Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Pilotka Icelandair radí, ako a kedy uvidíte polárnu žiaru počas letu

Pilotka Icelandair radí, ako a kedy uvidíte polárnu žiaru počas letu

Pre väčšinu ľudí zazrenie polárnej žiary spadá do kategórie zážitkov „raz za život“. To na čo mnohí čakáme roky, je pre islandskú pilotku Sigríður Einarsdóttir súčasťou práce. Niekedy aj bežnou. Pilotka leteckej spoločnosti Icelandair Einarsdóttir lieta ponad Arktídu už 34 rokov. Počas tohto času bola svedkom polárnej žiary niekoľkokrát. Nedávno to bolo dokonca trikrát za štyri dni, počas ciest blízko Islandu a Grónska. Toto sú tipy od Islanďanky Einarsdóttir, ako zbadať auroru borealis počas letu vo výške 9 kilometrov.

Reklama

Leťte na jeseň a v zime

Pilotka odporúča letieť ku koncu novembra. Je to obdobie veľmi blízko k zimnému slnovratu (najkratší deň v roku), ktoré poskytuje dostatočnú tmu.

Nemusíte isť do najodľahlejšej divočiny

Ľudia si často myslia, že existuje len jedno jediné ideálne miesto na maximalizáciu zážitku z pozorovania polárnej žiary. V skutočnosti je podľa Einarsdóttir takýchto miest na islandskom vidieku mnoho.

Najkrajšia z oblakov

Vidieť polárnu žiaru z oblohy je lepšie, pretože svetlo je žiarivejšie a vidieť i jemnejšie pohyby. Jedinečný prírodný úkaz je úžasný z akejkoľvek perspektívy, obloha je však podľa pilotky niečo špeciálne.

Záleží na tom, kade letíte

Keďže je aurora borealis prírodným fenoménom, nikdy nie je zaručené, že ju uvidíte a vždy je iná. „Nedávno som letela z londýnskeho letiska Heathrow a žiaru sme zažili, keď sme sa blížili k Islandu. Keď som o dva dni neskôr letela z Washingtonu, videli sme ju na juhu od Grónska. Bola veľmi silná a na oblohe divoko tancovala. Na ďalší deň som polárnu žiaru videla znova, z môjho domova na Reykjavíku,“ opísala unikátny zážitok Sigríður Einarsdóttir.

Ideálny čas neexistuje

Podľa islandskej pilotky sú najdôležitejšími faktormi viditeľnosť a tma, takže akýkoľvek let počas jasnej noci má šancu polárnu žiaru zbadať. Nikdy však nie je nič garantované.

zdroj informácií: cntraveller.com

Mohlo by ťa zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   Prosím, ohodnoťte náš článok.
  Komentáre

  Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

  Hore