Nájdeš nás aj na:

Novinky

Top 10 cestovateľských trendov na rok 2019

Top 10 cestovateľských trendov na rok 2019

Zistite, čo letí po celom svete s naším prehľadom 10 cestovateľských trendov v roku 2019.

Reklama

1. Ubytovanie v obklopení domácich potrieb

Poznáte tú scénu z filmu 500 dní so Summer, kde hlavní predstavitelia predstierajú, že pri nákupe v Ikei sú u seba doma? Niekoľko spoločností s domácimi potrebami sa tejto myšlienky chopilo a otvára svoje vlastné hotely. Je to šikovný krok. Hostia si budú môcť zakúpiť presne tie výrobky, ktoré vo vnútri uvidia. Spoločnosť MADE.com odštartovala tento trend, keď pred dvoma rokmi otvorila svoj prvý hotel MADE vo štvrti NoMad v Manhattane, po ktorom nasledoval pojazdný hotel Boathouse v Londýne. Neskôr sa pridala japonská značka Muji otvorením v
Šen-čene a v Pekingu. Tovar na predaj zahŕňa dubové stoličky, stojany na zubné kefky, prikrývky či vankúše z peria. V USA bude v roku 2020 debutovať hotel West Elm v Indianapolise. Medzitým dánska značka Vipp uvádza na trh jedinečné hotely s jednoizbákmi, kde si môžete „vyskúšať svoju kuchyňu skôr, ako si ju kúpite“. Praktické, však?

2. Rodinné kočovanie

Rastúca menšina rodičov sa rozhodla obísť konvencie a vydávajú sa na dobrodružstvo po celom svete. Spoločne sa učia, skúmajú a objavujú počas predĺženej dovolenky. Instagram do ich životov ponúka malé okno, o čom svedčia kontá ako @thebucketlisfamily, @byjetpack, @travelling_family, @courtneyadamo, @nappy_nomad_ a @ohdeardrea. Ich deti sú často súčasťou fotografií. Skáču z lode a pózujú pred chrámami. Odhady tvrdia, že do roku 2020 bude približne polovica pracovnej sily v Spojenom kráľovstve a Amerike na voľnej nohe. Už v roku 2017 bolo v porovnaní s rokom 2014 doma vyučovaných (tzv. homeschooling) viac ako 40% detí (celkovo 48 000), čo rodičom dáva obrovskú voľnosť. Moderný nomadizmus dosahuje svoje momentum, očakávajte teda, že tento rok ešte len o rodinnom kočovnom cestovaní budete počuť.

3. Exkluzívny prenájom domov

Trend prenajímania si dovolenkových víl a chát už funguje zopár rokov. V roku 2019 však na trh prichádza nová luxusná alternatíva v podobe spoločnosti Beyond od Airbnb, ktorá zabezpečuje špičkové domy. Ešte o krok ďalej ide platforma Stay One Degree, ktorá samu seba opisuje ako „prvú sociálnu sieť pre luxusné dovolenkové prenájmy“. Funguje len medzi ľuďmi, ktorí sú vopred preverení. Viac ako 1 000 nehnuteľností v 50 krajinách, s viac ako 10 000 členmi. Pridáte sa?

4. Dobrodružné cestovanie v páre

Túžba po romantickom úteku niekde do tepla nikdy úplne nevymizne, avšak dopyt medzi pármi po náročnejších dobrodružstvách stále rastie. Zdieľanie strachu, nepohodlia a stanovenia si ambicióznych fyzických cieľov môže medzi jednotlivcami vybudovať novoobjavenú intimitu. Čo je v ponuke na rok 2019? Špecializovaná cestovná kancelária AITO pre páry vyberá cesty, ako napríklad „Karakorum Highway“ v severnom Pakistane či „Nórsku arktickú divočinu“ v Škandinávii. Za vyskúšanie stojí i 15-dňový výlet po Iráne s Wild Frontiers Travel, ale i cesta z mesta Xian do Káthmandu so sprievodcom Dragomanom, vrátane kempovania na Tibetskej plošine.

5. Staňte sa súčasťou komunity

Cestovanie osamote môže byť osamelé. Ale nemusí. Keďže hotely nie sú práve miestami na vytváranie si väzieb, hostely môžu byť pre niektorých trochu drsné a ubytovanie cez Airbnb vás môže izolovať, keďže tieto miesta často bývajú v obytných štvrtiach, nie priamo v centre.

Riešením má byť tzv. co-living (alebo spolužitie), forma modernej komunity miestnych obyvateľov a prichádzajúcich návštevníkov. Jedna z vedúcich platforiem WeLive ponúka bytové komplexy s moderne zariadenými spoločnými priestormi, programom podujatí, kurzmi jógy a v New Yorku a Crystal City (Arlington County, Virginia) i s vírivkami. Váš niekoľkodňový pobyt sa môže predĺžiť i na mesiace.

6. Kúpele: liečba CBD

Kanabidiol (CBD) nie je psychoaktívna zlúčenina. Pochádza z rastlín marihuany a je stále viac populárna najmä vďaka svojim liečivým vlastnostiam. Jej legalizácia sa rozširuje rovnako prudkou rýchlosťou (na jeseň 2018 Kanada zlegalizovala rekreačné užívanie kanabisu).

Približne 20 amerických štátov umožňuje používanie marihuany na lekárske účely, rovnako i Spojené kráľovstvo (od novembra 2018). Na miestach, kde sú zákony k tejto rastline zhovievavé, začleňujú kúpele látku CBD čoraz viac do svojich liečebných procedúr. Pred niekoľkými mesiacmi napríklad začali Kúpele Ritz-Carlton v Los Angeles používať tinktúry a oleje obsahujúce konope. Pomôcť majú zníženiu svalovej bolesti a napätia, rovnako ako úzkosti a stresu.

7. Ekologické cestovanie

V EÚ sa každý rok vyhodí približne 88 miliónov ton potravín a jeden obyvateľ Slovenska ročne odhnodí asi 111 kg jedla. V rámci celej Británie to vyrátali na hodnotu asi 20 miliárd libier za rok. Nízkoodpadové reštaurácie, ako napríklad Silo v Brightone a Cub v Londýne, tieto čísla neignorujú. Pre každého, kto je znechutený pohľadom na bohatý hotelový bufet a predstavou, koľko z neho smeruje do koša, prinášame hneď niekoľko pozitívnych správ.

Napríklad reťazec Marriott International chce do roku 2025 znížiť množstvo odpadu o 50%. Luxusný hotel Langham v Londýne sa stal prvým v Európe, ktorý zaviedol systém „rýchleho kompostovania“. Každých 24 hodín premieňa asi 2,400lbs (1088 kg) zvyškov potravín na vodu. Hotel Armani v Dubaji sa snaží znížiť kuchynský odpad o 80%, pričom zvyšky sa premieňa na pôdne živiny. Hotel Salt of Palmar na Mauríciu tento rok uvádza svoju hydroponickú farmu na pestovanie ovocia a zeleniny. Dúfame, že takéto iniciatívy sa čoskoro stanú štandardom.

8. Kryptomeny na vaše rezervácie bez poplatkov

Či už vyberáte peniaze v zahraničnom bankomate alebo si vymieňate hotovosť vopred, na cestách vždy strácate časť svojich finančných prostriedkov za devízové ​​kurzy. Kryptokonverzie sľubujú vysoko bezpečný a univerzálny platobný systém bez súvisiacich poplatkov. Od roku 2019 by ste postupne mali spoznávať kryptomeny ako Ethereum, LiteCoin a Bitcoin, aby ste si mohli rezervovať vaše cesty bez strát.

Približne 450 000 hotelov dnes po celom svete prijíma platby z programu Ethereum prostredníctvom aplikácie Tripio. Ich cieľovým trhom je však zatiaľ len Ázia. Niekoľko ďalších spoločností ako Cheapair, Peach Air, Surf Air, Air Baltic, sa tiež prispôsobujú trendu a postupne prijímajú takéto transakcie. Uvidíme, čo príde ďalej.

9. Príslušenstvo: tenisky s nízkou uhlíkovou stopou

Kvalitný pár tenisiek bol vždy dôležitou súčasťou ciest. Ako uvádza CN Traveller, ich uhlíková stopa však nie je priehľadnuteľná. Jeden pár takýchto topánok môže pri výrobe plastov, syntetickej gumy a nylonu vyprodukovať i 13 kg oxidu uhličitého.

I keď tieto čísla len ťažko porovnať s emisiami z lietania, cestujúci môžu výberom eticky vyrobenej obuvi zanechať aspoň o niečo menší dopad na životné prostredie. Vyberať si môžete z množstva značiek, od portugalského start-upu Wado, ktorý údajne za každý zakúpený pár zasadí dva stromy, po módnu francúzsku značku Veja, ktorá využíva ekologické materiály. Pozrite si aj Adidas x Parley, Ecoalf, Baabuk či Vivobarefoot.

10. Doprava: biometrické letiská

Vďaka novším modelom iPhone už väčšina spotrebiteľov pozná používanie odtlačkov prstov a rozpoznávania tváre, namiesto zadávania hesiel. Nebude trvať dlho a táto technológia umožní eliminovať dlhé rady pri odbavení či nástupe do lietadla. Nahradí tak náročné manuálne kontroly palubných lístkov a pasov.

V priebehu posledného roka testuje British Airways biometrické brány na amerických letiskách, vrátane Orlanda, New Yorku a Miami. V tomto roku bude Londýn Heathrow debutovať s „najväčším nasadením biometrických produktov na svete”, zahŕňajúc služby v cene 50 miliónov libier, vrátane odbavovania batožiny či samoobslužných brán.

Hlavnou myšlienkou je, že cestujúci prejdú každou kontrolou bez toho, aby sa preukázali akoukoľvek dokumentáciou. Tým sa celý proces skráti asi o tretinu. Podľa medzinárodnej technologickej a informačnej spoločnosti SITA, v nasledujúcich piatich rokoch plánuje 77% letísk a 71% leteckých spoločností zaradiť biometrické identifikačné znaky do svojho hlavného programu svojho vývoja alebo výskumu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Britské letecké spoločnosti chcú svojich zamestnancov zapojiť do vakcinácie https://t.co/BbWDQecpB0 #novinky17 hodiny dozadu
Dubaj v marci za 154€! Dopraj si leto v zime s letenkami z Budapešti https://t.co/v9uEOqIKBw #letenky18 hodiny dozadu
British Airways čoskoro zavedú špičkový palubný internet na krátke lety https://t.co/voYGmxq04i #novinky18 hodiny dozadu
Emirates plánujú obnoviť kompletnú flotilu lietadiel do konca roka, do leta sa vrátia do všetkých destinácií https://t.co/ARkBDIZn8n #novinky18 hodiny dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 499€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky19 hodiny dozadu
Škótsko chce mať prvý vodíkový vlak do konca roka https://t.co/7Upig3GNwk #novinky21 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: hranice otvorené od 21. januára, podmienkou k vstupu je test https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky22 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky22 hodiny dozadu
40% ZĽAVA: Turkish Airlines majú letenky do exotiky od 349€! (posledna šanca, platí už len dnes) https://t.co/mAMYY5WMDT #letenky22 hodiny dozadu
Biznis trieda Turkish Airlines: fascinujúca, rozmaznávajúca a chutná. Rezervuj od 889€! https://t.co/yq0qQ7RDHm #letenky22 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore