Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kultúrne akcie, ktoré by ste mali navštíviť v jeseni a zime

Vzduch sa pomaly ochladzuje a s ním sa zväčšuje i počet vrstiev vášho oblečenia. Letné večery sú dávno preč a vy sa pri návšteve kultúry túžite zahriať nielen na duši, ale i na tele. Jeseň a zima preto bývajú na zaujímavé eventy naozaj bohaté, niekedy až tak, že si z nich nebudete vedieť vybrať. My sme preto pre vás podľa nášho úsudku vybrali tie kultúrne akcie, ktoré by ste mali navštíviť v jeseni a zime.

Reklama

 

Zdroj fotografie –  Andrii Kucher | Dreamstime.com

Noc múzeí v Amsterdame (4. november 2017)

Každá prvá novembrová sobota v roku patrí v Amsterdame Noci múzeí. Viac ako päťdesiat múzeí v meste otvára návštevníkom svoje brány od devätnástej hodiny večernej do druhej hodiny ráno. Špeciálne podujatia; vrátane workshopov, koncertov, špecifických prehliadok a vystúpení. Chutné jedlo a pitie sú takisto poruke. Noc múzeí, pre Amsterdamčanov známa i jednoducho ako „n8“ ponúka natoľko bohatý program, že si pravdepodobne budete lámať hlavu s tým, kde začať. Áno, možností je vskutku mnoho. Začnite napríklad v Planetáriu Artis, vychutnajte si „Nočnú hliadku“ v Rijksmuseum s drinkom v jednej ruke a s canapé v tej druhej, prebicyklujte sa všetkými možnými hudobnými vystúpeniami v meste a jednoducho vstrebávajte tú výnimočnú atmosféru. Noc múzeí nie je len o tých najznámejších múzeách v hlavnom meste Holandska. Je to práve deň, kedy i tie najmenšie inštitúcie doslova zažiaria.


Zdroj fotografie –  Inna Felker | Dreamstime.co

Romaeuropa Festival v Ríme (20. september – 2. december)

Vytvorený bol v roku 1986, dnes je jedným z najlepších umeleckých festivalov v Európe. Tento rok je sem pozvaných cez tristo medzinárodných umelcov, ktorí sa majú stať súčasťou tri mesiace trvajúceho festivalu. Divadlo, tanec, výstavy výtvarného umenia a súčasnej hudby. Okrem toho i špeciálne a menej tradičné eventy ako Beethovenova Symfónia č. 4, zahraná Abruzzo Symphony Orchestrou, v sprievode rímskych stredoškolákov a nástrojov, ktoré si sami vybrali – smartfónov.


Zdroj fotografie –  Carlos Soler Martinez | Dreamstime.co

Alt-J vystúpia vo Viedni (3. február 2018) a v Prahe (4. február 2018)

Najskôr samých seba nazývali „Daljit Dhaliwal“, podľa britskej moderátorky Daljit Dhaliwal, neskôr sa premenovali na „Films“. Avšak po zistení, že v Amerike už existuje kapela s rovnomenným názvom, si to veľmi rýchlo rozmysleli. V súčasnosti ich poznáte ako „alt-J“, alebo jednoducho pod symbolom  ∆, čo je grécke písmeno delta, v matematike označujúce zmenu. Tento symbol sa tiež používa ako klávesová skratka, ktorá vznikne kombináciou klávesy „Alt“ a „J“. Tak už to všetko dáva zmysel, však? Hudobná formácia alt-J vznikla na britskej Leeds University, kde sa jej členovia Joe Newman, Gus Unger-Hamilton, Gwil Sainsbury a Thom Green počas štúdií zoznámili. Ich debutový album An Awesome Wave z roku 2012 mal taký úspech, že zaň získali ocenenia ako Mercury Prize či Ivor Novello Award. Na koncertnej šnúre, počas ktorej sa vo februári budúceho roku zastavia i vo Viedni a v Prahe predstavia svoj najnovší album „Relaxer“.


Zdroj fotografie –  Christian Bertrand | Dreamstime.co

Medzinárodný filmový festival Berlinale v Berlíne (15. – 25. február 2018)

Zlatý medveď. Po takomto ocenení túžia štáby, stojace za filmami, nominovanými na Berlínskom medzinárodnom filmovom festivale (známom skôr ako Berlinale). Celkovo je tým najnavštevovanejším filmovým festivalom na svete. Každoročne sa na ňom prezentuje štyristo filmov v odlišných sekciách, medzi nimi napríklad Fórum, zamerané na nezávislé filmy; Hlavná sekcia, obsahujúca celovečerné snímky, súťažiace o hlavné ceny; či napríklad Berlinale Shorts, sekcia venovaná krátkometrážnym filmom. Berlinale začínalo svoje pôsobenie ešte v čiastočne zničenom Berlíne, otvárajúc v roku 1951 hitchcockovým filmom Rebecca. V tom čase dostali oba existujúce festivaly v Cannes a Benátkach tak trochu strach z konkurencie nového prominentného filmového festivalu. A tak do päťdesiateho šiesteho o berlínskych medveďoch rozhodovali výhradne diváci. Dnes je na to odborná porota.


Zdroj fotografie – Denis Makarenko  | Dreamstime.co

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore