Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Ryanair už prevádzkuje najviac letov v Európe, nasleduje Easyjet a Turkish Airlines

Ryanair už prevádzkuje najviac letov v Európe, nasleduje Easyjet a Turkish Airlines

Dopyt po leteckej doprave v Európe sa za posledných pár mesiacov „prudko odrazil od dna“. Aerolinky obnovujú pôvodné spojenia, pridávajú ďalšie trasy a zvyšujú aj intenzitu na existujúcich linkách. Deje sa tak aj napriek tomu, že niektoré krajiny hlásia rast nových prípadov koronavírusu. Írsky lowcost dopravca Ryanair v júli opätovne spustil prevádzku a hneď sa stal spoločnosťou s najväčším počtom letov v Európe.

Reklama

Takmer 2-tisíc letov denne

Najväčší nízkonákladový letecký dopravca v Európe, Ryanair, je v súčasnosti hnacou silou európskej oblohy. Podľa údajov Eurocontrol, letecká spoločnosť v nedeľu 2. augusta prevádzkovala 1882 letov. To je spomedzi všetkých aktívnych aeroliniek aktuálne najviac.

Na druhom mieste je britský konkurent Ryanairu, easyJet s 1064 letmi. Ten už predbehol v európskom vzdušnom priestore aj Turkish Airlines. Obe aerolinky sa počas júla doťahovali počtom letov na druhé miesto, Turci napokon v počte liniek v európskom vzdušnom priestore obsadili tretie miesto.

Medzi päť aeroliniek s najväčším počtom letov v Európe patria aj Air France a Wizz Air.

Pokles o viac ako polovicu

Osobná doprava v Európe v 31. týždni, tj od 27. júla do 2. augusta, bola na 44,3% z úrovne v roku 2019. Celkový počet letov sa zvýšil na 108 547 s priemerným denným počtom 15 507 letov. To je nárast o 5% z predchádzajúceho týždňa.

Čísla vo veľkej miere ovplyvnila aj karanténa, ktorú Veľká Británia zaviedla a následne zrušila pre mnohé európske krajiny. Napríklad pre cestujúcich zo Španielska však platí naďalej.

Ryanair hlási vyťaženosť na 70 percent

Údaje o počte letov nezohľadňujú faktory zaťaženia samotných liniek, ale začiatkom júla sa spoločnosť Ryanair pochválila, že na svojich letoch zaznamenala naplnenosť letov na 70%. Výkonný riaditeľ vtedy vyhlásil, že spoločnosť sa postupne vracia na predkrízové čísla.

Akciové letenky Ryanair


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore