Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

8 najkrajších hradov a zámkov Európy

Stredoveké múry, veže siahajúce do neba, mosty, ktoré sa hrdo čnejú nad priekopami – hrady sú pokladom histórie ľudstva a architektúry. Európa je doslova výstavnou skriňou týchto čarovných stavieb. Vyberte sa s nami na prehliadku 8 najkrajších hradov a zámkov v Európe; panorámou od škótskych výšin po miesta, o ktorých sa dočítate v germánskych rozprávkach.

Reklama

Neuschwanstein, Nemecko

Romantický historizmus a eklekticizmus 19. storočia. Neuschwanstein, zámok v bavorskom Schwangau, leží neďaleko mesta  Füssen. Je jedným z  turisticky najatraktívnejších miest Nemecka; ročne ho navštívi asi 1,4 miliónov návštevníkov. Neuschwanstein mal pôvodne plniť výsostne ochrannú funkciu – ako útočisko pred okolitým svetom. Postaviť ho dal panovník Ľudovít II. Bavorský, nazývaný tiež rozprávkový kráľ, a to práve kvôli zámkom, ktoré si nechal postaviť. Táto výnimočná stavba neušla pozornosti Walta Disneyho, ktorý ju zakomponoval do svojho loga. Nesie v sebe akúsi romantiku „stredoveku“, jej súčasťou je však i množstvo moderných prvkov. V čase, kedy hrad Ľudovít obýval, boli samozrejmosťou splachovacie toalety, tečúca teplá voda či napríklad výťah, ktorým mu služobníctvo dopravovalo jedlo.

neuschwanstein-castle

Eilean Donan Castle, Škótsko

Najfotografovanejší hrad na svete. Aj takýto prívlastok má Eilean Donan Castle, stavba, ktorá leží na malom ostrove v západnej časti Highlands. Donan, podľa ktorého bol hrad pomenovaný, bol írskym biskupom žijúcim v šiestom storočí. V tomto období vraj pôsobil na ostrove, združoval okolo seba miestnych obyvateľov a pomáhal im. Hrad dal postaviť Alexander II. v roku 1220, a to ako ochranu proti nájazdom Vikingov, ktorí už od roku 800 ovládali veľkú časť severného Škótska. Hrad v priebehu rokov neustále menil svoju podobu. Rozširoval sa i zmenšoval a najväčšiu rozlohu dosiahol v trinástom storočí, kedy ho chránili vysoké hradby, ktoré sa tiahli takmer po celom obvode ostrova. Keďže však bola jeho údržba príliš nákladná, neskôr ho zmenšili o jednu pätinu. Na hrade sa často usporadúvajú i svadby. Je držiteľom ocenenia „Ikona Škótska 2007“.

eilean-donan-castle

Zámok Chenonceau, Francúzsko

Chenonceau, alebo ak chceme byť korektní  – Château de Chenonceau je zámok, ktorý sa nachádza na sútoku riek Cher a Loira a je asi 240 kilometrov vzdialený od Paríža. Bol postavený v rokoch 1513 – 1521, kedy nahradil pôvodnú stavbu, ktorou bol mlyn. Neskôr k nemu pristavali mostné oblúky, ktoré mali zámok spojiť s druhým brehom rieky. V priestoroch týchto oblúkov sa v súčasnosti nachádza dvojpodlažná galéria, v minulosti bolo využívané francúzskou aristokraciou na spoločenské stretnutia. „Zámok šiestich žien“, i takýto prívlastok má stavba. Postupne bol totiž vo vlastníctve šiestich žien; Kataríny Briçonnetovej, Diane de Poitiersovej, Kataríny Medicejskej,  Lujzy Lotrinskej, Madame Dupinovej a Madame Pelouzeovej.

zamok-vo-francuzsku

Alcázar Segovia, Španielsko

Mladé dievča bolo také unavené neustálym nosením vody do Segovie, že upísala dušu diablovi, ktorý potom cez noc postavil mestský vodovod.  Pravda je taká, že rímske inžinierske staviteľstvo bolo už v dobe, kedy akvadukt vznikol natoľko dokonalé a nadčasové, že ho dnes netreba skrývať za žiadne podobné legendy. Vodovod privádzal vodu do mesta z 18 km vzdialenej rieky „Rio Frío“. Väčšina vodovodných potrubí sa nachádza pod v podzemí a až jeho záverečná časť vystupuje na povrch svojou monumentálnou, 28 metrovou stavbou. Mesto Segovia sa nachádza asi 100 kilometrov od Madridu, ktoré bolo v roku 1985 zapísané do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hrad Alcázar bol prestavaný po požiari v roku 1869, odkedy má túto romantickú podobu. Pôvodne ho dali vystavať arabskí vojvodovia, po ich vyhnaní prešiel do rúk kresťanov.

alcazar-segovia

Zámok Egeskov, Dánsko

Cestou z mesta Odense, asi 20 kilometrov od Svendborgu, leží čarovné miesto – zámok Egeskov. Mnohí o ňom hovoria ako o najkrajšom vodnom hrade Európy. Každoročne láka stále viac turistov. Zámok bol postavený na dubových koloch uprostred vodnej hladiny v roku 1544. Nevšednosťou verejne prístupnej stavby je fakt, že je stále obývaná. Turisti majú prístup len do zopár izieb. V hrade nájdete napríklad obraz moderného umenia či kostým supermana, ktorý je originálom z hollywoodskeho filmu. Súčasťou komplexu je i úchvatný park s labyrintom, kaviareň aj obchod so suvenírmi.

egeskov

Bodiam Castle, Anglicko

Najromantickejšie miesto vo Veľkej Británii? Pre mnohých je to práve vodný hrad Bodiam zo 14. storočia. Pôvodne – ostatne tak ako väčšina hradov – mal slúžiť ako ochrana, konkrétne pred prípadným vpádom Francúzov počas storočnej vojny. Mnoho historikov však s touto verziou nesúhlasí; stavba je vraj príliš vzdialená od stredovekej pobrežnej línie. Čo však vieme povedať s určitosťou je, že ho dal postaviť sir Edward Dalyngrigge. Nachádza sa v grófstve Východný Sussex, juhovýchodne od Londýna. Budova je orámovaná siedmimi vežami a veľkou bránou s cimburím a má štvoruholníkový pôdorys. Celá stavba je obklopená vodnou priekopou, ktorá ju mala chrániť a umocňuje veľkolepý dojem z hradu. Miesto je opradené viacerými temnými a mystickými legendami; vraj sa z jeho múrov ozývajú zvláštne prísahy a znejú piesne.

hrad-v-anglicku

Hrad Corvin, Rumunsko

Tajomne čnejúce sa veže hradu, 30 metrov hlboká priekopa, desiatky komnát a točivých schodov. Do hradu vedie jediný vchod; brána na konci dreveného mosta, ktorý podopierajú dlhé kamenné piliere. Hrad Corvin sa nachádza v rumunskom meste Hunedoara. Samotné mestečko je skôr priemyselnou zástavbou, a tak je hrad medzi oceľovými konštrukciami a komunistickými panelákmi, skutočnou dominantou. Bol postavený resp. vytesaný do skaly v 14. storočí, a to tureckými zajatcami. K obnove hradu prispeli najmä uhorský regent Ján Hunyadi a jeho syn Matúš Korvín. Časť stavby je verejnosti prístupná ako múzeum.

corvin-castle

Hrad Örebro, Švédsko

Hrad Örebro je miesto, kde návštevníci po mnohé roky chodievajú za umením, jedlom, hudbou či zúčastňujú sa konferencií. Hrad Örebro je výborným príkladom spájania histórie so súčasnosťou, pekného s užitočným. Hrad leží na ostrove Svartån, takmer v centre moderného švédskeho mesta Örebro. Jeho prvé kamene boli položené v 13. storočí, vtedy len v podobe strážnej veže. V roku 1560 už stojí nový zámok, ktorý bol neskôr využívaný ako väzenie, kráľovské sídlo či parlament. Niektoré z priestorov dnes využívajú žiaci z Karolinska Skolan ako triedy.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore