Nájdeš nás aj na:
sri lanka slony

Ázia

Srí Lanka je opäť hitom. V čom je dnes krajina iná? (rozhovor)

Bianka Stuppacherová je novinárka, ktorú Srí Lanka fascinuje, odkedy ju prvýkrát navštívila. S touto krajinou ju na samom začiatku spojila pohľadnica. Dnes žijú v symbiotickom vzťahu prostredníctvom turistov, s ktorými je Bianka v neustálom kontakte aj miestnych šoférov-sprievodcov, ktorých už dobre pozná. Hoci na Srí Lanke nežije, pravidelne sa tam vracia a z jej príspevkov na sociálnych sieťach (odkiaľ ju môžeš poznať ako Sri Lanka by Bianka) nadobudneš pocit, že je tam snáď každý deň. Minimálne skrz krásne fotky a zážitky, ktoré s ňou cestovatelia zdieľajú. Krajina je po veľkej ekonomickej a politickej kríze opäť v kurze. S Biankou sme sa porozprávali o tom, na čo sa treba pripraviť a prečo ju musíš aspoň raz v živote zažiť.

Reklama

Ak sa nemýlim, na Srí Lanku ste prvýkrát zavítali v roku 2013. Prečo ste sa vybrali práve sem?

Nemýlite sa. Končila mi trojročná rodičovská dovolenka s druhým dieťaťom, počas ktorej môj manžel cestoval, ale ja nie. Povedal mi vtedy, aby som sa dohodla s kamarátkou a niekam vycestovala ešte predtým, ako sa vrátim do práce, že sa zatiaľ postará o deti. Ideálny muž, však? Zvažovali sme teda s priateľkou, kam sa vybrať, aby to bola taká tá kultivovaná exotika bezpečná pre dve ženy. Môj muž mi kedysi dávno, keď sme ešte neboli manželia, poslal presne na Vianoce zo srílanského mesta Kandy pohľadnicu, kde ma tituloval ,,slečna nebezpečná“. Je z roku 1994 a pravidelne si ju na Srí Lanke na historickej pošte v meste Nuwara Eliya dávam pečiatkovať. Navyše som kedysi ako svadobný dar dostala od našej ,,sudičky“, čo nás s manželom zoznámila, exkluzívny cejlónsky čaj. Tú plechovú čajovú dózu stále mám! Musíte uznať, že Srí Lanka mi bola súdená.

Takéto obrázky môžete vidieť počas safari z džípu

Aký bol váš prvý dojem z krajiny v tomto čase?

My sme sa s kamarátkou pôvodne dosť obávali. S českou cestovkou sme sa nejako zle pochopili a prakticky na poslednú chvíľu sme zistili, že pôjdeme iba samy s vlastným šoférom. Keďže som mala nie práve pozitívne skúsenosti so šoférmi z Indie, mala som trochu stiahnutý žalúdok, lebo kamarátka nemala takmer žiadne cestovateľské skúsenosti. V Indii ma roky predtým tamojší šofér takmer zabil, v aute bola ,,vytetovaná klíma“ a nebol to príjemný človek. Srí Lanka s tými priateľskými, usmievavými ľuďmi a nádhernou prírodou nás však uchvátila. A náš šofér, Manoj Peiris, predčil všetky naše očakávania ako láskavý človek, úslužný sprievodca, odhodlaný ochranca, obdivuhodný šofér v šialenej srílanskej doprave. Dodnes si pamätám na prvú otázku, ktorú som mu položila v aute po ceste letiska, aby som prelomila mlčanie: ,,A ty budeš teraz celých 10 dní s nami?“ Iba sa placho pozrel do spätného zrkadielka v aute a hlesol: ,,Áno.“ Neskôr sme sa dozvedeli, že bol v totálnych rozpakoch, lebo nečakal, že prídu dve ženy. Vtedy netušil, že existuje nejaké Slovensko a už vôbec nemohol tušiť, ako veľmi sa mu zmení život. Odvtedy vozil doslova stovky Slovákov.

Hovoríte, že ju odvtedy pravidelne navštevujete, v čom je Srí Lanka dnes iná?

Srí Lanka ide v sínusoidách. V roku 2013 tam asi nechodilo veľa Slovákov. Ak áno, tak s cestovkami a málokedy na vlastnú päsť. Bolo to krátko po občianskej vojne, ktorá sa tam skončila v roku 2009, všetko sa akoby rozbiehalo. Letenky boli drahé, paradoxne, drahé sú aj dnes. Následne turizmus veľmi stúpal, aspoň čo ja vnímam podľa záujmu Slovákov na mojej stránke.

Spomínam si na roky 2017, 2018, 2019, keď sa dali kúpiť strašne lacné letenky, rekord bola spiatočná letenka do Colomba za 290 eur, keď na trh prišla nová letecká nízkonákladová spoločnosť lietajúca cez Dubaj. Dobrá cena bola v top sezóne vo februári s Katarcami za štyristo. To už neplatí. Na Srí Lanku lietali skupinky mladých, všade boli davy batôžkarov, vlak z Nanu Oya do Elly pomedzi čajové plantáže bol preplnený, v niektorých národných parkoch sa tvorili kolóny džípov s turistami.

Manoj Peiris a Bianka Stuppacherová

Potom sa na veľkonočnú nedeľu v roku 2019 samovražední moslimskí atentátnici odpálili v plných kresťanských kostoloch počas omše a niektorých hoteloch. Na správy o tom masakri si iste spomínate. Mimochodom, na Srí Lanke žije 70 % budhistov, moslimov iba asi 9 %. V čase, keď sa to stalo, bola na Srí Lanke stomatologička mojich detí s Manojom Peirisom. Všetci turisti sa strašne báli ísť do Chrámu sv. zuba v Kandy, lebo je to jedno z najposvätnejších miest budhistov v krajine a každý očakával, že tam môže nastať ďalší výbuch. Nebojácna zubárka Petra zažila vyľudnený chrám, také fotky mi už nikto nikdy nepošle.

Aby som to zostručnila: Srí Lanku v roku 2004 zaliala cunami, potom nastali tieto výbuchy, neskôr prišiel covid, potom krajina oficiálne skrachovala. Stále padá a vstáva z popola a ja to prežívam s ňou. Mám úžasnú interakciu s mnohými Slovákmi, čo tam idú, viackrát do týždňa mám čerstvé fotky, zážitky, info o situácii. Síce v Bratislave netuším, čo sa deje v Košiciach, ale viem, či Slováci na safari v Yale na Srí Lanke práve videli leoparda, alebo že v horskej Elle prší.

V roku 2022 vyeskalovala v krajine ekonomická a politická kríza, dnes je už bezpečné krajinu opäť navštíviť?

Za mňa áno. V januári 2022 prišlo na Srí Lanku 82 327 turistov. V januári 2023 to bol 24 % nárast, takmer vyše 102-tisíc, aj keď to stále nedosahuje predcovidové čísla. Inak, 66 % je Európanov, je to teraz pre Srí Lanku primárny zdroj turizmu. Turisti sú najmä z Ruska a Indie, nasledujú Briti, Nemci, Francúzi. Slovákov bolo v januári na Srí Lanke 351. Krajina si vedie presné štatistiky. Z hľadiska bezpečnosti vám nehrozí nič, aj keď sa v Colombe demonštruje. Dokonca mi pred asi polrokom Slováci posielali video, ako demonštranti ustúpili nabok, aby po ceste mohlo prejsť ich auto so šoférom. A kývali im. Ja do hlavného mesta ani veľmi neodporúčam chodiť, to nie je Srí Lanka. Srílančania neohrozujú turistov, vedia, že ich potrebujú, tešia sa z nich. Pre domácich tam však všetko násobne zdraželo, narastá chudoba. Drahý je benzín, elektrina, potraviny… Ale to ako keby som hovorila o Slovensku, však?

Pohľad z Pidurangala Rock na Sigyriya Rock

Treba sa pred cestou na Srí Lanku, ako ju poznáme dnes, na niečo pripraviť?

Treba sa pripraviť na občasné výpadky elektriny v hoteloch, ktoré tam, mimochodom, boli vždy – ak nesúviseli s krízou, súviseli so suchom. Preto odporúčam nosiť powerbanky a elektroniku dobíjať vždy, keď je to možné. Treba sa pripraviť, že prúd vody v sprche bude slabší, alebo že voda bude niekde studená. Je obmedzený predaj pohonných hmôt, domáci sa preukazujú tzv. QR kódom, ale ľudia pracujúci v turizme, ak majú v aute turistov, tankujú, koľko potrebujú. Kedysi tam boli aj obrovské rady pred pumpami, stálo sa hodiny až dni, to už dnes neplatí.

Potraviny aj spotrebný tovar zdraželi, ale ten, kto cestuje na Srí Lanku po prvýkrát, to nezbadá, lebo nevie porovnávať a ceny sú v porovnaní s našimi stále priaznivé. Pre infláciu srílanskej rupie našinec dostal za jedno euro stále viac a viac rupií, takže aj keď ceny v rupiách išli v krajine nahor, turista to nejako zvlášť nepociťoval. Doposiaľ sa inflácia rupie neustále zvyšovala, ale práve teraz vo februári sa to otočilo a ak ste pôvodne dostali za euro takmer už 400 rupií, posledný februárový deň to bolo na letisku 373 rupií za euro a klesá to. Snažím sa ľudí upozorňovať aj na to, že letia síce do veľmi tolerantnej, ale konzervatívnej krajiny, takže je fajn sa slušne obliekať, nenosiť výstrihy po pupok a zadok trčiaci z kraťasov, v chrámoch mať zahalené ramená a kolená, neotáčať sa k Budhovi chrbtom.

Srílanská doprava

Treba sa chrániť pred komármi. Malária síce na Srí Lanke nie je, ale horúčka dengue je v Ázii takmer všade a prenášajú ju počas dňa lietajúce komáre. Ďalej piť iba balenú vodu, chrániť sa pred slnkom – štandardné rady do exotiky. Môžu tu cestovať aj ženy samy, ale nie po zotmení a na otázku, či ste vydatá, je lepšie odpovedať áno. Vyskytli sa už aj prípady obťažovania – ako všade. A ešte jedna vec – rozhodne si dávajte pozor pred túlavými psíkmi a opicami. Aby vás neuhryzli. Inak vás päť dávok proti besnote neminie.

Ste v neustálom kontakte so sprievodcami na Srí Lanke – ide o miestnych obyvateľov alebo aj nejakých sprievodcov Slovákov či Čechov?

Som v kontakte so šoférmi a šoférujúcimi sprievodcami, ktorí sú domáci, živia sa turizmom a robia poznávacie okruhy krajinou. Ten koncept precestovať ostrov so šoférujúcim sprievodcom je pre Srí Lanku pomerne typický a ja si už neviem predstaviť, že by som sa s batožinou ťahala vo vlakoch a autobusoch, aj keď je to iste zážitok. Vlak sa dá zažiť ako vyhliadková jazda najkrajšou časťou Srí Lanky, hovorí sa, že je to zo stanice Nanu Oya po Ellu. Šofér zatiaľ prejde trasu autom s vašou batožinou. Šoféri hovoria po anglicky, angličtina je na Srí Lanke po sinhálčine a tamilčine tretí úradný jazyk. Tá angličtina je jednoduchá a pre Srí Lanku špecifická, hovorí sa jej aj Sringlish.

Pohľad z bazéna hotela v Pinnawale na rieku Maha Oya a kúpajúce sa slony.

Teraz tam ide slovenský párik, čo nevie po anglicky, budú si pomáhať iba s prekladačom v mobile – a nebudú prví. Ale poznám aj Slovákov žijúcich na Srí Lanke, o niektorých som písala aj články, keďže pracujem ako novinárka. Napríklad Roman Haluška zo Sabinova je na Srí Lanke ženatý, má dcérku a v Mirisse na juhu má hotel. Právnička Jarka si otvorila krásny butikový hotel v Tangalle niečo pred vyše rokom. A sú aj ďalší, čo tam žijú, len si nie som istá, či ich môžem všetkých spomenúť menovite.

V spojení ste tiež so Slovákmi a Čechmi, ktorí do krajiny mieria ako turisti. Aké správy od nich aktuálne počujete najčastejšie?

Aktuálne? Tak budem citovať z februárových, dobre? Denis mi napísal: ,,Ak niekto váha prísť na Srí Lanku, lebo veľa ľudí sa asi bojí kvôli situácii, čo bola minulý rok, tak sa nemusia vôbec báť, všetko je tu bezpečné a v poriadku.“ Cestovateľka, ktorá aj pracovala v turistickom ruchu, Betty, mi napísala: ,,Bianka, chcem sa poďakovať. Srí Lanka je skvelá. Musím sa priznať, že som čakala väčšiu špinu a neporiadok, ale našla som malý raj na zemi. Ostala som príjemne prekvapená, keďže pomerne veľa cestujem a nie je také ľahké ma ohúriť. Ale musím povedať, že Srí Lanka má čaro. Pekná príroda, chutná kuchyňa, ľudia sú milí a ceny sú prijateľné, človek si tu veci môže dovoliť. Manoja asi chváli každý, ale musím aj ja, on je veľmi milý, všetko nám splnil, bol ako taký náš bodyguard, večne usmiaty, nič nebol problém.“

Bianka s kokosovými orechmi nazývanými kingcoconuts. Treba ich piť, sú skvelé

Je Srí Lanka destináciou vhodnou pre dobrodruhov alebo aj milovníkov pláží, prípadne pre rodiny s deťmi? S ktorým typom turistov na Srí Lanke sa najčastejšie stretávate vy?

Srí Lanka je vhodná aj na cestovanie, aj na ležanie na pláži, hoci ja tvrdím, že plážam na Maldivoch, ktoré sú hodinu letu z Colomba, sa nevyrovná. Takisto Indický oceán máva pomerne vysoké vlny, treba s tým rátať. Rodičom s menšími deťmi odporúčam mať ako alternatívu pri pláži aj bazén, hoci zo zdravotného hľadiska je morská voda najlepšia.

Teraz boli napríklad dve rodiny s 5-ročnými chlapcami, cestovali v minivane spoločne a vyzeralo to, že boli veľmi spokojní. Chlapci nakreslili šoférujúcemu sprievodcovi Ajithovi krásne obrázky, poslali mi ich cez Whats up, aby som ich mohla zavesiť na Facebook a Instagram. Cestujú tam aj ľudia s mladšími deťmi, teraz sa ma jedna Slovenka pýtala, či tam dostane kúpiť dojčenské mlieko a výživu. Úprimne, s týmto až tak veľmi nesúhlasím. Keďže sa veľa rokov venujem zdravotníctvu a viem aj o dosť nepríjemných zdravotných komplikáciách, čo v kazuistikách opisujú lekári, som pomerne opatrná. Ja sama som zobrala vlastného syna na Srí Lanku, keď mal 11 rokov. Netvrdím, že s menším dieťaťom sa nedá, ale človek si uvedomí tú zodpovednosť obyčajne vtedy, keď dieťa dostane v cudzine teplotu, začne hnačkovať alebo má nebodaj úraz. Samozrejme, aj na Srí Lanke sú skvelé privátne zdravotnícke zariadenia, pri situácii na Slovensku niektoré iste aj lepšie ako u nás. A lieky sa tam predávajú tak, že sa spýtajú, koľko chcete tabletiek a odstrihnú vám z blistra. Ale ja si nosím vlastnú lekárničku.

sri lanka bianka

Dá sa táto destinácia zažiť v plnej kráse aj s obmedzeným budgetom?

Ako som už naznačila, letenky aj Srí Lanka zdraželi, ale ešte stále sú tie ceny prijateľné. V reštauráciách či vývarovniach pre domácich na neturistických miestach sa naozaj najete možno za tri eurá, len to bude štipľavé. Turistické reštaurácie na plážach na juhu už pýtajú za srílanské raňajky 2200 rupií (aktuálne 6 eur), za avokádový toast 1450 rupií (4 eurá), za pizzu s morskými plodmi 3200 rupií (8 eur). Denis mi teraz napísal, že na juhu v reštike s európskou ponukou za dve jedlá s nápojmi zaplatili s priateľkou cca 15 eur. Ak si však dáte streetfood a budete bývať v ,,homestay“ u domácich, prípadne nájdete akciové ponuky cez booking, vždy sa s budgetom dá ,,šachovať“.

Vlak ide po kultovom moste instagramerov Nine Arch Bridge, ktorý sa podobá na náš Chmarošský viadukt pri Telgárte

Koľko dní je podľa vás ideálnych na Srí Lanku?

Ak letím celé tie hodiny kamkoľvek do Ázie, tak desať je minimum. Najkratší, luxusný let na Srí Lanku trvá 11,5 hodiny. Ja lietam s jedným overstopom pri posudzovaní dĺžky letu a ceny letenky tak 13-14 hodín, aby som sa úplne nezničila. Myslím si, že na okruh ostrovom, z letiska cez centrum ostrova nadol na južné pláže, bez toho, aby sme sa naháňali a mali pocit, že stále sa len presúvame, treba šesť-sedem dní. Potom môžete povedať, že ste Srí Lanku naozaj videli. A k tomu si treba pridať počet dní, ktoré chcem stráviť na pláži. Tie programy sú trošku iné počas našej zimnej sezóny a počas našej letnej sezóny. Na Srí Lanke sú aj monzúny a plážová sezóna bude teraz od mája na východe ostrova, ktorý je viac hinduistický. A to už ani nehovorím o severe ostrova, ktorý je vyslovene cestovateľský, viac pripomína Indiu, ale odporúčam ho skôr takým, čo sa na Srí Lanku vracajú opakovane a hľadajú nové miesta, ktoré ešte nevideli. Turisticky najkomerčnejšie rozvinutý je juh.

Ktoré miesta sú medzi sprievodcami a turistami na Srí Lanke najobľúbenejšie?

Je to ,,klasika“ v podobe Levej skaly Sigyriya (najdrahšie vstupné na Srí Lanke 30 usd), za posledných 5 rokov sa ,,preslávila“ aj oproti stojaca skala Pidurangala, z ktorej na Sigyriyu dovidíte a vstupné tam vyjde aktuálne 1000 rupií (2,7 eura). Obyčajne chcú ísť ľudia na safari džípom do niektorého z mnohých národných parkov, pozorovať voľne žijúce slony, leoparda či iné zvieratá. Mnohí si chcú slona okúpať, prípadne ho kŕmiť. Prosím, len na ňom nejazdite v tom kovovom ,,sedáku“.

V Kandy je ,,klasika“ Chrám sv. zuba, kde je v zlatých schránkach schovaný vraj Budhov zub, najnovšie je populárny aj veľký Budha týčiaci sa nad mestom Bahiwarakanda temple. Potom Kráľovská botanická záhrada, kultúrny večer s tancami, ktorý sa končí chodením po žeravom uhlí. Štandardne ľudia chcú vidieť čajové plantáže, navštíviť čajovú továreň, vyskúšať si zber čaju. Veľmi populárna je jazda vláčikom pomedzi čajové plantáže z Nanu Oya do Elly, posledné týždne už bol zas pomerne plný a v druhej, tretej triede ľudia stáli.

Srílanskí školáci kráčajú zo školy pomedzi čajové plantáže

Kto má rád chrámy a dagoby, stúpy a históriu, chce vidieť Anuradhapuru a Pollonaruwu. Batôžkari milujú horskú Ellu pre jej prírodu, vodopády a hovorí sa, že je tam veľmi čistý vzduch. Je toho veľmi veľa, to by bolo na ďalší rozhovor. Srí Lanka vyzerá na mape ako malá slzička, ale ani ja som tam ešte nevidela všetko, a to tam chodím od roku 2013 prakticky každý rok.

Ak by ste mali turistom odporučiť jednu pamiatku, ubytovanie a reštauráciu (z každého po jednej), ktoré by to boli?

Fúha. To je, ako keď si má dieťa vybrať medzi mamou a ockom – iba jedného. Ak by som sa musela rozhodnúť a hovoríme o historickej pamiatke, za mňa Levia skala Sigyriya. Áno, chodí tam každá cestovná kancelária a z ,,mojich“ followerov cestujúcich bez cestovky tam nie všetci idú, pre množstvo turistov a kvôli vysokej cene. Niektorí si ju chcú pozrieť iba v rámci prechádzky zdola alebo z Pidurangaly. Ale keď si pozriete niektoré dronové videá, Sigyriya je skutočne fascinujúca! Je to pamiatka UNESCO a kto nevidel Sigyriyu, aspoň z diaľky, nebol na Srí Lanke. Čo sa týka ubytovania, za mňa úplný adrenalínový úlet, domčeky na stromoch v Ginighatene. Veľmi jednoduché a nekomfortné ubytovanie. Ale je to totálny adrenalín, keď sa strom hýbe, aj domček sa hýbe, cítite sa ako na lodi. Áno, doštípali ma tam mravce. Pre reštauráciu sa rozhodnem pre všeobecne obľúbené a už turisticky ,,sprofanované“ Chill café v Elle. Dobrá atmoška, čašníci, jedlo. Šoférovi, ktorý príde s turistami, dajú vybrať čokoľvek z jedálneho lístka a neúčtujú to, čo je skvelá obchodná politika. Lebo ja chcem, aby sa aj on cítil dobre.

Fíha! Dúha

Sú ešte stále také miesta, ktoré sa chystáte objavovať vy sama?

Určite je ich ešte veľmi veľa. Mám taký sen, urobiť si tour po Srí Lanke len po totálne neturistických neznámych miestach. Len nemám na to parťáka, pretože každá moja kamoška, čo tam ide po prvý či druhýkrát, chce najprv logicky vidieť všetky highlighty. Už len precestovať vodopády na Srí Lanke by bolo na samostatnú tour s vysokou kilometrážou. Aj keď som už bola niekoľkokrát na polostrove Kalpitiya, severozápadnú časť ostrova poznám málo. Alebo severovýchodné pobrežie hore nad Trincomalee, to vôbec. A nikdy som nebola na ostrove Delft na severe Srí Lanky, kde žijú divoké kone. A takisto som nikdy nevidela slávny budhistický festival Esala Perahera v Kandy, pretože býva vždy v auguste, kedy tam nezvyknem cestovať. No, tuším si idem kúpiť letenku…

Za rozhovor ďakujeme Bianke Stuppacherovej.
Zdroj fotografií: Dávid Popovič

Lacné letenky na Srí Lanku


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore