Nájdeš nás aj na:

Ázia

Saudská Arábia rozbieha 10 megaprojektov. V krajine má byť nová najvyššia budova sveta

Saudská Arábia oznámila niekoľko ambicióznych plánov na spustenie vlny megaprojektov, ktoré majú premeniť krajinu na globálnu ekonomickú veľmoc. S investíciami v celkovej hodnote jednej miliardy dolárov sa kráľovstvo vydáva na cestu diverzifikácie svojej ekonomiky vytváraním nových pracovných miest, rozšírením obchodu a cestovného ruchu, čím prispeje k posilňovaniu svojho medzinárodného postavenia.

Reklama

1. Oáza AI UIa

Al Ula v Saudskej Arábii je kultúrnym dedičstvom s viac ako 200 000-ročnou históriou. Je domovom starovekých pieskovcových hôr a púštnych oáz. V súčasnosti je však v procese transformácie z historického miesta na medzinárodnú destináciu.

Hlavnými plánmi tohto projektu je priamo prispieť k obnove historickej destinácie do roku 2030 a taktiež vybudovať z nej atraktívnu turistickú lokalitu, ktorá by bola tzv. katalyzátorom ekonomiky regiónu. Cieľom je aj prispieť ku zlepšeniu kvality života obyvateľov, vytvoreniu nových pracovných príležitostí a vylepšeniu kultúrnej a turistickej infraštruktúry.

Nový projekt má mať zrenovovanú starobylú oázu Al Ula s múzeami a galériami. Vyrastie tu aj nová zóna Wadi of Hospitality, ktorá ponúkne turistom rôzne možnosti bývania a pohostinstva, od hotelov a ekologických rezortov až po luxusné chaty. Súčasťou projektu bude ekologická električková trať, ktorá bude spájať túto destináciu s letiskom.

AIUIa
Zdroj: Alula

2. AMAALA

Mega projekt AMAALA, ktorý sa bude nachádzať v severozápadnej Saudskej Arábii pozdĺž Červeného mora, ponúkne rekreáciu, wellness a oddych. AMAALA s rozlohou 3 800 štvorcových kilometrov bude tvoriť srdce Stredovýchodnej riviéry a očakáva sa, že sa stane poprednou destináciou Saudskej Arábie.

Projekt bude zahŕňať 14 špičkových svetových hotelových značiek, viac ako 800 rezidenčných víl, apartmánov a rodinných domov, 200 špičkových módnych podnikov, umeleckú akadémiu a širokú škálu galérií, ateliérov a umeleckých dielní. Projekt bude zahŕňať aj charakteristické kulinárske zážitky, prístavy svetovej triedy, jachtárske kluby a športoviská.

Okrem toho bude AMAALA obsahovať aj letisko „inšpirované fascinujúcimi fatamorgánami“, ktoré sú typické pre okolité podnebie a jeho tvorcom má byť britská architektonická firma Foster + Partners. AMAALA sa stane svetovou destináciou a ikonou udržateľného turizmu na Blízkom východe.

AMALAA
Zdroj: AMALAA

3. Red Sea Project

Projekt Červeného mora, ktorý sa nachádza medzi pobrežnými mestami Umluj a Al Wajh, bude mať rozlohu impozantných 30 000 kilometrov štvorcových a bude zahŕňať prírodné súostrovie nedotknutých ostrovov, rozľahlú púštnu krajinu, horské štíty a archeologické poklady. Región sa bude môcť pochváliť 200 km dlhým nedotknutým pobrežím a má sa stať jedným z najúspešnejších trvalo udržateľných turistických stredísk na svete.

Projekt Červeného mora ponúkne návštevníkom okrem pôsobivej udržateľnosti aj jedinečný zážitok, ktorý spája prírodné krásy regiónu s jeho bohatým kultúrnym dedičstvom. Rezort po dokončení poskytne 8 000 nových hotelových izieb a bude prvým plne integrovaným luxusným rezortom so zmiešaným využitím v regióne. Projekt Červeného mora je naplánovaný na dokončenie do roku 2030.

Projekt Red Sea
Zdroj: Red sea Global

4. Diriyah

Historické mesto Saudskej Arábie Diriyah sa nachádza len 20 minút severozápadne od centra Rijádu a bude predstavovať viac ako 300 rokov autentickej kultúry a histórie, prinášať vzdelávanie a rezidenčné bývanie na svetovej úrovni.

Jadrom výstavby je mesto At-Turaif, patriace do UNESCO, ktoré je starobylým osídlením postaveného z hlinených tehál a taktiež domovom prvého domu rodiny Al Saud. Diriyah bude kombinovať tradičnú architektúru Najdi a nový urbanizmus. Jeho cieľom je prezentovať pôvod kultúry Saudskej Arábie a jej duchovné hodnoty.

Projekt bude ponúkať celý rad aktivít vrátane nakupovania, zábavy a stravovania a taktiež bude zahŕňať aj rezidenčné bývanie. Diriyah sa do roku 2030 má stať jedným zo svetových miest zameraných na jedinečnú kultúru a históriu Saudskej Arábie.

Mesto Diriyah
Zdroj: Diriyah

5. King Salman Energy Park

Energetický park kráľa Salmana, známy ako SPARK, bude úplne nový priemyselný park, z ktorého má vyrásť sa centrum sústrediace sa na globálny energetický trh. Vďaka vynikajúcej polohe tohto projektu, pokiaľ ide o zdroje ropy a zemného plynu, má SPARK dokonalú pozíciu na to, aby rozvinul obchod a energetiku.

Navyše s ľahkým prístupom k medzinárodnému letisku kráľa Fahda, námornému prístavu kráľa Abdula-Aziza a diaľnici GCC si nájomníci a investori budú môcť vychutnať maximálne pohodlie. Rozvoj SPARK je v súlade s plánom Saudskej Arábie Vision 2030, ktorého cieľom je diverzifikovať toky príjmov kráľovstva vybudovaním silnej ekonomiky. Tento ambiciózny projekt má prispieť k HDP krajiny viac ako 6 miliardami dolárov ročne a v dlhodobom horizonte vytvorí až 100 000 pracovných miest.

Víziou spoločnosti SPARK je byť popredným priemyselným eko parkom s princípmi udržateľnosti. Poskytovaním služieb svetovej úrovne SPARK umožní investorom rozvíjať ich podnikanie. Vďaka svojej vynikajúcej polohe špičkovým službám sa má SPARK stať platformou pre rozvoj energetického sektora 21. storočia, ktorá bude podporovať inovácie a udržateľnosť.

King Salaman Enargy Park
Zdroj: Spark

6. King Salman Park

King Salman Park je navrhnutý ako najväčší mestský park na svete a bol spustený kráľom Salmanom Bin Abdulazizom 19. marca 2019. Park, ktorý sa má nachádzať v Rijáde v Saudskej Arábii, má rozlohu viac ako 16 km², je súčasťou iniciatívy Saudi Vision 2030 zameranej na zlepšenie kvality života v meste.

Park ponúkne široké spektrum kultúrnych, umeleckých, rekreačných a športových možností. Bude obsahovať rozsiahle otvorené zelené plochy vrátane záhrad v islamskom štýle, vertikálnych záhrad a záhrad s bludiskom. Súčasťou parku bude aj 7,2 km dlhý kruhový chodník pre chodcov a centrum umenia.

Royal Arts Complex, bude jednou z hlavných atrakcií parku, zaberie plochu viac ako 400 000 metrov štvorcových a bude zahŕňať národné divadlo s kapacitou 2 500 miest na sedenie, 5 múzeí rôznych veľkostí, vonkajšie divadlo s kapacitou 8 000 a komplex s 3 kinosálami, 4 umeleckými akadémiami a vzdelávacím centrom pre deti.

Súčasťou parku bude aj 7 rôznych múzeí, námestí, kde sa budú konať rôzne podujatia, umelecké diela a pamiatky. Medzi ďalšie prvky parku patrí kráľovské golfové ihrisko s rozlohou 850 000 metrov štvorcových, športový areál, ihrisko pre virtuálnu realitu, sky diving centrum, jazdecké centrum, bežecké a cyklistické trasy, zábavný park, aquapark, veža a skybridge.

Súčasťou parku bude aj environmentálne, kultúrne a vzdelávacie centrum s rozlohou 80 000 metrov štvorcových. Park bude ľahko dostupný z niekoľkých hlavných ciest a bude spojený s rijádskym metrom autobusovou dopravou. Súčasťou parku budú aj obytné komplexy, hotely, obchody, mešity, polícia, zdravotníctvo, školy a sociálne zariadenia, verejné knižnice a parkoviská. Projekt by mal byť dokončený do roku 2030.

Mestský King Salaman park
Zdroj: RCRC

7. Oxagon

Súčasťou nového stavebného projektu nazývaného Neom má byť lodný prístav a logistické centrum v tvare osemuholníka, ktoré bude predstavovať najväčšiu plávajúcu stavbu na svete. Cieľom tohto projektu je vybudovať prístavné mesto na Červenom mori, ktoré bude využívať dopravu cez Suezský prieplav.

Celé prístavné mesto bude fungovať na báze obnoviteľnej energie, ktorá by mala minimalizovať závislosť od ropy. Projekt Oxagon bude mať výrazný osemuholníkový tvar, ktorého jedna časť sa bude rozprestierať na súši a druhá zasahovať do Červeného mora. Dokončený má byť do roku 2030. Mesto by malo byť lemované námestiami spojenými s krátkymi kanálmi a jeho súčasťou bude aj výletný terminál a oceánografické výskumné centrum.

„Oxagon prispeje k zmene prístupu priemyselného rozvoja v budúcnosti, ochrane životného prostredia, vytváraniu pracovných miest, regionálnemu obchodu a obchodu Saudskej Arábie a podporí vytvorenie nového ohniska pre globálne obchodné toky,“ uviedol korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salman

Projekt Oxagon
Zdroj: Neom

8. Riyadh Metro

Najväčší projekt siete verejnej dopravy na svete, projekt Rijádskeho metra, má mať dĺžku približne 176 kilometrov železničných tratí, na ktorých budú premávať elektrické vlaky bez vodičov, okrem toho 40 percent trasy vlaku bude v podzemí.

Saudskoarabské metro v Rijáde, ktoré bude najväčším projektom sietí verejnej dopravy na svete. Projekt verejnej dopravy otvorí prvú fázu, po ktorej budú v tesných intervaloch nasledovať ďalšie fázy. Začiatok prvej fázy otvorenia metra v Rijáde sa údajne očakáva v apríli tohto roka. Podľa oficiálneho vyhlásenia má projekt metra v Rijáde má hodnotu neuveriteľných 22,5 miliardy dolárov.

Metro Rijad
Zdroj: Egis

9. Red Sea International Airport

Saudská Arábia bude čoskoro domovom jedného z najväčších letísk na svete. Cieľom projektu je diverzifikovať hospodárstvo Saudskej Arábie mimo ropy a stať sa medzinárodným dopravným uzlom. Výstavbu letiska vedú architekti Foster + Partners, tvorcovia konceptu, ktorý má byť spojením prvkov mesta, prírody a najmodernejšieho vybavenia. Letisko, ktoré predstavuje futuristickú víziu, bude hrať dôležitú úlohu pri formovaní mesta.

Cieľom projektu letiska je transformovať Rijád tak, aby patril medzi mestá s najväčšími ekonomikami na svete, a podporiť aj rast populácie Rijádu na 15 až 20 miliónov ľudí do roku 2030. Očakáva sa, že medzinárodné letisko King Salman bude mať rozlohu približne 57 kilometrov štvorcových so šiestimi paralelnými dráhami a existujúcimi terminálmi pomenovanými po kráľovi Khalidovi.

Súčasťou letiska budú aj obytné a rekreačné zariadenia, maloobchodné predajne a ďalšie nehnuteľnosti. Do roku 2030 má letiskom prejsť až 120 miliónov cestujúcich a do roku 2050 až 185 miliónov cestujúcich.

Letisko Red Sea
Zdroj: Foster and Partners

10. Jeddah Tower

Jeddah Tower, nová najvyššia budova na svete, sa začala stavať pred viac ako siedmimi rokmi. Ambiciózny projekt v hodnote 1,4 miliardy dolárov bude domovom pre kombináciu rezidenčných jednotiek, apartmánov s obsluhou, pričom v rámci neho bude otvorený aj hotel Four Seasons.

Centrálne jadro veže je v súčasnosti na úrovni 60. poschodia a steny sú vysoké 248 metrov. Po dokončení bude veža Jeddah stáť vo výške jedného kilometra a bude sa týčiť nad súčasne najvyššou budovou sveta Burj Khalifou. Veža bola navrhnutá architektmi Adrien Smith + Gordon Gill Architecture a pokrýva podlahovú plochu 243 866 metrov štvorcových. Bude mať aj najvyššiu vyhliadkovú plošinu na svete, ktorá sa bude nachádzať 664 metrov nad zemou.

Napriek tomu, že projekt čelí neúspechom, stavebný developer Jeddah Economic Company, nedávno na Twitteri zverejnil video propagujúce vežu ako súčasť Saudskej vízie do roku 2030. Ambiciózna vízia má za cieľ znížiť závislosť krajiny od ropy a modernizovať jej ekonomiku. Hoci je dátum dokončenia stále v nedohľadne, po dokončení bude veža nepochybne zázrakom moderného inžinierstva. Vďaka svojej pôsobivej výške a luxusnému vybaveniu bude symbolom modernej diverzifikovanej ekonomiky Saudskej Arábie.

Veža Jeddah
Zdroj: JEC

Zdroj: Arabian Business

Akciové letenky do Saudskej Arábie


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

V Záhrebe si príde na svoje každý (máme aj skvelé letenky z Bratislavy od 20€) https://t.co/CiuDM7m0x0 #cestopisy1 hodinu dozadu
Najkrajšie ostrovy Európy na jar od 56€: Ibiza, Malorka, Malta, Cyprus či Korfu https://t.co/XscfVljplB #letenky1 hodinu dozadu
Lacné letenky a Rím: leť z Viedne od 40€! (výpredaj + tipy na aktivity) https://t.co/Uv8FUvoCh9 #letenky1 hodinu dozadu
Saudská Arábia z Budapešti od 50€! Leť na jar do kráľovstva novými linkami Wizz Airu https://t.co/8auiDcQwGM #letenky1 hodinu dozadu
Objavuj raj na zemi! Máme lacné letenky na Maldivy (od 599€), ubytovanie aj tipy na aktivity https://t.co/I5it1KdRdo #dovolenky21 hodín dozadu
Thajsko bez prestupu: priamy let Austrian Airlines do Bangkoku z Viedne od 599€! https://t.co/HpTt4jZOOK #letenky21 hodín dozadu
VÝPREDAJ: Leť s 5*Etihad Airways do exotiky teraz od 549€! (Srí Lanka, Maldivy, Seychely) https://t.co/HQk5bcYXr3 #letenky22 hodín dozadu
Maldivy s 5* aerolinkami ETIHAD airways od 629€! Podpalubná batožina v cene https://t.co/seRzxAj95E #letenky22 hodín dozadu
Za 7 jazerami: Očarujúci Národný park Rila v Bulharsku (letenky od 44€) https://t.co/LZYOoT51IT #cestopisy22 hodín dozadu
Zaži Veľkú noc v Dubaji! Vybrali sme pre teba TOP 8 last minute pobytov aj s letenkami https://t.co/7X7qU0a5HT #dovolenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore