Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

6 dôvodov, prečo letieť na grécky ostrov Kos (+ letenky na júl za stovku!)

6 dôvodov, prečo letieť na grécky ostrov Kos (+ letenky na júl za stovku!)

Nekonečné pobrežie obmývané tyrkysovou vodou, krásna zeleň, liečivé pramene a stredoveká architektúra. Aj taký je ostrov Kos, rodisko Hippokrata, ktorému dodnes dominuje hrad Neratzia. Ako staré usadlisko bol spomenutý už v slávnej Homérovej Illiade. Leží pri Egejskom mori a je súčasťou súostrovia Dodekany. Kos je vyhľadávaný rodinami s deťmi, vášnivými cyklistami aj fanúšikmi turistiky. Ponúka totiž všetko. Pokojnú atmosféru, krásne prostredie i pestrý nočný život.

Reklama

Lacné letenky na Kos

 • Odkiaľ? Priamy let z Viedne
 • S kým? Letecká spoločnosť Ryanair
 • Kedy? Júl 2023
 • Príklad? 21. – 25. júl 2023 (POZRI KALENDÁR)
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky, malá príručná batožina
 • ZĽAVOVÝ KÓD – PECKYAPPKA (a máš to o 10€ lacnejšie, platí len v mobilnej appke Pelipecky)

Akciové letenky

1. Hlavné mesto Kos

Hlavné mesto ostrova s rovnakým názvom je na svojej malej ploche neuveriteľne nabité starovekými gréckymi, rímskymi a byzantskými pozostatkami. Nachádza sa na severovýchode ostrova a napriek tomu, že je obľúbenou gréckou dovolenkovou destináciou, sa mu podarilo zachovať si svoju pokojnú atmosféru.

Mesto je tiež hlavným prístavom, posiatym kaviarničkami a typickými tavernami. V Kos Town rastie hádam najslávnejší platan v Európe. Údajne pod ním totiž vyučoval svojich žiakov sám Hippokrates. Tieto stromy sa zvyčajne dožívajú maximálne 200 rokov. Ten na Kose už bezpochýb presluhuje. Pravdepodobne však ide skôr o potomka Hippokratovho stromu :).

V meste sú aj obľúbené pláže ako napríklad pláž Kritika alebo Kos Town pláž. Deň plný spoznávania dôležitých pamiatok tak môžeš zavŕšiť osviežením v mori.

2. Lesy, záhrady a jazerá

Borovicový les nazvaný Plaka je domovom stoviek bielych pávov a korytnačiek. Unikátnym kúskom zelene je aj Hippocratova botanická záhrada. Pri jej vzniku tu bolo vysadených asi 250 rastlín, ktoré používal na liečenie sám Hippocrates. Najvyššia hora ostrova Dikaios je plná voľne žijúcich zvierat, od jeleňov a líšiek až po veveričky či lasice. Tu môžete objavovať krásu nedoknutej prírody a panoramatické výhľady na celý Kos.

Na juhovýchode nájdete prímorské jazero so slanou vodou Psalidi. Jazero je útočisko plameniakov, korytnačiek a tiež líšok. Dostanete sa k nemu krásnou turistickou cestičkou. Jazero v oblasti Alykes bolo kedysi miesto ťaženia soli na varenie. Dnes je krásnou lagúnou so slanou vodou. Je záchytným bodom pre kŕdle sťahujúcich sa vtákov. Stretávajú sa tu i pelikány a volavky.

Hora Dikaios
Chodníček vedúci k jazeru Psalidi

3. História ostrova Kos a grécke mýty

Najdôležitejšia pevnosť na ostrove, postavená v 14. storočí Rádom templárov, je hrad Nerantzia. Toto meno v preklade znamená „strom kyslých pomarančov“. Tie boli zasadené na Kose v 14.-15. storočí. V roku 1816 nečakane vybuchla miestnosť s pušným prachom a zničila veľkú časť hradu. Počas talianskej okupácie sa snažili archeológovia navrátiť hradu jeho pôvodnú formu.

Staroveké centrum Agora bolo postavené v 4. storočí pred n.l. a stalo sa prvým mestom vyskladaným z blokov vôbec. Medzi vzácne zachované kúsky mesta patrí masívna stĺpová kolonáda, ruiny Afroditinej svätyne, Herculov chrám a kresťanská bazilika.

V roku 2015 sa po dlhoročnej rekonštrukcii otvorila pre verejnosť Casa Romana. Historici veria, že pochádza z obdobia helenizmu. Vďaka rekonštrukcii bola zachránená konštrukcia domu, v ktorej kedysi žil bohatý grécky úradník so svojou rodinou.

Hrad Nerantzia

4. Pláže

Na ostrove Kos si môžete vychutnať asi 20 krásnych pláži. Obľúbená je napríklad Mastichari so smaragdovou vodou. Kamienková zátoka Thermes je známa liečivými prameňmi. Ideálnou na plávanie je pláž Tigaki s čistými plytkými vodami. Lokality ako Kardamena, Agios Stefanos, Kefalos či Lambi tiež nemajú núdzu o vyhľadávané pláže s reštauráciami a barmi. Grécky Kos je populárny aj pre vodné športy, na ktoré sú tu ideálne podmienky.

5. Víno a iné pochúťky

Uprostred úrodných pláni na ostrove Kos ležia jedny z najkrajších viníc na svete. Sú to rodinné viniče, z ktorých sa vyrába delikátne biele aj červené víno. Hroznu prospieva sopečná pôda. Výroba vína sa na gréckom ostrove datuje do 500 rokov pred n.l.

Grécke pochúťky nájdete najmä v tradičných tavernách v meste Kos. Nie je o nich však núdza ani v svojráznych dedinkách a na plážach. Gréckej kuchyni panuje veľa rýb, morských plodov, syrov, ale aj jahňacieho mäsa. Kos je tiež slávny pre pestovanie melónov. Medzi tradičné miestne pokrmy patria napríklad rajčiny plnené chobotnicou, medové šišky Loukoumades alebo Labropites – akési syrové koláče.

6. Nočný život

Hoci ste o tom možno ešte nepočuli, ostrov Kos je vyhľadávaný kvôli pestrému nočnému životu a zábave. V pešej zóne v hlavnom meste je mnoho klubov a barov, kam sa dá zapadnúť na jeden drink či zabávať sa do rána. Vyberte sa na Barovú ulicu a nájdite si svoje obľúbené miesto. V lete sa na ostrove usporadúvajú skvelé beach party.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (1 vote)
  Komentáre

  Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

  Hore