Nájdeš nás aj na:

Tipy

Za volantom v krajine flamenca alebo roadtrip po Španielsku

Roadtrip v Španielsku je vynikajúci nápad. Subjektívne aj objektívne. V prvom rade, koncentrácia vizuálnych zážitkov je taká hustá, že ich objavovanie v širšej geografickej oblasti bude novým riadkom v zozname vašich nezabudnuteľných cestovateľských zážitkov. Ale máme samozrejme aj racionálny dôvod, prečo vás posielame na výlet autom práve do tejto krajiny. Španielske cesty sú fakt kvalitné, dosahujú úroveň obľúbených trás v Spojených štátoch alebo Kanade.

Reklama

Praktické odporúčania pre šoférov

Asi nebude pre vás žiadnym prekvapením, že k šoférovaniu a prenájmu auta v Španielsku budete potrebovať platný vodičský preukaz a k prenájmu vozidla cestovný pas. Ak na roadtrip použijete vlastné vozidlo, okrem poistenia nezabudnite na osvedčenie o evidencii V5. Ale ak ste radšej za komfortnú prepravu do Španielska lietadlom, s prenájmom auta určite nebudete mať problém, veď táto krajina je obľúbená medzi fanúšikmi cestných výletov.

To, s čím slovenskí šoféri často nerátajú, sú vekové obmedzenia. Ak si chcete v tejto krajine požičať auto, musíte mať minimálne 21 rokov. Pripravte sa aj na to, že pokiaľ ste ešte nedovŕšili 25 rokov, môžete dostať poplatok pre mladého vodiča, ktorý bude účtovaný pri vyzdvihnutí vozidla.

Mýto sa v Španielsku platí na mýtnych bránach diaľnic. Ceny sa pohybujú od 5 do 30 eur, závisí to od trasy a regiónu. Pre lepšiu orientáciu môžete použiť online kalkulačku TollGuru. Ďalšou užitočnou stránkou je Road Trip Conditions. Pred tým, než sa vyberiete na nejakú cestu, môžete tu skontrolovať, čo vás cez deň na danej trase čaká.

Preštudovať si pravidlá španielskej cestnej premávky sa oplatí kvôli takým zvláštnostiam, ako napríklad potreba mať náhradné dioptrické okuliare v aute, ak ich pri šoférovaní nosíte. Okrem toho, jazdiť naboso alebo bez trička nie je dovolené. Síce to môže znieť vtipne, no berte to vážne, za absenciu vhodného oblečenia vás môžu dať pokutu až 200 eur. Taktiež sa pripravte na to, že vodiči si dávajú svetelné signály pri predbiehaní, a robte tak aj vy.

Roadtrip na trase Barcelona – Zaragoza – Madrid – Valencia

TRVANIE

Ak sa na tento roadtrip rozhodnete venovať celý mesiac, môžete si byť istí, že nudiť sa nebudete. Čo sa týka minimálneho počtu dní, ísť na menej ako 2 týždne sa veľmi neoplatí. Časovú flexibilitu si budú vyžadovať najmä presuny medzi hlavnými zastávkami, keďže zásoby krásnych miest Španielska sú obrovské. Základný časový plán podľa nášho odhadu je nasledovný:

 • 1. zastávka: Barcelona – 3 dni
 • presun Barcelona – Zaragoza – 1 deň
 • 2. zastávka: Zaragoza – 2 dni
 • presun Zaragoza – Madrid – 3 dni
 • 3. zastávka: Madrid – 3 dni
 • presun Madrid – Valencia – 1-2 dni
 • 4. zastávka – Valencia – 3 dni
 • presun Valencia – Madrid – 1 deň

JEDNOTLIVÉ TRASY

1. Barcelona – Zaragoza

🌍 Vzdialenosť: 305 km (2,5-3 h bez zastávok)

PRENÁJOM AUTA V BARCELONE

Štartovať španielsky okruh práve v Barcelone môže na prvý pohľad vyzerať ako zjesť najprv nutelovú plnku, až potom zvyšné časti šišky. Ale je len na vás, či budete postupovať podľa princípu dobrého štartu, za ktorý skalopevne ručí jedinečné čaro tohto mesta, alebo si živé múzeum Gaudího dedičstva necháte na koniec – ako odmenu za úspešné absolvovanie roadtripu, až po Valencii. Každopádne určite navštívte pamiatky ako La Sagrada Familia, Las Ramblas a Park Güell.

Na ceste do Zaragozy si nechajte čas na výlet minimálne v jednej z tých skvelých zastávok, akou je napríklad Lleida, jedno z najstarších miest Katalánska. Ale na výber sú ešte aj Salou, Sitges, Tarragona alebo Reus, napríklad.

TIP: Ak niektorý z presunov chcete absolvovať veľmi rýchlo, práve v Barcelone môžete využiť vysokorýchlostný vlak AVE, ktorý vás do Zaragozy dostane za hodinu a pol. Tým pádom si auto budete musieť požičať v Zaragoze.

Tarragona (Tarraco)

2. Zaragoza – Madrid

🌍 Vzdialenosť: 316 km (3-3,5 h bez zastávok)

Dorazili ste do Zaragozy patriacej do oblasti Aragon, ktorá je známa aj svojou kvalitnou gastronómiou. Keď už budete mať spokojné žalúdky, môžete sa vybrať na objavovanie starovekých rímskych ruín a iných historických pamiatok. Tou najznámejšou je asi pútnické miesto Bazilika Panny Márie z Pilar.

Väčšina itinerárov vás po ceste zo Zaragozy do Madridu bude navigovať pravdepodobne do mesta Alcala De Henares, ktoré nájdete aj na zozname Svetového dedičstva UNESCO, má tam svoje stené miesto už od roku 1998. No oplatí sa zastaviť sa aj pri Monasterio de Piedra a v meste Alcolea del Pinar.

Zaragoza

3. Madrid – Valencia

🌍 Vzdialenosť: 355 km (3-3,5 h bez zastávok)

Madrid z turistického hľadiska možno trošku zaostáva za Barcelonou, ale už len preto, že ide o hlavné mesto Španielska, si tiež zaslúži približne 3 dni. Po dôstojnom vyžarovaní Aragónska bude táto zastávka pôsobiť energicky, živo, vitálne a naozaj mlado. Popri povinných atrakciách, ako napríklad kráľovský palác alebo Retiro Park si nechajte čas na nasávanie mestskej atmosféry v kaviarňach s miestnymi, na moderné galérie, a ak máte radi nakupovanie, navštívte nejaké dizajnérske butiky.

Nie je to náhoda, že do symbolického madridského itineráru sme vtesnili aj nápadné odporúčanie na oddych pri káve. Cesta z hlavného mesta do Valencie totižto má silný potenciál byť náročný, a to kvôli množstvu skvelých zastávok:

 • Alcalá de Henares (inak, iba kúsok od Madridu),
 • Tarancón,
 • Cuenca,
 • Fuentelespino de Haro,
 • Alarcón,
 • Dinca Hoya de Cadenas,
 • Buñol.
Madrid

4. Valencia – Barcelona

🌍 Vzdialenosť: 350 km (3-3,5 h bez zastávok)

Posledná z hlavných zastávok tejto cesty je moderné prístavné mesto s dušou dobrosrdečného kamoša: Valencia. Pri ochutnávaní autentickej paelly alebo návšteve pláží si nájdite čas aj preskúmanie bohatého kultúrneho života v historickej destinácii oblečenej v novodobom oblečení. Kontrasty v architektúre nie sú tie jediné: kým cez deň sa môžete venovať lenivým aktivitám v múzeách alebo na lehátku pri mori, v noci sa vyberte na „tour de podniky“.

Ak máte spiatočnú letenku do/z Barcelony, váš trip vo Valencii nekončí. A to je super. Pretože cesta medzi týmito dvomi cestami vedie po krásnom pobreží a ponúka niekoľko skvelých zastávok. Ak sa chcete spoľahnúť na komerčnejšie cestopisy, tak určite navštívte Salou, Sitges a Peniscola.

Peniscola

Akciové letenky do Barcelony

Roadtrip na trase Santander – Bilbao – Pamplona

TRVANIE

 • 1. zastávka: Santander – 3 dni
 • presun Santander – Bilbao – 1 deň
 • 2. zastávka: Bilbao – 2 dni
 • presun Bilbao – Pamplona – 0,5 dňa
 • 3. zastávka: Pamplona – 1 deň
 • presun Pamplona – Santander – 0,5 – 1 deň

JEDNOTLIVÉ TRASY

1. Santander – Bilbao

🌍 Vzdialenosť: 100 km (1-1,5 h bez zastávok)

PRENÁJOM AUTA V SANTANDER

Počuli ste už o Kantábrijských vrhoch? Tento osobitý kúsok španielskej prírody je jedným z pokladov Kantábrie, čiže provincie, ktorej administratívnym centrom je práve Santander. Ale vôbec nemusíte byť fanúšikom hôr, aby vás tieto končiny očarili. Santander sa totižto podobá skôr na nejaké typické letné dovolenkové mesto, ale s veľkou dávkou dramatických panorám. Takže tento roadtrip môžete odštartovať sladkým oddychom na pláži s prípadnou návštevou zaujímavých múzeí.

Bilbao nie je ďaleko, to ale neznamená, že sa tam dostanete rýchlo. Po ceste sa vám totižto ponúkne niekoľko skvelých zastávok, väčšinou s atmosférou harmónie a pokoja. Z turistického hľadiska sú významné Laredo, Castro Urdiales alebo Getxo. My vám ale odporúčame, aby ste si našli čas aj na Marinu de Cudeyo, Excalante alebo Muskiz.

Santander

2. Bilbao – Pamplona

🌍 Vzdialenosť: 155 km (1,5-2 h bez zastávok)

Bilbao je už v Baskicku a Baskovia ho považujú za svoje národné hlavné mesto. Doteraz to mohlo vyzerať tak, že tento roadtrip je zameraný najmä na prírodné krásy, v tom prípade je potom Bilbao výnimkou. Pre milovníkov súčasného umenia asi nebude prekvapením, že ako hlavnú atrakciu tejto destinácie uvádzame Guggenheimovo múzeum. Museli by ste byť absolútne odolný voči vizuálnym podnetom, aby vám pri pohľade na túto mimoriadnu budovu nepadla sánka. Veď sa len pozrite na fotku nižšie. A tá je len plytkou imitáciou skutočnosti.

V časovom pláne sme pri Bilbau uviedli síce len 2 dni, no pokiaľ sa rozhodnete predlžiť tento výlet, nemusíte sa obávať toho, že by ste sa nudili. Mesto má vynikajúci nočný život, milé pláže a na skok od mesta aj krásne turistické trasy. Tie môžete objavovať aj po ceste do Pamplony. No určite si zaslúžia nejakú tú hodinku País Vasco, Beasain alebo Bar Gaucho.

Guggenheimovo múzeum v Bilbau

3. Pamplona – Santander

🌍 Vzdialenosť: 254 km (2,5-3 h bez zastávok)

Posledná zastávka sa už nachádza v regióne Navarra.

Santander predstavil pokojný štart, kým koniec na spôsob „maňana“ zabezpečuje Pamplona. Toto rušné študentské mesto ponúka skvelú príležitosť na precítenie španielskeho životného „fílingu“. Má návštevníkom čo ponúknuť: katedrálu Santa María, námestie Plaza del Castillo, mestské hradby a záhrady (Citadela, Taconera, Yamaguchi a Media Luna) alebo potulky po najznámejších uliciach: Estafeta, San Nicolás, Comedias či Mercaderes. Zážitkom budú aj reštaurácie, pretože miestna gastronómia je naozaj výborná.

Ak sa po ceste naspäť do východiskového bodu rozhodnete dopriať si nejaké výlety, zastavte sa napríklad v mestách Logrono alebo Tolosa, alebo, ak ste si počas predchádzajúcich trás nenašli čas na País Vasco alebo Laredo, môžete to dobehnúť práve teraz.

Pamplona

LETENKY DO SANTANDERU

Roadtrip na trase Gibraltár – Malaga – Sevilla – Granada – Cartagena

TRVANIE

 • 1. zastávka: Gibraltár – 1 deň
 • presun Gibraltár – Malaga – 2,5 hodiny – 1 deň
 • 2. zastávka: Malaga – 2 dni
 • presun Malaga – Sevilla – 1-2 dni
 • 3. zastávka: Sevilla – 2 dni
 • presun Sevilla – Granada – 1 deň
 • 4. zastávka: Granada – 2 dni
 • presun Granada – Cartagena – 1 deň
 • 5. zastávka: Cartagena – 2 dni
 • presun Cartagena – Gibraltár

JEDNOTLIVÉ TRASY

1. Gibraltár – Malaga

🌍 Vzdialenosť: 132 km (1,5-2,5 h bez zastávok)

Prvá zastávka roadtripu, Gibraltár, sa nenachádza v Španielsku. Nie je to chyba, Gibraltár je síce na skok od Malagy, ale oficiálne patrí Veľkej Británii. Ide o poslednú zostávajúcu britskú kolóniu v kontinentálnej Európe, zároveň jedinú v Európe, v ktorej žijú opice voľne. Asi nejaké aj stretnete po ceste na Rock of Gibralatar alebo Rock of the Top, na ktorom na pár chvíľ budete mať pocit, že celý svet vidíte z výšky. Ak sa vám nechce kráčať, môžete ísť aj lanovkou. Z oblakov zamierte do podzemia, do Jaskyne sv. Michala. Podľa legiend nemá dno a pod morom vedie až do Afriky. Prejdite sa potom po meste, užite si pokojnú atmosféru historického mesta.

Do Malagy síce vedie cesta z Gibraltáru pre osobné vozidlá, ale máte aj ďalšie skvelé možnosti. Napríklad autobus, aj keď to bude trvať dlhšie, približne 2,5 hodiny. Ak sa rozhodnete pre auto, pôjdete po pobreží Costa del Sol. Po ceste sa môžete zastaviť v plážových mestách alebo si urobiť obchádzku cez Rondu a pozrieť si aj veľkolepú roklinu El Tajo.

PRENÁJOM AUTA NA GIBRALTÁRI

PRENÁJOM AUTA V MALAGE

Gibraltár

2. Malaga – Sevilla

🌍 Vzdialenosť: 206 km (2-2,5 h bez zastávok)

Dobré jedlo, pláže, hudba. Práve ste došli do bodu vášho roadtripu, v ktorom sa konečne môžete zoznámiť s andalúzskym životným pocitom. Ak by ste to chceli poňať absolútne autenticky, tak s turistickými aktivitami by ste museli počkať pár dní, aby ste mali dosť času na sladké ničnerobenie. Bola by ale veľká škoda opustiť rodné mesto Picassa bez návštevy farebného centra Pompidou, rímskeho divadla Alcazaba, tržnice Atarazanas alebo niektorého z mnohých múzeí mesta. Malaga bude milá, zaujímavá a chutná.

Benalmadena, Torremolinos, Antequera, Plaza De Toros, Carmona, Fuengirola, Mijas – zoznam miest, v ktorých sa môžete po ceste zastaviť na krátky výlet je fakt dlhý. Nehovoriac o tom, že ak ste z Gibraltáru do Malagy cestovali autobusom, teraz môžete dobehnúť aj návštevu mesta Ronda, ktorá je fakt unikátnym vizuálnym zážitkom.

Ronda

3. Sevilla – Granada

🌍 Vzdialenosť: 249 km (2,5-3 h bez zastávok)

Sevilla, rodisko flamenca, je hlavným mestom Andalúzie, no a považuje sa zároveň za jeden z najväčších pokladov celej krajiny. Jej atmosféra je veľmi jedinečná, a to nielen kvôli tomu slávnemu andalúzskemu životnému pocitu, ktorý sme vám už spomínali. Ovplyvnená je aj tým, že Sevilla bola tisíce rokov domovom niekoľkých rôznych civilizácií, a každá jedna tu zanechala svoje stopy. Okrem špecifickej historickej architektúry sa opäť môžete tešiť na výborné jedlá a v podstate vždy dobré počasie.

So Sevillou sa vám bude lúčiť určite ťažko, ale odmenou za chvíľkový smútok bude nielen Granada, ale aj samotná cesta do tejto zastávky roadtripu. Cestovateľský portál The Culture Trip, napríklad, túto trasu nazval priamo ultimátnou. 🙂 Ponúknu sa vám samostatné, plnohodnotné výlety, napríklad trojhodinová túra na Caminito del Rey alebo mesto Anrequera, čiže geografické srdce Andalúzie.

Caminito del Rey

4. Granada – Cartagena

🌍 Vzdialenosť: 292 km (3-3,5 h bez zastávok)

Granada je krásne mesto s vôňou umenia, narodil sa tu napríklad Federico García Lorca. Povinnou zastávkou v rámci tejto zastávky je Alhambra. Tento komplex budov bol postavený v rokoch 1223 až 1408 a má obdivuhodnú rozlohu 140 tisíc m2. Pre krásny západ slnka sa vyberte na vyhliadku San Nicolas, ale rozprávkovým zážitkom bude aj Sacromonte, cigánska štvrť mesta.

Cestou do mesta Cartagena si určite nájdite čas na Murciu, mesto večnej jari. Ale chytiť sa môžete ešte ďalších skvelých možností ako Benalúa, Galera, Vélez_Blnaco, Aguilas alebo Librilla.

5. Cartagena

Keďže ide o prístavné mesto, asi nebude veľkým prekvapením, že tu nájdete múzeum námorníckej archeológie, ktoré sa volá ARQUA. No celé mesto je takou veľkou výstavnou sieňou historických budov. Jednou z najslávnejších je 2000 rokov staré divadlo.

Cartagena

Článok vznikol v spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.

Zdroje: Wanderlog, Trippy, The Culture Trip, spain.info, Spain Traveller, Cicerone

Zdroj fotiek: Shutterstock, Unsplash


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore