Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Citybreak v Plzni: 5 tipov, čo robiť v metropole piva

Citybreak v Plzni: 5 tipov, čo robiť v metropole piva

Mnohí z nás si pod slovom Plzeň predstavia vychladené a orosené pivo so zlatistou farbou. Práve to je ten dôvod, prečo dostalo toto mesto prívlastok metropola piva. Plzeň je jedno z najväčších a historicky najbohatších miest Česka. Jeho viac ako storočná história sa odráža v architektúre malebného centra, ktorého súčasťou je gotická katedrála sv. Bartoloměje, renesančná Radnica a Veľká synagóga. Jeho atmosféru perfektne dotvárajú tzv. malé „hospůdky“, v ktorých máš možnosť ochutnať typickú českú kuchyňu s domácim pivom.

Reklama
Námestie Republiky ( centrum Plzne)

5 tipov na program v Plzni:

Náměstí Republiky

Toto ikonické námestie je jedným z najväčších v Európe. Originálny charakter námestia dotvárajú pozlátené fontány symbolizujúce motívy z erbu mesta Plzeň. V jeho centre ťa zaujme gotická katedrála sv. Bartoloměje, ktorej pompéznosť ťa ohúri už hneď pri vstupe. Chrám sa pýši najvyššou kostolnou vežou v Českej republike – 103 metrov. Jedno z miest, ktoré určite nesmieš vynechať je renesančná Radnica nachádzajúca sa kúsok od katedrály. Jej architektúra je taká originálna a exotická pre tento kraj, že si ju všimneš na prvý pohľad. Impozantný zovňajšok radnice ťa prenesie do dávnych dôb renesančných. Oproti radnici musíš určite pobudnúť na lavičke Hurvínka a Spejbla, plzeňských rodákov, ktorí sú tiež ikonami tohto námestia a českého bábkoherectva.

Katedrála sv. Bartoloměje ( Námestie Republiky, Plzeň)
Hurvínek a Spejbl (Námestie republiky)

Veľká synagóga

Od námestia ťa zavedie úzka ulička k tzv. Veľkej synagóge, ktorá je treťou najväčšou stavbou svojho druhu v Európe a piatou na svete. Očarí ťa jej zaujímavý interiér a vynikajúca akustika, ktorá sa najviac vyníma pri hre na organe.

Veľká synagóga (Plzeň)

Apartmány Adolfa Loosa

Na potulkách po Plzni určite stojí za zastávku jedno výnimočné miesto, ktoré bolo do nedávna zabudnuté. Okrem architektúry vonkajších budov sa oplatí nazrieť do interiéru apartmánov židovského architekta – Adolfa Loosa, ktorý bol považovaný za zakladateľa modernej architektúry. Originalita týchto priestorov tkvie v praktickej vybavenosti, bez väčšieho množstva dekorácií. Apartmány by na teba mohli pôsobiť stroho, ale jeho vybavenie a jednoduché elegantné doplnky ťa presvedčia o opaku.

Loosove apartmány

Plzeňský prazdroj

Neokúsiť pivo v jeho rodisku je doslova hriechom a preto je morálnou povinnosťou každého návštevníka Plzne zavítať do pivovaru Pilsner Urquell. Práve toto miesto preslávilo fenomenálny spodne kvasený ležiak po celom svete. Celá lokalita Prazdroja je v podstate malé mestečko plné alchýmie výroby zlatistého moku. Máš tu možnosť nahliadnuť do histórie aj súčasnej výroby Plzeňského Prazdroja. Samozrejmosťou je ochutnávka nefiltrovaného piva priamo zo sudu v pivniciach pivovaru.

Plzeňský Prazdroj (Shutterstock)

Múzeum bábkoherectva

Málo kto vie, že Plzeň je okrem iného aj kolískou českého bábkoherectva, ktoré bolo nedávno zapísané do kultúrneho dedičstva UNESCO. Ak si milovník divadla alebo kultúry ako takej, potom sem musíš určite zavítať. Nájdeš ho uprostred historického centra mesta na námestí Republiky.

Muzeum Loutek, Námestie Republiky (Shutterstock)

Kam za dobrým jedlom v Plzni ?

Plzeň ponúka veľa možností ochutnávky domácej kuchyne. Je to čarovné mesto s malými „hospůdkami“, ktoré majú svoju jedinečnú atmosféru. Ja som pre teba vybrala tie najlepšie, ktoré sa určite oplatí navštíviť:

Reštaurácia u Mansfelda

Ak si skutočný fajnšmeker a miluješ domácu kuchyňu, určite ti odporúčam dať si chutný obed v reštaurácii u Mansfelda, ktorý sa nachádza v centre, kúsok od námestia Republiky. Pri výbere miesta na terase podniku sa ti naskytne príjemný výhľad na Krížikove sady, ktoré vytvárajú oázu pokoja v centre rušnej Plzne. Atmosféru podniku dotvárajú medené pivné tanky, ktoré reprezentujú legendárnu výrobu piva.

Reštaurácia u Mansfelda (Dřevěná ulice, Plzeň)

Ak si typ, ktorý preferuje skôr víno, určite si tu prídeš na svoje. Reštaurácia ponúka široký výber vín, ktoré sa tešia domácej výrobe. Avšak najväčším lákadlom je tradičná česká kuchyňa, z ktorej ti jednoznačne odporúčam ochutnať vynikajúcu sviečkovú. Zaručujem ti, že tvoje chuťové poháriky okúsia malý gastronomický zážitok.

Reštaurácia Plzeňka

Tento miestny podnik sa tiež nachádza v srdci starobylej Plzne na ulici medzi Veľkou židovskou synagógou a námestím Republiky. Má charakter pivnice, ktorej atmosféru dotvára sklenený výčap a tanky, z ktorých pivo putuje rovno na stôl k zákazníkovi. Jemné prítmie v interiéri vytvára pocit komornosti aj napriek tomu, že ste obklopení množstvom ľudí.

Reštaurácia Plzeňka, (Riegrova ulice, Plzeň)

V Plzni nenarazíš na zlé pivo, ale v tejto „hospode“ je jeho chuť naozaj výnimočná. Či už si vegetarián alebo mäsožravec, prídeš si tu na svoje. Jedálny lístok ponúka okrem tradičných domácich jedál aj medzinárodnú a vegetariánsku kuchyňu. Plzeňka ti zaručí kombináciu dobrého jedla a piva, ktoré si môžeš vychutnať priamo v historickom centre mesta.

Zdroj: Shutterstock

Vstup do Českej republiky

Pre osoby s kompletným očkovaním alebo prekonaným ochorením COVID 19 v posledných 180 dňoch platí len povinnosť vyplniť príjazdový formulár. Česko od pondelka 4. októbra sprísňuje podmienky pri cestách zo Slovenska pre neočkované osoby. Pred začatím cesty do ČR verejnou dopravou (lietadlom, vlakom, autobusom) cestujúci musia disponovať písomným potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu (max. 48 h od odberu) alebo PCR testu (max. 72 hodín od odberu).

Zdroj úvodnej foto: Shutterstock
Autor článku: Dominika Judita Knoteková


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Bergamo + výlet na Lago di Garda s letenkami, 4*hotelom a raňajkami od 279€ https://t.co/UpouzCpBcq #dovolenky1 deň dozadu
Hongkong chce prilákať turistov, v lotérii rozdá 500-tisíc leteniek https://t.co/UZYafmX3nl #novinky2 dni dozadu
Najlacnejšie letenky do USA: leť do Ameriky od 279€ (New York, Kalifornia a iné pecky) https://t.co/94VM9ubNnY #letenky2 dni dozadu
Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Death Valley (diel štrnásty) https://t.co/FzRoNwhQ1A #cestopisy2 dni dozadu
Leť na Valentína do Milána už od 38€! https://t.co/FO8tj4CODf #cestopisy2 dni dozadu
Menej známe Thajsko: 7-dňový itinerár, ktorý ti ukáže národné parky, krásne pláže i autentické miesta https://t.co/UXKhGJscbf #cestopisy2 dni dozadu
Skús novú linku z Bratislavy: litovské mesto Kaunas od 48€! https://t.co/Z8Z3i3ITIE #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Cool hotel v Rimini s raňajkami a letenkami z Viedne od 299€! https://t.co/qhWSK5z2NP #dovolenky2 dni dozadu
Lážo-plážo Cancún podľa „Starej Lišky“ (tipy a super letenky na sezónu za 529€!) https://t.co/OCs49vjBQ6 #letenky2 dni dozadu
Hotel Bristol, Pošta i Grandhotel Praha. Pobyty, ktoré najviac zlacneli: rezervuj od 89€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore