Nájdeš nás aj na:
polarna ziara norsko

Cestopisy

Ulovili sme polárnu žiaru v Severnom Nórsku (cestopis)

Arktická destinácia v zimných mesiacoch bolo pre mňa niečo úplné nové. Iné než som doteraz pri cestovaní zažil. Lákala ma hlavne polárna žiara a samotné arktické podmienky, ktoré som vždy chcel zažiť. To bol hlavný dôvod, prečo sme sa vybrali na úplný sever Nórska do mesta Tromsø. Prečo sme si zvolili práve túto destináciu?

Reklama

Tých dôvodov je hneď niekoľko. Hlavným dôvodom bola samotná destinácia, keďže Severné Nórsko a hlavne oblasť okolo mesta Tromsø je ideálne miesto na pozorovanie polárnej žiary. Ďalším dôvodom bol dobrá dostupnosť leteckých spojov za prijateľné ceny napríklad s lowcostovým dopravcom Wizz Air. A posledným dôvodom pre výber danej destinácie bol fakt, že celá oblasť sa nachádza pri mori a teda bolo možné okrem pozorovania polárnej žiary robiť aj iné zimné aktivity, ako napríklad pozorovanie kosatiek a veľrýb vo voľnej prírode. Poďme však pekne po poriadku.

norsko lietadlo
Let ponad nórske fjordy

Cestu tam sme spojili so citybreakom v Londýne

Do Tromsø sme sa rozhodli cestovať v januári a celkovo sme v Nórsku strávili 4 dni. Dostali sme sa tam spomínanou spoločnosťou Wizz Air, ktorá sem nedávno otvorila linku čisto na zimnú sezónu z britského Londýna. Do Londýna sme sa veľmi efektívne a rýchlo dostali priamo z Bratislavy. V hlavnom meste Veľkej Británie sme zámerne strávili 2 noci a mohli sme takto spojiť dve destinácie do jednej cesty. Letenky do Londýna z Bratislavy v januárovom termíne stáli príjemných 20€ (spiatočne) a letenky z Londýna do Nórskeho Tromsø stáli približne 90€. Dokopy sme tak za letenky do Nórskeho Tromsø zaplatili 110€. To že sme mali iba príručnú batožinu nám nevadilo, skôr na opak.

Prvý dotyk s arktickým Tromsø

Po pristátí na severe Nórska sme si ihneď vyzdvihli dopredu zarezervované auto s pohonom 4×4, bez ktorého by som si náš výlet nevedel predstaviť. Naše auto malo aj klince na pneumatikách, aby sa nám v týchto podmienkach nešmýkalo. Náš arktický výlet bol krátky rovnako ako aj hodiny denného svetla tu na severe počas zimných mesiacov. Slnko vychádzalo o 10:22 a zapadalo o 13:32, no vidieť zasnežené fjordy s horami v pozadí nám to nebránilo.

V požičovni sme dostali Suzuki Across 4×4 s klincami na pneumatikách proti ľadu

Vidieť polárnu žiaru je lotéria, nám sa to podarilo

Našou prvou destináciou po vyzdvihnutí auta bolo centrum mesta Tromsø, kde sme si dali obed, pozreli mesto, prístav a jeho hlavné pamiatky. V Tromsø sme sa ale dlho nezdržali a po cca hodine sme vyrazili do Skjervøy – mestečka ležiaceho severnejšie, približne 3 a pol hodiny autom.

Skjervøy je rybárske mesto v severnej časti Nórska na ostrove Skjervøya. Svojou prírodou s fjordmi a pobrežnými horami láka turistov najmä kvôli pozorovaniu kosatiek a polárnej žiary a ponúka možnosti na rybolov, túry a vodné aktivity. Najväčšia pravdepodobnosť vidieť kosatky je práve v januári, pretože sem v tomto období priplávajú kvôli migrácii rýb, ktoré sú ich hlavnou potravou. V januári sa v okolí Tromsø vyskytuje veľká koncentrácia haringov, ktoré sú jednou z hlavných zložiek potravy kosatiek. Haringy tvoria veľké stáda a prichádzajú sem za svojou potravou. Bol to tiež jeden z hlavných dôvodov nášho výletu sem na sever.

Taktiež, oblasť v okolí Skjervøy je ideálna na sledovanie polárnej žiary vzhľadom na fakt, že je tu oveľa menšie svetelné znečistenie oblohy. Predpovede naznačovali, že polárna žiara bude viditeľná len tento jediný večer počas nášho pobytu, a tak sme ju sledovali aj počas jazdy autom, či sa neobjaví. A naozaj, objavila sa! Zastavili sme v jednej z mnohých bočných ciest, vybrali foťáky so statívmi a zachytávali tento nádherný jav. Hoci jej aktivita bola hodnotená len KP 3 z 9, na fotografiách vyzerala jasnejšie a farebnejšie, než bola viditeľná voľným okom. Takže prvotný dojem z toho nebol až taký silný, ako sme očakávali. Napriek tomu bola polárna žiara úžasná a boli sme nadšení, že sme ju vôbec mohli vidieť, pretože sa rýchlo objavuje a zmizne a vidieť ju, je vždy lotéria, pri čom pozorovateľ potrebuje aj veľa šťastia.

V Skjervøy sme zostali jednu noc, no kvôli zlému počasiu bol náš výlet na more zameraný na pozorovanie kosatiek zrušený. Bohužiaľ počasie si človek nikdy nevyberie. Po tejto, pre nás nepríjemnej, správe sme sa rozhodli vydať sa naspäť do Tromsø a cestou sme si tak mohli vychutnávať krásne pohľady na okolitú arktickú krajinu.

Čo je vlastne polárna žiara?

Polárna žiara, známa aj ako aurora borealis (pre severnú pologuľu) alebo aurora australis (pre južnú pologuľu), je optický prírodný fenomén, ktorý vzniká v dôsledku interakcie slnečného vetra so zemskou atmosférou. Slnečný vietor je tok nabitých častíc, najmä elektrónov a protónov, ktoré prúdia zo Slnka. Na póloch zeme sa tieto nabité častice dostávajú do kontaktu s atómami a molekulami atmosféry, najmä s kyslíkom a dusíkom. Táto interakcia spôsobuje prechod elektrónov na vyššie energetické hladiny a následné uvoľnenie energie vo forme svetla. Tým vznikajú charakteristické farebné svetelné emisie. Najčastejšie farby polárnej žiary sú spôsobené interakciou s atómami kyslíka. Zelená farba je zvyčajne spôsobená interakciou s kyslíkom v nadmorskej výške približne 100-300 km, zatiaľ čo červená farba je spôsobená interakciou v nadmorskej výške vyššej, 300 km a viac. Modrá a fialová farba polárnej žiary sú potom výsledkom interakcie s dusíkom v nižších výškach. Optimálne podmienky pre pozorovanie polárnej žiary sú v oblastiach blízko pólov, kde silové čiary zemského magnetického poľa konvergujú.

Bývanie s výhľadom na more

Cestu späť do Tromsø sme využili kompu, vďaka čomu sme si skrátili cestu aj o 2 hodiny. S autom sme prišli do prístavu, kde kompa premávala, na svetelnej tabuli boli napísané časy kedy kompa odchádza. Pri nástupe na kompu sme nemuseli absolútne nič riešiť ani platiť, platba za tieto služby bola po niekoľkých dňoch strhnutá z kreditnej karty, ktorú sme použili v požičovni pri prevzatí nášho dopredu zarezervovaného auta.

Skjervøy
Okolitá krajina na ceste zo Skjervøy

Po dve a pol hodinovej jazde sme prišli do nášho ubytovania s názvom BUVIK SEA LODGE, kde sme strávili celkom dve noci. Toto ubytovanie sa nachádzalo na ostrove Kvaløya, západne od mesta Tromsø. Polohu ubytovania sme si vybrali zámerne aj z dôvodu, aby sme mali nízke svetelné znečistenie od mestských svetiel, aby sme tak mali lepšie podmienky na pozorovanie polárnej žiary. Tú sme ale bohužiaľ už ostatné dni, kvôli oblačnej oblohe, nevideli. Ubytovanie malo výhľad na Nórske more a dokonca malo v obývacej izbe aj ďalekohľad na sledovanie oblohy.

Ubytovanie BUVIK SEA LODGE na ostrove Kvaløya

Čo vidieť v meste Tromsø?

Po check-ine v našom ubytovaní a krátkom oddychu sme sa vydali pozrieť si znovu Tromsø a pozrieť si zvyšné veci, ktoré sme pred tým vynechali. V Tromsø je veľa zaujímavých miest a aktivít, ktoré môžete navštíviť a vyskúšať. Medzi tie hlavné patria:

 • Katedrála Tromsø (Tromsø domkirke): Tento krásny kostol, postavený v roku 1861, je jeden z najstarších kostolov na severe Nórska,
 • Múzeum Polárnych námorníkov (Polaria): Interaktívne múzeum, ktoré sa zameriava na Arktídu a jej ekosystémy. Tu môžete vidieť tulene a ďalšie arktické živočíchy,
 • Lanovka Fjellheisen: Výjazd lanovkou na vrchol hory Storsteinen vám ponúkne úžasný výhľad na Tromsø, fjordy a okolité hory,
 • Akvárium v Tromsø (Tromsø Arctic Aquarium): Ďalšia možnosť pozorovať arktické druhy zvierat, ako sú tuleňe, tresky a ďalšie morské živočíchy,
 • Botanická záhrada Arctic-Alpine: Môžete si prezrieť miestne rastliny a kvety, ktoré sa nachádzajú v arktickom a alpskom prostredí,
 • Múzeum umenia Severného Nórska (Nordnorsk Kunstmuseum): Ak máte radi umenie, môžete navštíviť toto múzeum a objavovať diela severných umelcov.
Večerný pohľad ma Tromsø

Túra na ostrove Sommarøy

Posledný deň v Nórsku sme si urobili malú arktickú turistiku na ostrove Sommarøy. Jedná sa o malý ostrov nachádzajúci sa na západnom pobreží od ostrova Kvaløya. Leží približne 36 kilometrov západne od mesta Tromsø. Názov „Sommarøy“ v preklade znamená „Ostrov leta“. Ostrov je známy svojou nádhernou prírodou, malebnými plážami a typicky arktickými scenériami. Miestni obyvatelia sa zaoberajú rybolovom, lovom a turistickým ruchom. Sommarøy je populárnym miestom pre rekreačné aktivity, ako je rybačka, plavba na kajaku alebo si môžete iba tak robiť prechádzky po krásnom pobreží. Sommarøy je tiež známy svojou komunitou, ktorá verí v udržateľný spôsob života a ochranu prírody. To znamená, že sa snažia minimalizovať negatívny vplyv na okolitú prírodu a životné prostredie. Ak máte radi pokojnú atmosféru, nádhernú prírodu a záujem o spoznávanie arktického prostredia, Sommarøy môže byť skvelým miestom aj pre váš pobyt v Nórsku. Našim cieľom bol vrch Nordkollen s výškou iba 216 mnm, no turistika v takýchto arktických podmienkach bola aj napriek jeho malej nadmorskej výške stále náročná, hlavne kvôli silnému vetru a nízkej teplote.

Cesta na ostrov Sommarøy
Obydlia na ostrove Sommarøy
Pohľad na drsnú a nehostinnú krajinu

Čo dodať na záver?

Ak túžiš po tom, aby si videl polárnu žiaru na vlastné oči, samotné Tromsø a jeho okolie sú ideálnym miestom a prinášajú v zimných mesiacoch veľa iných dôvodov, prečo sa ich oplatí navštíviť. Ako som už spomínal, jedným z hlavných lákadiel je možnosť pozorovať polárnu žiaru (Aurora borealis), čo je neuveriteľný a krásny prírodný jav. Zimné scenérie nórskej prírody, pokryté snehom a ľadom, ponúkajú nádherné pohľady a skvelé príležitosti na fotografovanie a taktiež prechádzky. Pre milovníkov snehových aktivít je Tromsø a jeho okolie rajom. Lyžovanie, snowboarding, sánkovanie, psie záprahy a snežné skútre sú len niektoré z aktivít, ktoré tu môžete vyskúšať. Okrem toho, ak prídete v čase polárneho dňa alebo noci, zažijete jedinečnú atmosféru, keď slnko nezapadá alebo nevychádza. Okrem prírodných krás ponúka Tromsø aj pohľad do miestnej kultúry a tradícií. Stretnete sa s pohostinnými miestnymi obyvateľmi a môžete spoznať arktický spôsob života. V blízkosti Tromsø je tiež možnosť pozorovať kosatky a veľryby, čo je ďalší zážitok, ktorý stojí za zmienku. Zimné obdobie má tiež jednu výhodu – menej turistov. Vďaka tomu si môžete užiť pokojnejšiu a autentickejšiu atmosféru tohto krásneho miesta. Celkovo možno povedať, že návšteva Tromsø a jeho okolia v zimných mesiacoch ponúka nezabudnuteľné zážitky, jedinečné prírodné javy a pohodovú atmosféru, akú len táto arktická destinácia dokáže poskytnúť.

Jedna z mnohých pláži na ostrove Sommarøy
Na večeru Halibut atlantický

Koľko takýto výlet vyjde?

 • Letenka: Bratislava – Londýn – Tromsø – Londýn – Bratislava : 110€,
 • Žiadne špeciálne povolenia alebo doklady na vstup do krajiny, stačí platný OP,
 • Ubytovanie: 40-70€ /1 noc/ 1 os,
 • Požičanie auta: 244€ na 4 dni
 • Jedlo v reštaurácií: 15-35€
 • Výlet člnom a pozorovanie kosatiek zo Skjervøy: 150€, ktoré nám ale samozrejme po zrušení vrátili,
 • Dokopy: 450€. Letenky + auto + ubytovanie + jedlo + vreckové

Instagram: Johny_von_Milde, Facebook: Johny Von Milde, Ľubica Mildeová
Zdroj niektorých info: milde.sk
FOTO: Ján Milde, Ľubica Mildeová, Petra Mildeová

Akciové letenky do Nórska


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre
Hore