Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Rotterdam, tak trochu iné Holandsko

Rotterdam, tak trochu iné Holandsko

Holandské mesto Rotterdam má výbornú polohu, nakoľko je vzdialené iba necelú hodinu od obľúbeného Amsterdamu, ale taktiež aj menšieho mesta Eindhoven kde sa vieš dopraviť veľmi jednoducho. Z Rotterdamu sa tak následne vieš ísť pozrieť aj do neďalekého prímorského Haagu. Je teda skvelou spojkou na výlety po Holandsku.

Rotterdam na prvý pohľad nevyzerá ako typické holandské mestečko. Kanály ani ich typické domčeky nie sú na každej ulici, čo tu ale panuje je skvelá atmosféra,množstvo bicyklov na každom rohu.

Ide o druhé najväčšie mesto v Holandsku a nachádza sa tu najväčší prístav v Európe. Vyznačuje sa najmä svojou modernou (občas netradičnou) architektúrou.

Prečo sa oplatí navštíviť Rotterdam?

Tržnica

Ich Markthal je prenádherná tržnica plná dobrého jedla. Na prvý pohľad ťa očarí celý dizajn budovy, v druhom rade pestrá ponuka jedla a na treťom mieste bude bez pochýb sklenený strop, na ktorom sú premietané rôzne farebné obrazce. V tržnici nájdeš čerstvé ovocie, zeleninu, čokoládu, ale taktiež množstvo streetfoodov, či barov. Sedenie je tiež veľmi príjemne vyriešené. My sme zvolili variant take-away a vychutnali si náš obed pred tržnicou, takto sme sa ňou mohli kochať o čosi dlhšie.

Erasmus most

Veľkolepý most, ktorý spája severnú a južnú časť mesta. Nedá sa nevšimnúť si ho. Je vcelku dlhý, takže je vhodný aj na dlhšiu prechádzku na druhý breh. Svojím moderným vzhľadom ideálne dotvára zvyšok mesta.Most je dokonca zdvíhací.

Vyhliadková veža Eromast

Ak patríš medzi tých, čo si nenechajú újsť výhľad zo žiadneho mesta, aj Rotterdam má svoju vyhliadkovú vežu. Výhľad si tak vieš užiť z výšky 185 metrov. Vstupné stojí 10,25€.

View this post on Instagram

#rotterdam

A post shared by @ aurelien.b21 on

Žlté šikmé domčeky

Túto pamiatku si už najskôr niekde zahliadol, ale vedel si že sa nachádza v Rotterdame? Známy komplex žltých šikmých domčekov Kubushuizen (Cubic Houses). Jeden je dokonca neobývaný a sprístupnený pre verejnosť. Nachádza sa v ňom múzeum.

Autobusová a vlaková stanica

Povedala by som, že vlakové, či autobusové stanice sú vizitkou mesta, nakoľko je to jedna z prvých vecí s ktorými sa turisti môžu stretnúť. V Rotterdame ide ako inak o krásnu, modernú budovu, ktorá už sama o sebe vyzerá skvelo, rovnako je aj vybavená.

View this post on Instagram

Central Station, Rotterdam.

A post shared by Sajal (@sharifuzzamansajal) on

Starý prístav

Prístav Oude Haven je jediným prístavom v historickom centre, ktorý sa ešte stále využíva. Je skvelým miestom na oddych, stretnutie s priateľmi, na večeru, či drink. V letných mesiacoch sú terasy plné od rána do večera a miestni si tu vychutnávajú úžasnú atmosféru, ktorú prístav ponúka. Nachádza sa tu aj bar Noah, ktorý sa radí medzi najlepšie cocktail bary v Holandsku.

Plávajúci park 

Tento “park”, ak sa to tak dá nazvať, sa mi veľmi páčil, nie len preto, že bol na vode, ale taktiež výhľadom, ktorý ponúkal. Okrem toho bol postavený z plastov, ktoré boli nájdené vo vodách.  Výstavba trvala až neuveriteľných 5 rokov. Cieľom bolo nie len zužitkovať plasty, vytvoriť príjemné prostredie pre domácich, ale taktiež poskytnúť príjemné miesto pre vtáctvo, nakoľko jeho súčasťou je niekoľko zelených ostrovčekov.

Najlepšie hranolky?

Neviem ti s istotou zaručiť, že stánok s hranolkami nájdeš na tom istom mieste a dokonca si nepamätám ani názov. Viem, že sa nachádzali na promenáde pri plavajúcom parku. Ale jedno viem, že to boli najlepšie hranolky aké som kedy jedla!

Kinderdijsk windmills

Kinderjisk je malé mestečko neďaleko Rotterdamu, ktoré skrýva jedno z najtypickejších Holandských pokladov. Zelené lúky lemované 19timi veternými mlynmi, ktoré sú aj na zozname UNESCO. Mlyny, ktoré pochádzajú z roku 1740 sú dodnes funkčné, avšak v závislosti od veterných podmienok. Jeden je aj sprístupnený verejnosti, nachádza sa v ňom múzeum. Z Rotterdamu sa sem vieš ľahko dostať autobusom.

Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Maldivy s 5* Qatar Airways za 529€ UŽ LEN DNES: https://t.co/2ttRHTQGO33 hodiny dozadu
Kanada za 369€! OMG, ideme: https://t.co/nsCuM3ZswT3 hodiny dozadu
Bol(a) si už v Strednej Amerike? Kúp si letenky do Guatemaly alebo Belize od 489€! https://t.co/28JqRpRdDM3 hodiny dozadu
Phuket za 539€ z Viedne! https://t.co/Jm7M2UKvJc6 hodín dozadu
ARGENTÍNA: Leť do Buenos Aires za 549€ https://t.co/yoLyOEvgt07 hodín dozadu
LETENKA DŇA: Bangkok v hlavnej sezóne za 399 EUR https://t.co/i45ynt354922 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Letenky + hotel + víza zadarmo. Kam? No predsa do Petrohradu: https://t.co/ZVYSlemjsf23 hodín dozadu
Výpredaj Ryanair: Letenky z Bratislavy od 15€ https://t.co/iMSfh3lrL61 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore