluje na vlády, aby sa pripravili na moment, keď bude prá vakcína schválená a k dispozícii na prenos.

Nie všetky lietadlá sú totiž vhodné na doručenie vakcín, keďže teplota pri prepravovaní musí byť v rozpätí 2-8 stupňov. Niektoré očkovacie látky vyžadujú dokonca teplotu pod bodom mrazu.

Ditrubúcia vakcíny naprieč Afrikou by bola aktuálne nemožná. Tvrdí to IATA na základe nedostatku cargo prepravcov, rozlohy tohto regiónu a komplikácií pri prekročení hraníc. „Vakcína bude veľmi vzácnou komoditou. Zaviesť sa musia opatrenia, ktoré zaistia bezpečnosť prepravy pred manipuláciou a kradnutím,“ dodala IATA.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore