Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Je štátna karanténa na Slovensku protiústavná? Nariadenie nevedia nájsť

Je štátna karanténa na Slovensku protiústavná? Nariadenie nevedia nájsť

Slovenské médiá včera priniesli informáciu, že policajti a vojaci posielajúci ľudí po príchode na Slovensko do karantény možno konajú protizákonne. Chýba totiž nariadenie, na základe ktorého hraničná kontrola pracuje. Upozornila na to aj ombudsmanka Mária Patakyová a dožaduje sa vysvetlenia, píše Denník N.

Reklama

Negatívny test alebo 2 týždne v karanténe

Približne pred mesiacom začali policajné zložky a armáda kontrolovať ľudí prichádzajúcich a odchádzajúcich zo Slovenska. Tí, ktorí prišli zo zahraničia a nie sú tzv. pendleri sa po novom buď musia preukázať negatívnym testom na COVID-19 (platí pre vybrané skupiny osôb) alebo idú do povinnej štátnej karantény na 14 dní.

Dodnes však nie je jasné, kto presne takéto nariadenie vydal, a nedá sa dopátrať ani k jeho presnému zneniu. Odborníci sa preto domnievajú, že štátna karanténa je nezákonná a dokonca protiústavná – pretože obmedzuje ľudí pri slobode pohybu.

Doposiaľ nevedelo ani Ministerstvo zahraničných vecí ani žiadna z autorít ukázať médiám dokument, na základe ktorého vykonávajú karanténu.

Nariadenie neexistuje alebo?

Ako slovenská polícia vie, čo a ako má na hraniciach robiť, ak oficiálny dokument nie je nikde dostupný? Nariadenie by totiž podľa zákonov platných na Slovensku malo byť dostupné k nahliadnutiu pre všetkých občanov SR.

Aktivisti teraz volajú po preverení na Ústavnom súde.

Situáciu budeme sledovať a článok aktualizovať.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LIMITOVANÁ PONUKA: New York z Budapešti koncom roka za 299€! https://t.co/Royh1vRpeO2 dni dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj pobyt na 3 noci, jednu dostaneš grátis https://t.co/jVYgZ69JDa #dovolenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky2 dni dozadu
Slovinsko zaradilo Česko na tzv. žltý zoznam krajín – karanténa pri vstupe povinná https://t.co/D86hM3ASaR #novinky2 dni dozadu
Seychely teraz s 5*Qatarom za peckové ceny! Letenky od 599€ https://t.co/WJhLQ26a8G #letenky2 dni dozadu
Bangkok v top sezóne od 429€! Letíš z Viedne alebo Budapešti https://t.co/E1R4YgOmsP #letenky2 dni dozadu
O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku https://t.co/i3r6euYTzB #novinky2 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Tipy na letné výlety pohodlne autobusom z Bratislavy za pár eur https://t.co/VBghs9cTUU #novinky2 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore