Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Po stopách Pirátov z Karibiku

Aj vy ste fanúšikmi filmu Piráti z Karibiku a plánujete si zohnať vlastnú loď, nechať za sebou starosti a plaviť sa po priezračnom mori s fľaškou dobrého karibského rumu? My áno! Vydali sme sa teda po stopách bájnych Pirátov, aby sme vedeli, čo môže taký pirát na svojej ceste zažiť.

pirates

Zdroj: Shutterstock.com

Prvá zastávka v San Juan

Na pirátskej mape nesmie chýbať Portoriko a jeho hlavné mesto San Juan. Každý pirát tu nájde mnoho lákadiel, karibský rum, cigary a krásne ženy. Turisti ako my sa kochajú historickými budovami a pamiatkami. Mnoho z nich je z koloniálnej éry, keď Portoriko prvýkrát uzrel Krištof Kolumbus. Vtedy sa Portoriko stalo Španielskou kolóniou, no v súčasnosti patrí k Spojeným štátom. Dominantou ostrova je pevnosť El Morro. Tá stojí pevne a pripomína dobu, keď mocnosti chceli dobiť tento pozoruhodný ostrov. Obkolesuje ho nádherná príroda, majestátny dažďový prales, kde rastú vzácne dreviny a rastliny. Cestou do pralesa sme skoro zrazili dvojmetrového leguána. Príroda je v Portoriku naozaj pestrá. Museli sme sa odfotiť aj pri banánovníku, a nedopatrením sa odtrhol celý trs, ktorý trafil kolegu rovno do čela. Po nádherných zážitkoch vo voľnej prírode sme sa vybrali do mesta.

Reklama

San Juan

V meste vám priamo na ulici ušúľajú výbornú cigaru. Vy z pána, ktorý vám ju šúľa cítite pohodu. A túto pohodu cítiť všade v San Juan. Sledujete ako sa štamgasti ponáhľajú k barovému pultu a popri nich sa vlnia dievčatá v rytme vášnivej salsy. Dali sme si Bacardi aj my, a ako sa vraví, slnko nám kúpilo druhú rundu. Zamierili sme preto do továrne, odkiaľ rum a jeho výnimočná chuť pochádzajú.

San Juan

Dnes má továreň aj časť, ktorá funguje ako múzeum, prevedú vás výrobňou a v krátkosti priblížia proces výroby. Žiadne obsiahle prezentácie však nečakajte, dôraz sa kladie na degustáciu. A práve preto najväčšia časť hostí informácie nevníma vôbec. Výroba nápoja je zaujímavá, jeho chuť je však lepšia. Vraveli nám, že zakladateľ továrne pochádza zo Španielska a v minulosti emigroval na Kubu. Vyskúšal viacero techník filtrovania, osvedčilo sa však drevené uhlie, ktoré odstráni všetky nečistoty. Rum sa skladuje v sudoch z bieleho duba, ktorý mu dáva tú správnu a veľmi charakteristickú arómu. Bacardi

Ako prvému na svete sa mu podarilo vytvoriť číry „biely“ rum. Jeho rodina pokračovala v rozkvitajúcom biznise, a preto je dnes Bacardi tam, kde je. Ovocné netopiere, ktoré sa v minulosti usídlili v ich továrni, sú dodnes na znaku Bacardi. Podľa legendy vysadili Bacardovci v továrni palmu, ktorá mala rásť, kým sa nápoj vyrábal na Kube. Palma vyschla, Castro sa dostal k moci a výroba sa schylovala ku koncu. Rodina Bacardiovcov opustila Kubu, presunuli sa do Portorika a zmenil sa aj názov rumu na Havana club. Príbeh pokračoval tým, ako sa z Portorika vyváža Bacardi, za čo sme vďační. Slnko pálilo čoraz silnejšie a kupovalo nám stále ďalšie poháriky.

Bacardi

Keď sme si uvedomili tie hodiny strávené v tráve pred továrňou, sme sa vybrali radšej odpočívať na pláž. Pláže v Portoriku sú ako raj na zemi. Palmy sa jemne pohupovali vo vetre a my sme sa ovlažili vo vlnách Karibského mora.

Portorico

Ráno nás zobudil nádherný východ slnka. Aj keď veľa fotografov by protestovalo, že klišé východu slnka sa fotiť neoplatí, no ráno na Portoriku má svoje čaro,  a preto musíte vstať z postele a odfotiť to. A potom sa samozrejme do postele vrátiť.

Ostrov Culebra

IMG_0067

Zo San Juan jazdí pravidelne loď na ostrov Culebra. Dorazili sme naň tesne po hurikáne a mestečko bolo úplne vyľudnené. Bolo to úžasné, mať celú pláž len pre seba.  Pláže boli ako vystrihnuté z propagačného letáku. Priezračná modrá voda, jemnulinký biely piesok. Ak som pred tým spomínala pozemský raj, toto bolo ešte krajšie, no moja radosť netrvala dlho. Keďže našej návšteve predchádzal hurikán, na ostrove sa urodilo obrovské množstvo komárov. Robili na nás nálety a hromadné odbery krvi. Vbehli sme do mora a dúfali, že nás tam nenájdu. Zúfalo sme sa snažili uniknúť a plávali sme v snahe ujsť do bezpečia. No s komármi na tvári. Vtedy sa repelent posunul na prvú priečku môjho hodnotového rebríčka. Urobili sme rýchlo tri fotky, aby sme na sociálnej sieti prezentovali, ako sa máme úžasne a bežali preč.

Ostrov Culebra je pre filmárov významným ostrovom. Natáčali sa aj svetoznáme filmy a vždy, keď pozerám Rumové denníky v hlavnej úlohe s Johnym Deppom, musím upozorniť všetkých, že „AHA tam som bola“.

Na mape Pirátov z Karibiku je aj zátoka Tortuga, kde Jack Sparrow naverboval svoju posádku. My sa domnievame, že by to mohlo byť na ostrove Culebrita, menší ostrovček západne Culebry, kde sa zátoka Tortuga naozaj nachádza. Ale je to iba obyčajná pláž. Kotví tam pár jácht, kde tu nejaký turista, ale piráta by ste tam len darmo hľadali. Síce, možno tam je zakopaný pirátsky poklad, kto vie.

Zdá sa, že piráti vedeli čo je dobré, a čo by mal človek zažiť, vidieť alebo vypiť.

Páčil sa Ti článok? Sleduj Pelipecky na facebooku

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Štokholm v januári za 18€! Použi zľavový kód v článku https://t.co/ysI7mOS3p1 #letenky8 hodín dozadu
Raj v Paname za 449€ s Turkish Airlines! Leť v top sezóne https://t.co/aCJx3ibt8m #panama8 hodín dozadu
Peckový výpredaj z Bratislavy! 10 leteniek pod 50€ https://t.co/j953PF8Xl4 #vypredaj10 hodín dozadu
Valencia s letenkami, 4* hotelom a raňajkami za 119€! https://t.co/XKjIVhaTYj #ponukadna10 hodín dozadu
PECKA DŇA: Korfu v 4* hoteli s all inclusive za 349€! https://t.co/M1W9GNIGxZ #ponukadna1 deň dozadu
POBYTY: 7 európskych miest, ktoré sú v zime najkrajšie https://t.co/B4uN1DJFLy #pobyty1 deň dozadu
Kolumbia, najsexi krajina Južnej Ameriky z Viedne za 489€! https://t.co/uzhdXL11Ml #letenky1 deň dozadu
Paríž: Nový rok v meste zaľúbených od 28€ https://t.co/2ymAiLiig4 #letenky1 deň dozadu
Neprekonateľné Peru z Madridu za 369€! https://t.co/jthy1WpDJY #letenky1 deň dozadu
Los Angeles – Papeete – Auckland – Tokio spolu za 1599€! https://t.co/9tv4jTA7xO #cestaokolosveta4 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore