Nájdeš nás aj na:

Ázia

Rozprávkový Uzbekistan z Košíc s Turkish Airlines za 349 eur! (od februára platí bezvízový režim!)

Uzbekistan, krajina z rozprávok o tisíc a jednej noci je teraz dostupnejšia ako kedykoľvek predtým. Objavili sa výborné letenky s Turkish Airlines z Košíc, v cene aj s 20 kg podpalubnou batožinou a výborným servisom Turkish Airlines na palube. Prestupuje sa v Istanbule, nádhernej tureckej metropole. Pri prestupe dlhšom ako 6 hodín môžete na letisku v Istanbule absolvovať turistickú prehliadku mesta.

Reklama

Novinkou je, že Uzbekistan od 1. februára 2019 zavedie bezvízový režim na obdobie 30 dní vo vzťahu so 45 krajinami sveta, medzi nimi je aj Slovensko.

Uzbekistan za 349 EUR

✅ február ✅ marec ✅ november ✅ december

Košice ➜ Taškent ➜ Košice za 349 EUR REZERVUJ LETENKY

 

Hlavné mesto Uzbekistanu je Taškent, bývalá dôležitá zastávka na Hodvábnej ceste, dnes významné politické, ekonomické a kultúrne centrum krajiny, sa nachádza v údolí rieky Čirčik, na západ od neďalekého pohoria Ťan Šan. Súčasný počet obyvateľov tejto kozmopolitnej metropoly je niečo cez 2 milióny.

História osídlenia siaha až do obdobia pred naším letopočtom. V 8. storočí začínali do oblasti prenikať Arabi a s nimi aj nové náboženstvo, islam. V 10. storočí mesto dostáva svoj súčasný názov – Taškent (TAŠ = kameň, kent = mesto). Počas nasledujúcich storočí sa tu vystriedalo mnoho vládcov – Sámánovci, Karachánidovci, Mongoli, Timúrovci a Šajbánovci.

Ak teda túžite po netradičnej spoznávacej dovolenke, Uzbekistan vám odporúčame všetkými desiatimi. Ponúka toho skutočne veľa, starobylé mestá ako Buchara alebo Samarkand sú zapísané na zozname UNESCO, zažijete šíre púšte, ale aj exotickú stredoázijskú atmosféru.

V roku 1966 postihlo Taškent silné zemetrasenie, ktoré poškodilo veľkú časť mesta. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa mesto v roku 1991 stalo hlavným mestom nezávislého Uzbekistanu. Zo starého mesta, ktoré sa rozprestiera okolo obrovského rušného trhu Corsy, sa do súčasnosti veľa nezachovalo.

Napriek tomu je možné v tejto štvrti s úzkymi uličkami nájsť ešte niekoľko významných pamätihodností, ako je napríklad jedna z najzachovalejších tradičných islamských škôl v tejto oblasti pomenovaná po významnom učenci Kukeldašovi, ktorý žil a tvoril v 16. storočí. Niekoľko sto metrov severnejšie leží duchovné centrum krajiny, kde možno v múzejnej knižnici uvidieť aj jeden z najstarších Koránu na svete.

Niečo málo o Uzbekistane

Uzbekistan je štát v Strednej Ázii, ktorý býval súčasťou Sovietskeho zväzu. Nezávislosťzískal v roku 1991. Je to najľudnatejšia krajina Strednej Ázie (27,5 mil. obyv.) s rozlohou 447 400 km2. Na západe a severe susedí s Kazachstanom, na východe s Kirgizskom a Tadžikistanom, na juhu s Afganistanom a Turkménskom. Hlavné mesto Uzbekistanu je Taškent.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Aeroflot sa už vracia aj do Prahy. Linka do Moskvy bude spustená 1. októbra https://t.co/f0OPAGzo80 #novinky3 dni dozadu
Záruka návratu, meniteľné letenky i Wi-Fi zdarma. 10 dôvodov, prečo odporúčame lietať s Austrian Airlines https://t.co/YO3iJhnJGM #letenky3 dni dozadu
PONUKA DŇA: 3 noci na Mykonose v 3*hoteli s raňajkami za 189€ https://t.co/3hyWx6EkCd #dovolenky3 dni dozadu
Najkvalitnejšie nebo na svete? Jedno z nich má talianske mesto Lignan https://t.co/I6cqrdp55b #cestopisy3 dni dozadu
Bude test na COVID-19 bežnou súčasťou check-inu? Aerolinky sa už na to pripravujú https://t.co/jAa4f25PQg #novinky3 dni dozadu
Nízke Tatry – Chopok – gurmánsko-turistický trip https://t.co/0IOROOWOrF #cestopisy3 dni dozadu
10 najkratších európskych letov za rok 2019 https://t.co/YjA9ohhV7O #cestopisy3 dni dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky3 dni dozadu
Južná Afrika má nové aerolinky. Pomenovať ich má verejnosť https://t.co/MjvngLt38L #novinky3 dni dozadu
Sydney chce využiť pandémiu a zmeniť sa na 24-hodinové mesto https://t.co/mbB3srNUAI #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore