Nájdeš nás aj na:

Cestovatelia

San Blas – zabudnutý raj Strednej Ameriky

Comarca de Kuna Yala. Tak volajú panamskí obyvatelia súostrovie San Blas, jedno z najkrajších miest v Strednej Amerike. Prečo najkrajších? Hneď na úvod vám povieme, že na to sú dva dôvody. Ešte stále ho totiž obývajú pôvodní obyvatelia prezývaní menom Kuna a druhý dôvod vám bude jasný hneď, ako sa pozriete na fotografie z tohto miesta. Veľmi rýchlo vám dôjde, že San Blas sú až nechutne gýčové. A taká je aj realita. Proste raj s veľkým R.

Reklama

san-blas-gyc-min

Vráťme sa ale ešte na chvíľu k samotnému názvu, aby sme lepšie pochopili, čo vlastne tieto ostrovčeky znamenajú. Comarca totiž v miestnom jazyku znamená región, Kuna je pomenovanie kmeňa pôvodných obyvateľov a Yala označuje krajinu, teda v tomto prípade ostrovy.

san-blas-indiani-kuna-min

Zdroj Fotografie: Nacho Such / Shutterstock.com

san-blas-domaci-min

Koľko ich vlastne je? Niečo cez 400. A sú roztrúsené pri pobreží Panamy až k hraniciam s Kolumbiou. A miestni Indiáni, ktorí ich vlastnia a obhospodarujú radi hovoria, že majú na každý deň v roku jeden ostrov.

san-blas-more-min

Ako sa dostanete na San Blas

Ak ste ubytovaní v Panama City, na San Blas sa dostanete rýchlo a pohodlne lietadlom. Lieta tam spoločnosť AirPanama raz denne a veľmi skoro ráno. Je to preto, že cez deň môže prísť silný vietor nad Oceánom a to aj pre skúsených pilotov nie je nič jednoduché. Obojsmerne vás letenka vyjde niečo málo cez 100 dolárov. Zaujímavosťou je, že na ostrovoch sa nachádza približne 5 letísk a pokojne sa môže stať, že cestujúci, ktorí poletia s vami vystúpia inde ako vy. Takže zažijete niekoľko pristátí a vzlietnutí behom jednej jazdy. Pristávacie dráhy sú jedny z tých kratších, ale nebojte sa, piloti ich hravo zvládajú!

san-blas-lietadlo-min

Ďalšia, omnoho dobrodružnejšia cestou na ostrov vedie cez pobrežné mestečko Carti. Dopravia vás tam priamo z Panama City terénnym vozidlom a v Carti vám už zostáva jediné – dohodnúť sa s niektorým rybárom, aby vás zobral na loďke na niektorý z ostrovov. Takáto cesta vás môže vyjsť o polovicu lacnejšie.

Kde sa ubytovať na San Blas

Ostrovov je tu mnoho a nie všetky sú obývané. Ubytovanie si viete zabezpečiť aj dopredu, v ponuke sú hotely, ale aj ubytovanie pre backpackerov, ktoré samozrejme vychádza najlacnejšie. Ani v jednom prípade sa ale nejedná o luxusné rezorty, všetko je tu prispôsobené miestu, kde sa nachádzate. Mnohé z ubytovaní ponúkajú aj plnú penziu, čiže jedlo máte 3x denne naservírované priamo od lokálnych obyvateľov. Cena za jednu noc sa pohybuje od 10 do 50 dolárov. Závisí to od obsadenosti a od toho, ako veľmi máte vyvinutý zmysel na zjednávanie cien.

san_blas

san-blas-chatrce-min

Čo všetko sa dá robiť na San Blas

Predstavte si, že ste na ostrove, ktorého rozmery sa dajú rátať v desiatkách metrov. Že by ste trávili celý deň len kúpaním, opaľovaním sa, šnorchľovaním a kajakovaním medzi jednotlivými ostrovmi? Domáci vás presvedčia o opaku. Ak vás totiž všetko spomínané omrzí, majú pre vás pripravené napríklad aj provizórne basketbalové, volejbalové, futbalové a rôzne iné ihriská. Takže nuda sa tu rozhodne nekoná!

san-blas-zabava-min

san-blas-podmorsky-svet-min

San Blas môže byť najkrajším zážitkom vašej dovolenky na Paname. Záleží to len od toho, či milujete exotiku, viete si predstaviť tráviť celý deň na takmer opustených ostrovoch a nevadí vám zaspávať každý deň v chatrčke na pláži za šumu mora.

san-blas-palmy-min

san-blas-ostrov-samotny-min


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore