Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 hradov a zámkov, ktoré stíhaš navštíviť ešte toto leto

7 hradov a zámkov, ktoré stíhaš navštíviť ešte toto leto

Krásna architektúra, legendy o minulosti či rôzne expozície a nádherné výhľady. To všetko ponúkajú hrady a zámky po celom svete a mnohé z tých najkrajších máme práve v Európe. Či už preferujete auto alebo vlak, stačí pár hodín a môžete sa kochať týmito krásnymi pamiatkami:

Reklama

Pražský hrad, Česko

Snáď najvýznamnejšia pamiatka Prahy, charakteristická dominanta hlavného mesta Českej republiky a sídlo prezidenta. Komplex záhrad, nádvorí, uličiek a historických budov vrátane gotickej katedrály sv. Víta, v ktorej boli korunovaní českí králi a kráľovné, vás určite očarí. Nehovoriac o výhľade! Hradný komplex je jedným z najväčších na svete s rozlohou až 753 473 štvorcových stôp, čo je na prirovnanie skoro sedem futbalových ihrísk.

Zámok Neuschwanstein, Nemecko

Ďalším európskym Disneylandom je aj zámok Neuschwanstein. Zámok sa dokonca objavil aj v niekoľkých filmoch a dokonca inšpiroval priamo Walta Disneyho k vytvoreniu hradu Šípkovej Ruženky, ktorý sa nachádza aj v reálnom Disneylande v Kalifornii. Tento nemecký zámok pri meste Füssen dal postaviť bavorský kráľ Ľudovít II. Je to jeden z najznámejších a najnavštevovanejších turistických pamiatok nielen Nemecka. Ročne ho navštívi viac ako milión ľudí! Niet sa čomu čudovať, zámok rozhodne patrí medzi najkrajšie hrady Európy.

Zámok Moszna, Poľsko

Tento poľský zámok sa častokrát označuje za poľský Disneyland. Ide o jeden z najkrajších a najnavštevovanejších zámkov v Sliezsku. Zámok Moszna sa od iných hradov a zámkou nelíši len svojou architektúrou, ale aj svojím využitím. Uskutočňujú sa tu rôzne kultúrne či vedecké udalosti od výstavy obrazov, fotografií, koncerty, nachádza sa tu tiež inštitút lekárskej pomoci či stajne. Okolie zámku spestruje park, ktorý je veľmi obľúbený medzi návštevníkmi.

Zámok Schönbrunn, Rakúsko

Prvá písomná zmienka o zámku pochádza z roku 1642, zámok v minulosti slúžil ako letné sídlo Habsburgovcov. Obývala ho Mária Terézia či cisár František Jozef I. so svojou manželkou Sissi. Zámok Schönbrunn obklopuje rozsiahly park, v ktorom môžete navštíviť jednu z najstarších zoologických záhrad na svete. Od roku 1996 je zámok zapísaný aj na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zámok sa nachádza len pár kilometrov od Viedne.

Bojnický zámok, Slovensko

Pod lampou je najväčšia tma! Kým mnohé európske mestá majú krásne hrady a zámky, tie svoje máme aj my doma. Jedným z nich je rozhodne Bojnický zámok, najnavštevovanejší hrad na Slovensku. Hrad bol postavený v 12. storočí, za svoj súčasný vzhľad však vďačí svojmu poslednému súkromnému majiteľovi grófovi Jánovi Františkovi Pálfymu. Ten sa zúčastňoval rekonštrukcie zámku až do svojej smrti v roku 1908 a práve vďaka nemu má stavba svoj charakteristický vzhľad. Toto romantické miesto je tiež obľúbené pre páry, ktoré sa rozhodnú tu osláviť svoj svadobný deň.

Budínsky hrad, Maďarsko

Pôvodný hrad bol postavený za vlády uhorského kráľa Bélu IV. v rokoch 1247–1265. V minulosti sa nazýval tiež kráľovským hradom, keďže slúžil ako sídlo uhorských kráľov. Počas druhej svetovej vojny bol vo veľkej miere zničený a k rekonštrukcii prišlo až v roku 1968. V hrade sa nachádza tiež Budapeštianske historické múzeum a Maďarská národná galéria. Od roku 1987 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a jednou z najnavštevovanejších pamiatok v Maďarsku.

Užhorodský hrad, Ukrajina

Užhorod je malé mesto na západe Ukrajiny na hraniciach so Slovenskom. Obľúbenou pamiatkou mesta je miestny hrad. Prvá písomná zmienka o Užhorodskom hrade pochádza z roku 903. V roku 1969 hrad prešiel výraznou rekonštrukciou. V súčasnosti na hrade môžete obdivovať niekoľko rôznych expozícií. Mesto Užhorod je všeobecne veľmi lacné a aj vstupné do hradu stojí v prepočte len 50 centov. V blízkosti hradu sa nachádza tiež skanzen rusínskej kultúry.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky8 hodín dozadu
Kanárske ostrovy zadarmo poistia na COVID-19 všetkých turistov, ktorí tam prídu https://t.co/JlIKSvSV2R #novinky8 hodín dozadu
Čo je krajšie? Martinik či Guadeloupe? Letenka od 299€! https://t.co/ckOTtXDMmD #letenky8 hodín dozadu
Havaj navrhol rezortové bubliny. Slúžili by ako karanténa pre dovolenkárov https://t.co/GXka8jAhTx10 hodín dozadu
Ukrajina zaradila Slovensko do tzv. červenej zóny. Bude vyžadovať test či karanténu https://t.co/bdHmHebta6 #novinky11 hodín dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník. Inak hrozí pokuta 500€ https://t.co/wADZn4OYHE #letenky11 hodín dozadu
AKTUALIZOVANÉ: Srí Lanka sa turistom otvorí v auguste, no o čosi neskôr https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky13 hodín dozadu
Nová garáž v Haagu pre bicykle pripomína futuristické letisko https://t.co/DQ8dGEUc8r #novinky14 hodín dozadu
Ryanair už prevádzkuje najviac letov v Európe, nasleduje Easyjet a Turkish Airlines https://t.co/zKY3RUT3N1 #novinky14 hodín dozadu
Green Inn Hotel – Raj (nielen) golfistov ukrytý v Beskydoch (recenzia) https://t.co/jIdvAbRS9T #cestopisy1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore