Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

„Túlavé topánky“ máme vraj zapísané v génoch

Zdroj titulnej fotografie – Lakhesis | Dreamstime.com

Reklama

„Wanderlust“, teda po slovensky záľuba v cestovaní alebo túlavosť, je pôvodom z Nemecka a doslova by sme ho mohli preložiť ako „vášeň pre cestovanie“. Toto slovo sa prvýkrát v anglickom jazyku vyskytlo začiatkom minulého storočia. V súčasnosti Nemci paradoxne preferujú slovíčko pochádzajúce z angličtiny – globetrotter, teda svetobežník. Idea však ostáva rovnaká. Majú teda niektorí ľudia „túlavé topánky“ v génoch? Veda vraví, že je to možné.

Dobrodružné či riskantné správanie je vraj geneticky dané

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo majú niektorí ľudia to naliehavé nutkanie cestovať viac než iní? A nie len cestovať, ale vyrážať za dobrodružstvom; do destinácií, ktoré znamenajú výzvu; kde sa dostávajú mimo svojej komfortnej zóny či do riskantných situácií. A prečo sa niektorým ľuďom darí viac v premenlivom prostredí a doslova začínajú vädnúť, keď padnú do rutiny? A tak niektorí prelietavajú medzi rôznymi zamestnaniami, začínajú experimentovať s drogami či majú tendenciu k promiskuite. Výskumníci sa už viackrát pokúšali takéto správanie pripísať génu, známemu ako DRD4-7R, ktorý je údajne prítomný u dvadsiatich percent populácie.

Zdroj fotografie – Sjstudio357 | Dreamstime.com

„Túlavý gén“ je príznačný pre asi dvadsať percent populácie

Niektorí ho premenovali na „túlavý gén“, čo je bezpochyby príťažlivejší názov ako DRD4-7R. Avšak nakoľko veda v skutočnosti podporuje myšlienku toho, že jediný gén je zodpovedný za našu túžbu po objavovaní? Doktor Richard Paul Ebstein, profesor psychológie Národnej univerzity v Singapure skúma DRD4-7R už viac ako dve dekády a ako uviedol pre britský denník The Telegraph, verí, že medzi génom a tendenciou vyhľadávať vždy niečo nové či extrovertným správaním vzťah určite existuje. Myšlienku túlavého génu potvrdila v roku 1999 i štúdia z Kalifornskej univerzity, ktorá tvrdí, že alela 7R bola rozšírenejšia medzi migrujúcimi kultúrami viac ako medzi tými usadenými.

Zdroj fotografie – Rawpixelimages | Dreamstime.com

Čo to vlastne DRD4 gén je?

DRD4 je receptor, ktorý pomáha kontrolovať úroveň dopamínu v našom mozgu. Dopamín, ako organická chemická látka, sa spúšťa čímkoľvek od čokolády a extázy, po čítanie správy od milovaného človeka. Ako akýkoľvek iný gén sa i DRD4 môže vyskytovať vo viacerých variantoch, teda alelách. Rôzne typy alely génu sa potom stávajú predispozíciou pre temperament človeka. Napríklad alela pomenovaná ako 4R je spájaná s pokojnou a vyrovnanou povahou, jej verzie 7R či 2R zase s impulzívnou tendenciou, vrhajúc sa do neznámych, často i riskantných situácií.

Zdroj fotografie –  Zefart | Dreamstime.com

Ako DRD4-7R funguje v praxi?

Výskumníci uvádzajú, že variant génu DRD4, známy ako DRD4-7R, má nižšiu senzitivitu na dopamín. Tento variant (či alela) je príznačný pre asi dvadsať percent populácie, čo v praxi znamená, že títo ľudia v živote vyhľadávajú také situácie, ktoré k vylučovaniu dopamínu podnecujú. Alela 7R je asociovaná s väčšou túžbou po risku, so zvedavosťou a rôznymi psychiatrickými poruchami, vrátane ADHD, alkoholizmu či drogovej závislosti. Podľa skupiny vedcov, na čele s Jamesom J. Fowlerom, majú ľudia s variantom DRD4-7R v dospelosti i väčšiu tendenciu k zastávaniu liberálnych politických postojov.

Zdroj fotografie – Alexander Alexeev | Dreamstime.com

Vášnivá túžba zbierať pečiatky do pasu

Mnohí takíto náruživí cestovatelia nemajú miesto, ktoré by nazývali domovom (alebo ich majú priveľa), vášnivo zbierajú pečiatky do svojho pasu ako známku hrdosti a bežne prespávajú i deväť týždňov za sebou mimo vlastnej postele a absolútne to neriešia. Existuje i teória o syndróme mať svoj pas permanentne pri sebe (z angličtiny PPP, teda Permanent Passport in Pocket syndrome), ktorá celú filozofiu o potrebe zažívať dobrodružstvo podporuje.

Zdroj fotografie – Vadymrogov | Dreamstime.com

Túžbu po cestovaní máme od našich predkov

Táto tendencia údajne pochádza už z minulosti civilizácie, evolučný pozostatok nedávnej histórie ľudstva. Ako pre Condé Nast Traveler magazín uviedol biológ z americkej Kaplan University Dawn Maslar, na americkom môžeme vnímať poriadnu dávku DRD4-7R génu medzi tými Juho a Severoameričanmi a ich predkami, ktorí sa tam prišli z Európy usadiť. Iné štúdie naznačujú, že tento špecifický variant nabáda ľudí k riskovaniu a túžbe za novotou a všetkým nepoznaným. Psychológia cestovania však nemusí byť taká jednoznačná, ako sa zdá. Túžba po objavovaní môže vrastať s vekom, možnosťami či prítomnosťou milovanej osoby.

Zdroj fotografie – Georgerudy | Dreamstime.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore