Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

5 svetových festivalov v marci, ktoré by ste mali zažiť

5 svetových festivalov v marci, ktoré by ste mali zažiť

Vo svete sa oslavujú pračudesné veci, ktoré by nám ani na um nezišli. Zvyky sá líšia od krajiny ku krajine. No všetky majú akési tajomné čaro, ktoré skutočne spoznáte, až ked sa ich zúčastníte. Tradície a oslavy závisia aj od ročného obdobia. Napríklad v marci Španielsko páli bábiky, Belgicko si ctí svoj najdrahší poklad, Delhi sa zahalí do farieb, Írsko je plné zeleného piva a Mexiko víta jar s jej novou energiou. Tu je 5 marcových festival, ktoré stoja za návštevu:

Reklama

Las Fallas, Valencia

Ak máte chuť spoznať naozaj autentickú, nekončiacu a odviazanú zábavu vo Valencii, navštívte svetoznáme Las Fallas. Oslavy Las Fallas pochádzajú od starých stolárov. Tí oslavovali príchod jari 19. marca pálením kúskov dreva, ktoré slúžilo na podopretie svetiel v zime. Postupne začali pridávať staré predmety a handry, ktoré z drevenej štruktúry vytvorili čosi, čo pripomínalo človeka. Nakoniec sa z nich stali drevené bábky, typické pre súčasný festival Las Fallas vo Valencii. Ten dnes trvá celých devätnásť dní plných tradícií, satiry a jedinečného umenia. Zažijete ohňostroje, farebné sprievody a tradičné ohne. Víťazom tejto nevídanej parády je len jedna bábka, ktorá bude ušetrená od spálenia. Vydajte sa do ulíc Valencie práve v tomto magickom čase a uhádnite, ktorá to bude.

Kedy: 1. – 19. marec 2020

Týždeň čokolády, Antverpy

Najlepšia čokoláda je belgická a niet vhodnejšej príležitosti ju ochutnať, ako v Antverpách v marci. Na jeden týždeň v roku sa z Antverp totiž stáva čokoládové mesto. Aby ste sa mohli ponoriť do sveta vôní a chutí, musíte si zakúpiť vstupenku, s ktorou sa dostanete do viac ako 20 čokoládovní tvoriacich sladkú cestu. Vychutnajte si umenie na zahryznutie od čokoládových labutí, tradičných rúk, jemných praliniek či čokoládového rúžu. Pri objavovaní obchodov zapojených do podujatia uvidíte i hlavné pamiatky. No existuje chutnejší spôsob, ako spoznať mesto?

Kedy: 6. – 15. marca 2020

Festival Holi, Delhi

Indický festival plný farieb slúži na pripomínanie si striedajúcich sa ročných období a výhry dobra nad zlom. Holi je zároveň považovaný za jeden z najuctievanejších a najoslavovanejších festivalov v Indii. Oslavujú ho takmer v každej časti veľkej krajiny. Delhi samozrejme nie je výnimkou. Občas ho nazývajú i Festivalom lásky alebo Festivalom jari. Rituál začína zapálením vatry deň pred samotným Holi, počas ktorého sa zúčastnení hrajú s farbami. Ohadzujú sa práškovými farbami aj zafarbenou vodou. V Delhi je súčasťou festivalu i hudba s vystúpeniami na rôznych pódiách. Typické sú tiež sladkosti pripravované miestnymi ženami a drink kanji. Holi sa pre mnohých spája s miešaním takzvaného Bhang, ktorý sa pripravuje z listov a pukov kanabisu. Ženy sa počas tohto sviatku modlia za svoje deti, mier, prosperitu a šťastný domov.

Kedy: 9. – 10. marec 2020

Deň svätého Patrika, Dublin

Tento sviatok je každoročne oslavovaný 17. marca, hoci rôzne eventy sa konajú už počas celého týždňa. Ide o kultúrnu i náboženskú oslavu patróna Írska – svätého Patrika. Patrik sa narodil v 4. storočí v Británii, odkiaľ ho ako 16 ročného uniesli a zobrali do Írska ako otroka. Podarilo sa mu utiecť, no neskôr sa vrátil späť do Írska, aby priniesol kresťanstvo medzi Írov. Založil mnoho kláštorov, kostol a škôl, až napokon 17. marca 461 zahynul. Hoci vás môžu počas Dňa svätého Patrika zaskočiť davy ľudí, ktorých sú plné ulice, zhlboka sa nadýchnite a na chvíľu si ich skúste odmyslieť – bude to stáť za to! Festival sa nesie v znamení barov, piva a živej hudby. Highlightmi írskeho večera môže byť návšteva Guiness Storehouse, Old Jameson Distillery či Národného leprechaunského (škriatkovského) múzea.

Kedy: 13. – 17. marec 2020

Jarná rovnodennosť, Teotihuacan, Mexiko

Začiatok jari sa spíja so znovuzrodením a v Mexiku ho oslavujú vo veľkom štýle. Mnohí totiž veria v silnú energiu, ktorá sa objavuje práve v tomto období. Tisíce ľudí oblečených v bielych farbách sa vydajú k Pyramíde Slnka v Teotihuacane, kde predvádzajú duchovné rituály. Najznámejšou pozíciou, v akej ich môžete zachytiť, je rozpaženie rúk a otočenie tvárou smerom k slnku.

Kedy: 20. – 21. marca 2020

zdroj informácií: britannica.com, lonelyplanet.com, visitdublin.com, holifestival.org, astroyogi.com, tripsavvy.com, visitflanders.com

zdroj foto: shutterstock, pixabay

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky2 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky3 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky5 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy6 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky6 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy7 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy7 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky7 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky7 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore