Nájdeš nás aj na:

Európa

TOP 7 najkrajších túr v Portugalsku: Od drsných hôr po divoké pobrežia

Portugalsko je krajinou mnohých tvárí. Nájdeš tu kus histórie, dych vyrážajúcu prírodu, rozmanitú kultúru aj špičkovú gastronómiu. Jeho členité pobrežie, na ktoré narážajú divoké vlny Atlantiku, sú ako stvorené pre všetky druhy športov, či už miluješ adrenalín alebo dlhé túry. Každý región je výnimočný. Vyber sa na sever krajiny, ktorý má viac zrážok, bujnejšiu vegetáciu, drsné hory s vodopádmi a horúce termálne pramene alebo na pokojný juh, ktorý lemujú pláže, polia, rybárske dedinky a olivové háje. Prinášame ti TOP 7 miest, ktoré sú ideálne pre túry a ponúkajú tie najkrajšie scenérie.

Reklama

1. Mys Cabo da Roca

Táto túra je pre teba ideálna, ak vyhľadávaš nie veľmi náročnú turistiku popri útesoch a zároveň sa chceš vyhnúť davom návštevníkov. Chodník začína na južnom konci pláže Praia Grande. Pri prechádzke sa ti naskytne pohľad na pozostatky dinosaurov v útesoch a keď zostúpiš nižšie na pláž Adraga, ocitneš sa pri fotogenickom kamennom oblúku s jaskyňou. Ďalším zaujímavým geologickým útvarom je impozantná prírodná prepadlina v útesoch, známa ako „fojo dos morcegos“ alebo „netopieria jama“, ktorá odráža zvuky divokých vĺn morského prílivu. Jednoznačne ti odporúčame zastaviť sa na pláži Praia da Ursa a spraviť si fotku s najostrejšími útesmi v Portugalsku. Ak túžiš ochutnať pravú portugalskú gastronómiu na tomto autentickom mieste, zastav sa v pôvabnej dedinke Azoia, kde nájdeš množstvo reštaurácii s morskými plodmi.

Mys Cabo da Roca
Zdroj: Shutterstock

2. Sedem visutých údolí

Tento obľúbený, ľahko prístupný chodník ťa prevedie typickou suchou vegetáciou Algarve od zlatých pláží, cez útesy až po jedinečné skalné útvary. Malebná trasa vedie z Praia da Marinha na východe do Praia de Vale Centeanes na západe. Na začiatku túry sa určite oplatí preskúmať útesy, v ktorých nájdeš prírodný prímorský bazén. Najkrajším miestom tejto trasy je jednoznačne jaskyňa Benagil, ktorá predstavuje prírodnú kupolu s kruhovým otvorom na vrchole. Avšak dostaneš sa sem iba loďou alebo kajakom. Neďaleká Praia da Marinha, nádherná pláž so smaragdovou vodou, je symbolom regiónu a ideálnym miestom na zastávku na obed. Ak sa vydáš na túto túru v lete, určite si nezabudni do batohu pribaliť opaľovací krém, pretože portugalské slnko je veľmi silné. Táto trasa je jednoznačne najlepšou v regióne Algarve.

Sedem vysutých údolí
Zdroj: Shutterstock

3. Rota Vincentina

Rota Vicentina predstavuje súbor turistických chodníkov na západnom pobreží regiónu Alentejo. Existujú dve hlavné trasy: rybársky chodník pozdĺž útesov a historický chodník, ktorý vedie vnútrozemím cez vidiek. Na trase po rybárskom chodníku sa stretneš s nedotknutými plážami atlantického oceánu, bocianmi hniezdiacimi na útesoch a čerešničkou na torte bude ohromujúca scenéria, pripomínajúca mesačnú krajinu s červeným pieskom a čiernymi skalami. Po ceste natrafíš na prílivové bazény a dediny s kaviarňami a reštauráciami, ktoré ponúkajú „práve ulovené“ morské plody.

Rota Vincentina pobrežie
Zdroj: Shutterstock

4. Chodník pri rieke Paiva

Táto sieť drevených chodníkov a mostov ti umožní vychutnať si úžasnú krajinu pozdĺž rieky Paiva, ktorá je prítokom rieky Douro. Chodníky sú súčasťou geoparku Arouca, ktorý zahŕňa množstvo prírodných atrakcií, ako sú náleziská fosílií a bridlicové historické dediny ako Candelas, Janarde a Paradinha. K najnavštevovanejším miestam tejto oblasti patria riečne pereje, riečna pláž Espiunca, rekreačná oblasť Vau a impozantný visutý most Arouca, ktorý je jedným z najdlhších visutých mostov pre peších v Európe!

Chodník pri rieke Paiva
Zdroj: Shutterstock

5. Národný park Serra De Gerês 

Ak si skúsený/á turista/turistka, túžiaci/a po divokejšej túre, tak ti odporúčame vydať sa do národného parku Serra de Gerês východne od Bragy v severnom Portugalsku. Toto malebné pohorie pretína rieka Cavado a pýši sa krajinou balvanov, borovíc, papradí, vresovísk a vodopádov. Pred začiatkom túry je praktické navštíviť miestnu turistickú kanceláriu Gerês, v ktorej dostaneš podrobné mapy zobrazujúce dôležité lokality v širokom okolí. Počas túry ti odporúčame navštíviť tie najkrajšie miesta, ktorými sú vodopád Cabana das Couriscadas, krištáľové vody Cascata do Arado, nádherný výhľad z horskej chaty Cabana da Arrocela a prírodný bazén Poço Azul, ktorý stojí za okúpanie.

Národný park Serra De Gerês 
Zdroj: Shutterstock

6. Ostrov São Miguel a jazero Sete Cidades, Azory

Azory sú vulkanické súostrovie tvorené 9 ostrovmi so subtropickým podnebím. Mnoho turistických chodníkov vedie pozdĺž okraja sopečných kráterov alebo cez čierne čadičové skaly na pobreží. Kamkoľvek pôjdeš, budeš ohromený/á bujnou flórou a mnohými geotermálnymi prameňmi, ktoré vyvierajú v oceáne! Túra na hlavnom ostrove São Miguel ťa zavedie cez chránenú prírodnú rezerváciu Vista do Rei až k jedinečnému jazeru Lagoa de Sete Cidades, s dvojitým kráterom a modro zelenou vodou uprostred. Na tejto trase natrafíš na malé mestečko Lagoa, kde si môžeš spraviť menšiu oddychovú prestávku a sadnúť na kávu alebo obed. Cesta pokračuje ďalej k vyhliadke Lomba do Vasco s nádherným výhľadom na členité pobrežie Atlantiku a menšie kráterové jazero Alferes. Táto očarujúca sopečná krajina je obklopená bambusovými a cédrovými lesmi a sadmi fialovo modrých hortenzií lemujúcich zelené pastviny, na ktorých sa pasie azorský dobytok.

Jazero Sete Cidades panorama
Zdroj: Shutterstock

7. 25 prameňov, Madeira

Ostrov Madeira predstavuje kúsok pevniny vzdialený od Portugalska a nachádzajúci sa ďaleko južne od pobrežia Maroka. Je to ideálne miesto na turistiku, s miernym podnebím po celý rok, členitým pobrežím a očarujúcim lesom zahaleným v oblakoch. Južná strana ostrova je slnečná a skalnatá, zatiaľ čo severná je zelená a divoká. Táto túra ťa zavedie pozdĺž úzkych vodných kanálov, ktoré vedú vodu z potokov po horách slúžiacich na zavlažovanie priľahlých terasovitých polí. Trasa smeruje pozdĺž vodnej cesty Levada do Alecrim cez hustý les šalviových zelených stromov porastených lišajníkmi až k piknikovému miestu Rabacal. Cestou sa ti naskytnú úchvatné pohľady na bujné zelené hory zahalené v oblakoch, takmer ako z Jurského parku. Ak ti ostane ešte štipka energie, tak musíš jednoznačne navštíviť známe hlinené schody, ktoré vedú k magickej napájačke 25 Fontes („25 prameňov“) obklopenej vodopádmi.

Vodopad 25 prameňov, Madeira
Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Visit Portugal

Zdroj titulnej foto: Visit Portugal

Akciové letenky do Portugalska


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore