Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Portugalsko označí bezpečné hotely a reštaurácie špeciálnou nálepkou

Portugalsko označí bezpečné hotely a reštaurácie špeciálnou nálepkou

Portugalci už tiež plánujú to, akým spôsobom sa otvoria turistom. Predstavili jedno z prvých opatrení cestovného ruchu – odznak resp. digitálnu nálepku „Clean & Safe“, teda „Čisté a bezpečné“ pre hotely, reštaurácie a inštitúcie pracujúce v cestovnom ruchu. Ten, kto chce nálepku vlastniť, musí spĺňať vysoké bezpečnostné a hygienické štandardy zamerané na zastavenie šírenia COVID-19 a „iných infekcií“.

Reklama

Spoločnosť Turismo de Portugal uviedla tento systém nálepkovania ešte koncom apríla, píše Lonely Planet. Sľubuje si od neho obnovu dôvery verejnosti v portugalský cestovný ruch.

Krajina už medzičasom postupne začala zmierňovať obmedzenia týkajúce sa opatrení zavedených proti šíreniu nového koronavírusu. Medzinárodné lety síce zatiaľ nie sú povolené, avšak aj to sa má čoskoro zmeniť.

Clean & Safe v praxi

V súlade so systémom Clean & Safe boli vytvorené aj online školiace programy a systém prísnych požiadaviek pre podniky vrátane vylepšených protokolov o čistení, merania teploty a sprístupnenia ochranných či hygienických prostriedkov pre všetkých, ktorí vojdú do prevádzky.

Ustanovenia sa medzi jednotlivými podnikmi môžu líšiť, ale všetky sú zamerané na zaistenie bezpečnosti zamestnancov a zákazníkov, garantuje portugalské turistické združenie.

Táto nová pečiatka je bezplatná, voliteľná a bude platiť jeden rok. Po udelení tejto imaginárnej resp. digitálnej pečiatky ju môže podnik zverejniť na svojich online platformách, bude tiež viditeľná ako fyzická nálepka v priestoroch prevádzky.

Podniky, ktoré spĺňajú požiadavky, budú tiež podrobené náhodným kontrolám, aby sa zabezpečilo dodržiavanie nových noriem.

Hovorca rady pre cestovný ruch potvrdil Lonely Planet, že od 11. mája sa už do projektu zaregistrovalo 3430 podnikov vrátane turistických zariadení v Portugalsku.

Špeciálne opatrenia aj na letiskách

S turistickým združením úzko spolupracujú aj portugalské letiská. Ich cieľom je momentálne „zaručiť bezpečný koridor“ pre cestujúcich úpravou hygienických opatrení, ktoré už schválili aj portugalskí zdravotníci.

Aké opatrenia môžeme očakávať na letiskách v Portugalsku? Patrí medzi ne napríklad snímanie teploty na letiskách v Lisabone, Fare, Madeire a Ponta Delgade, bezkontaktný check-in (online alebo cez appku), dezinfekčné bezdotykové vybavenie, rúška a ochranné pomôcky pre zamestnancov a cestujúcich a zlepšená filtrácia vzduchu v letiskových priestoroch.

Opatrenia v Portugalsku ustupujú

Po šiestich týždňoch karantény bol portugalský výnimočný stav zrušený 2. mája. Niektoré obchody a podniky sa už otvorili, krajina opatrenia uvoľňuje postupne. Očakáva sa, že kaviarne, reštaurácie a bary sa otvoria už 18. mája, podľa nových pravidiel sociálneho dištancu sa niektoré hotely otvoria už v júni alebo júli.

Medzinárodné lety sú zatiaľ pozastavené, prvé linky chce spustiť Wizz Air aj z Viedne už v júni alebo júli.

Odporúčané články:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected].sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Maroko: treba sa peukázať očkovaním a PCR testom. Povinnosť testu sa má čoskoro zrušiť https://t.co/MFfAF1EGTx7 minút dozadu
Londýnsky citybreak? Leť z Košíc, Viedne alebo Bratislavy od 28€! https://t.co/T7jZpLQW5v #letenky13 minút dozadu
Lacné letenky do Bruselu z Bratislavy aj Viedne od 15€! https://t.co/mmNVmiDmLn #letenky16 minút dozadu
MEGA LACNÉ: Letenky z Košíc do Viedne alebo naopak od 14€ https://t.co/KnILxVDogP #letenky19 minút dozadu
TOP 6 pobytov v Dubaji od 625€: v centre diania aj priamo na pláži https://t.co/uD631MMc7E #dovolenky55 minút dozadu
Japonsko sa zrejme otvorí v júni aj zahraničným turistom https://t.co/uV5kjRQ4Qo #novinky20 hodín dozadu
Poď na Maldivy v lete. Nižšie ceny, menej turistov a stále super podmienky https://t.co/YJUgbBVpKp #cestopisy20 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Malta na 4 noci s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 389€ https://t.co/POTzQ9oXra #dovolenky21 hodín dozadu
Dubaj je pecka aj mimo hlavnej sezóny. Tieto unikátne miesta si užiješ v lete 2022 https://t.co/nOLwxNQR0O #cestopisy23 hodín dozadu
Poď do Marseille! Na jún máme letenky od 43€ https://t.co/Mb7arZ2J9v #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore