Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sao Miguel: Jazerá v hmle, pozorovanie vorvaňov aj kukurica na vulkáne

Sao Miguel: Jazerá v hmle, pozorovanie vorvaňov aj kukurica na vulkáne

Zelená oáza Európy, portugalské súostrovie, Havaj Atlantiku. Vitajte na Azoroch s plážami z čierneho piesku a vulkanickými útesmi. Naši dvaja kolegovia, Ivica a Laci, strávili nejaký čas na ostrove Sao Miguel, ktoré je súčasťou už spomínaného súostrovia Azory. Rozhodli sme sa ich vyspovedať a zistiť tak, či je to s tým Havajom naozaj pravda.

Reklama
Azorský ostrov Sao Miguel z výšky.
Zdroj fotografie: Archív Ivice Gerátovej

Na Azoroch samé mirradores

Laci vopred vedel, že ikonické výhľady na Boca de Inferno, doslova Ústa do pekla, mu na tomto výlete určite neujdú. „V hľadáčiku sme mali aj opustený hotel Monte Palace, čajové plantáže Gorreana a niektoré horúce pramene. Tak nejak sme ale tušili, že nám tento ostrov ponúkne oveľa viac,“ povedal nám Laci. Ivicin zoznam bol obsiahlejší, vynechať nechcela ani jedno miesto z naplánovaného itinerára.

Plantáže.
Zdroj fotografie: Archív Ivice Gerátovej

S priateľom si teda na ostrove požičali auto, to im pohyb po Sao Miguel značne uľahčilo. „Takmer na každom kroku bola nejaká vyhliadka – mirradores,“ a každá bola podľa Ivice nádherná. Väčšina z nich mala vytvorené miesta na obyčajné posedenie či grilovanie a bolo vidieť, že sa miestni o okolie starajú. „Uchvátili ma tiež kvety, myslím, že to boli hortenzie. Celý ostrov bol nimi posiaty, dokonca ich majú nasadené popri každej ceste a cestovanie tak pôsobí rozprávkovo,“ dodala.

Ostrov Sao Miguel je takto posiaty kvetinovými záhonmi.
Zdroj fotografie: Archív Ivice Gerátovej

Neškodné kravy, škodné medúzy

Na ostrove Sao Miguel sa nachádza množstvo kráv, vraj na jedného obyvateľa pripadá jedna krava. Ivica aj Laci sa čudovali, ako sa môžu pásť v tak strmých kopcoch, ktorými sú Azory známe. Najnebezpečnejším živočíchom žijúcim na Azoroch je však medúza, na tú si dávajte pri návšteve ostrova pozor, človeka dokáže aj zabiť. Ivica ich s priateľom pozorovala na pláži, kde ich vyplavil oceán.

Laci bol milo prekvapený z počtu turistov. „Napriek tomu, že sme boli v hlavnej sezóne, turistov bolo na mnohých miestach minimum.“

Sao Miguel.
Zdroj fotografie: Archív Ivice Gerátovej

Čo určite ochutnať?

Kukuricu varenú na vulkáne! Obaja, Laci aj Ivica, ju označili za jednoznačne najlepšiu kukuricu, akú doteraz jedli. „Ochutnali sme aj typický portugalský zákusok Pasteis de Nata, čo je vlastne puding v lístkovom ceste, zaujímavé pečivo. Aj buchtu, ktorá sa podobala chuťou na naše šišky, bola však omnoho väčšia,“ zhodli sa. K predstave o romantickej večeri si však pripravte dávku trpezlivosti. Nájsť miesto v reštaurácií býva občas poriadny problém.

Varenie kukurice na vulkáne.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/
portugalský zákusok Pasteis de Nata
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Miesta, ktoré nevynechať podľa Ivice

Ivica jasne odkazuje – choďte na Lagoa do Fogo, jazero, ktoré sa schováva do hmly. „V jednej chvíli bola okolo nás hmla a vzápätí sa nám odkryl krásny výhľad na jazero,“ spomína Ivica. Ponta da Ferraria sú niečo ako termálne pramene v mori, kde sa dá kúpať len počas odlivu. Počas prílivu je totiž voda studená a divoká. Prakticky sa tam mieša termálna horúca voda z podzemia s morskou vodou.

Lagoa do Fogo, jazero, ktoré sa schováva do hmly.
Zdroj fotografie: Archív Ivice Gerátovej

Boca de Inferno ponúka krásny výhľad na dve jazerá, každé inej farby. Jedno je modré a druhé zelené. Zrejme najviac fotegrafované miesto na Azoroch. Za návštevu stoja aj termálne pramene v národnom parku Caldeira Velha v Ribeira Grande. Bazény sa nachádzajú v džungli.

Miesta, ktoré nevynechať podľa Laciho

Laci do zoznamu MUST SEE miest pridáva aj mestečko Furnas s jedinečnou atmosférou a vajcovkovou vôňou z parných gejzírov Caldeiras de Furnas. V mnohých reštauráciách tu miestne špeciality pripravujú priamo vo vulkáne.

Čajové plantáže Gorreana sú vraj najekologickejšie plantáže na svete, navštíviť môžete aj tie. Čaj sa tu pestuje bez akýchkoľvek pesticídov a herbicídov, poprechádzať sa môžete priamo po plantážach a aj po fabrike. Laci odporúča navštíviť toto miesto cez pracovný deň, keď uvidíte výrobu na vlastné oči. Ivica odporúča čaj určite ochutnať.

Plantáže.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/
Zdroj fotografie: Archív Laciho Stanka.

Čarovným miestom je aj opustený hotel Monte Palace s výhľadom na jazero Sete cidades. Keby bol tento hotel dokončený a plne funkčný, zaručene by bol podľa Laciho jeden z najdrahších na celých Azoroch. Hotel je síce oficiálne zatvorený a vstup doň je zakázaný, ale ktokoľvek sa dnu veľmi ľahko dostane. Atmosféru opusteného hotela dotvárajú rôzne grafity. Vyhlaď z hotela a jeho voľne prístupných izieb je úžasný.

Monte Palace.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/
Zdroj fotografie: Archív Laciho Stanka.

Veľryby, vorvane a dokonca aj delfíny

Laci si zaplatil trojhodinový výlet na rýchločlne na pozorovanie veľrýb. „Do člnu sme nastupovali s menšími obavami, že sme minuli viac ako 100 eur a nič neuvidíme. Obavy sa ale po 20 minútach rozplynuli a my sme sa pozerali na 17-metrového oddychujúceho vorvaňa. Následne sme videli skupinku dvoch samičiek a potom ešte jednu samotárku. Počas plavby sme videli aj biele delfíny, ale už len samotná jazda na rýchločlne bola veľmi zábavná,“ opísal Laci svoje pocity.

Delfíny v blízkosti ostrova Sao Miguel.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Ivica dodala, že na výber máte rýchloloď alebo katamarán, ten je o čosi pomalší. Nakoniec sa jej obdobne ako Lacimu podarilo vidieť nielen vorvane, veľryby ale aj delfíny.

Ako je to s tým Havajom?

Na tom skutočnom Havaji zatiaľ ani jeden z nich, Laci ani Ivica neboli, predpokladajú však, že to bude veľmi podobné. „Len s teplejším oceánom,“ dodal Laci.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Bez testu, očkovania i karantény: 151 krajín, ktoré sú otvorené bez obmedzení https://t.co/tNryB3mapQ #novinky2 minúty dozadu
TRENDY: Kam ísť na dovolenku v roku 2023? Tipy redakcie na Európu i exotiku https://t.co/1Svwjik9mc #dovolenky2 minúty dozadu
Pribudla nová linka z Bratislavy: litovské mesto Kaunas 3-krát týždenne, letenky sú od 28€! https://t.co/Z8Z3i3ITIE #letenky5 minút dozadu
Spoznaj novú destináciu: albánsky Kukës z Viedne spiatočne od 49€! https://t.co/dQfI8a28PN #letenky5 minút dozadu
PONUKA DŇA: Dubaj s letenkami, 4*hotelom priamo na ostrove Palm Jumeirah a raňajkami od 379€ https://t.co/UabqV5kph3 #dovolenky20 hodín dozadu
Spoznaj to najkrajšie zo Srí Lanky: toto zažiješ za 15 dní počas pobytu so sprievodcom https://t.co/gkvVZFcbSe #novinky23 hodín dozadu
Grandhotel Praha, Salamandra či Strachan Hotel Jasná. Pobyty, ktoré najviac zlacneli: rezervuj od 159€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky1 deň dozadu
Najlepší wellness na Slovensku? Skúste tieto tipy na hotely 2023 https://t.co/aoYFhgpund #dovolenky1 deň dozadu
Luxusné Maldivy pre rodiny aj potápačov: All inclusive rezort 5* Joy Island otvoria v septembri https://t.co/tdFRJTI3aS #dovolenky1 deň dozadu
Poď do Milána: letenky rezervuješ od 27€! https://t.co/FhAO0TpsEo #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore