Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Poznáš dobre Budapešť? Objav skryté poklady maďarskej metropoly

Poznáš dobre Budapešť? Objav skryté poklady maďarskej metropoly

Ak si Budapešť navštívil už niekoľko krát, pravdepodobne poznáš už každý jej kút, alebo si to aspoň myslíš. Ja som pre teba vypátrala zopár miest, ktoré len tak ľahko nenájdeš. Verím tomu, že aj tvoja ďalší pobyt v Budapešti ťa prekvapí.

Reklama

Aquincum

Aquincum je archeologický park, ktorý bol pôvodne vojenským táborom. Nachádza sa na samotnom okraji Budapešti v časti Buda. Cena v hlavnej sezóne (Apríl-október) je pre dospelého necelých 6€, pre študenta 3€. Prehliadka ruinami je rozhodne skvelá pre ľudí, ktorí navštívili Budapešť už niekoľko krát a hľadajú nejaké nové zákutia. Miestami sa veru ani nebudeš cítiť ako v Budapešti.

Pinball Museum

Ak budeš v Budapešti vyhľadávať zábavu, mám pre teba tip na skryté pinballové múzeum. Toto interaktívne múzeum skrýva pinballové automaty, ktoré ostali zachované niekoľko rokov. Nachádza sa tu až 130 strojov, vďaka čomu je najväčším múzeom v Európe tohto typu. Nájdeš tu aj napríklad stolný hokej z roku 1920, čo je poriadny unikát. Dospelý lístok stojí 9€, študenti a seniori zaplatia 6€.

The Art Noveau masterpieces of Odan Lecher

Čo tak sa vydať po stopách secesných budov v Budapešti? Ödön, ktorý je zakladateľom maďarskej secesnej architektúry sa často krát prirovnáva ku katalánskemu Gaudimu. Za top miesta, za ktorými sa oplatí vybrať sú:

 • Gellért Hotel a Spa
 • Parisiana Club
 • Paris department store
 • Institute for the Blind

Romai part

Rímske nábrežie je ideálne pre tých, ktorí radi trávia čas pri vode. Nábrežie Dunaja v Budapešti je nádherné a lemuje ho množstvo podnikov a barov. Miestni obľubujú podnik Fellini, ktorý je vybavený farebnými ležadlami a pohodovou atmosférou. Toto miesto je určite najlepšie navštíviť v lete, posedieť si tu na pikniku, či v jednom z podnikov.

Feneketlen Lake

Jazero je obľúbeným miestom, miestnych rybárov. Ja ho skôr odporučím ako príjemne spestrenie tvojho výletu.

Miksa Roth memorial House

Miksa Roth bol známy v rakúsko-uhorskej ríši ako umelec, ktorý vyrábal sklo na cisárskom a kráľovskom dvore. V jeho pamätnom dome sú zachované jeho maľované poháre a sklenené mozaiky na ktorých sa podieľal nie len on, ale aj tiež jeho 15 asistentov.

Füvészkert Elte

Až 8000 druhov rastlín sa nachádza v botanickej záhrade Elte. Nájdeš tu napríklad aj Wolémiu, ktorá sa údajne vyskytovala už počas obdobia dinosaurov. Palmový dom, ktorý sa tu nachádza je jeden z najstarších v celom Maďarsku. Okrem množstva paliem sa môžeš pokochať stromami na ktorých rastú avokáda, papája, či banány. Počas jesene sa tu konajú ochutnávky tropického ovocia. Vstupné pre dospelého je necelé 4€ a pre študenta iba 2€.

Happy drink bar

Pamätáš si na morbídnu, ale napriek tomu roztomilú rozprávku Happy Three friends? V zašitej uličke v Budapešti sa skrýva bar, ktorý je pomaľovaný týmito vtipnými postavičkami. Nejde o žiaden fancy podnik, ale o príjemný tematický pub.

Portuguese Wall Tiles

Iba pár obyvateľov Budapešti vie, čo sa skrýva za farebnými kachličkami, ktoré môžeš spozorovať v útrobách metro stanice Deák Ferenc tér. Stena je zložená z portugalských básni v maďarčine a naopak. Túto zaujímavosť daroval Lisabon, Budapešti v roku 1996.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Hore