Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Česká republika. Tá najkrajšia záhrada

Česká republika. Tá najkrajšia záhrada

„Alpy tě ohromí, Karle, ale tohle tě dojme. Tohle není země, to je zahrádka,“ tieto legendárne vety vyriekol vo filme Vesničko má středisková Rudolf Hrušínský. Ten mal vtedy na mysli najmä oblasť Benešovska, ale myslíme si, že by sme to kľudne mohli povedať o viacerých kútoch malej veľkej Českej republiky. Ak ste o nich ešte nikdy nepremýšlali ako o dovolenkových destináciách, radi vám zmeníme pohľad na vec. Nie nadarmo sa predsa hovorí: „Všade dobre, doma najlepšie.“

Reklama

Poklady južných Čiech

 • Národný park Šumava – Boubínský prales, pramene Vltavy
 • Vodná nádrž Lipno
 • Třeboň
 • Český Krumlov
 • Hluboká nad Vltavou

Šumava

Šumava je koncentrovaná príroda. Sú to zelené lesy, voňavé lúky, rašeliniská, skryté údolia, jazerá a kopce, ktoré tým všetkým prestupujú. Ďalej sú tu stovky cyklotrás, splaviteľné rieky, náučné chodníky, vzácne živočíchy a nespočetné množstvo výletov do tejto divočiny.

Čím je ešte Šumava? Najväčším národným parkom v Českej republike, ktorý bol vytvorený len prírodnými procesmi. Postupným osídľovaním sa ale ráz krajiny časom zmenil. Prevažnú časť tvoria lesy, no Šumava je vyhľadávaná i pre svoje rašeliniská či ľadovcové jazerá. Tých je celkom osem – Plešné, Prášilské, Laka, Čertovo, Černé, Roklanské, Velké Javorské a Malé Javorské.

Jazero Laka.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Martin Lisner

Mimo jazier sa môžete vydať do prírodnej rezervácie Boubínský prales alebo k prameňom najdlhšej českej rieky Vltavy, ktoré nájdete na úbočí Čiernej hory. Najprv sa rieka nazýva Čiernym potokom, potom Teplou Vltavou a od sútoku so Studenou je to k Mělníku už len Vltava.

Šumava toho ponúka naozaj veľa. Popri prírodných krásach sú to aj múzeá, pamätníky, pútne miesta, hrady, lyžiarske strediská či aquaparky.

Národný park Šumava
Zdroj fotografie: shutterstock.com / dc9

Lipno

Nemáme síce more, máme ale Lipno! Vodná nádrž Lipno je najväčším umelým jazerom v Českej republike a jeho okolie je na dovolenku v Čechách ako stvorené. Nájdete tu množstvo krásnych pláží, kde si môžete do sýtosti užívať slniečko, a pre milovníkov vodných športov sa tu tiež niečo nájde – užite si kánoe, jachting, katamarány, windsurfing, kiteboarding a iné. Tiež sa môžete zviesť loďou alebo navštíviť obľúbenú Stezku korunami stromov.

Vodná nádrž Lipno
Zdroj fotografie: shutterstock.com / l i g h t p o e t

Třeboň

Vitajte v juhočeskom centre rybnikárstva, koniec-koncov to napovedá už lesknúca sa hladina jedného z množstva rybníkov ukrytých v nekonečných lesoch – rybníka Svět. Ak holdujete kaprím špecialitám, ste tu na správnom mieste. Ale to určite nie je všetko.

Pohľad na mesto Třeboň a okolité rybníky
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Peteri

V samotnej Třeboni sa určite vydajte na prieskum historického jadra. Navštívte miestny zámok s parkom a pozostatky hradieb s niekoľkými bránami. V zámku sa konajú prehliadky a je len na vás, akú si zvolíte – k nahliadnutiu je napríklad alchymistické laboratórium, zbrojnica, obrazáreň, knižnica, koniareň alebo psia kuchyňa. Ďalej nezabudnite na budovu radnice alebo Schwarzenberskú hrobku, ktorá sa nachádza kúsok za Třeboňou smerom na Domanín.

Už spomínaný rybník Svět je rovnako obľúbeným miestom trávenia voľného času. Môžete ho obísť kolom dokola alebo využiť jednu z plôch, ktoré slúžia na letnú rekceáciu. Třeboň poteší aj priaznivcov kúpelov – kúpelných domov je tu hneď niekoľko.

Třeboňský zámok
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Bertl123

Český Krumlov

Juhočeská perla rozprestierajúca sa po oboch brehoch pretekajúcej Vltavy. Spleť kúzelných krivolakých uličiek, malebné štíty domov, množstvo romantických zákutí na čele s dominantou mesta, zámkom týčiacim se priamo nad riekou, je niečo, čo skrátka musíte zažiť. Nehovoriac o miestnych kaviarňach a krčmičkách. Niet divu, že je tiež zapísaný do Zoznamu prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Český Krumlov
Zdroj fotografie: shutterstock.com / canadastock

K videniu je tu toho skutočne veľa. Nepovšimnuteľný je už spomínaný zámok Český Krumlov, z ktorého budete mať mesto ako na dlani. Areál zámku je veľký, určite sa vyberte prehliadnuť si divadlo s otáčavým hladiskommedvede, ktoré tu chovajú už od 16. storočia (od dôb Rožmberkovcov), či rozsiahlu zámockú záhradu. Zo zámku môžete pokračovat ďalej do magického centra, kde medzi uličkami narazíte napríklad na radnicu alebo kašnu (český termín pre umelú nádrž na pitnú alebo úžitkovú vodu) s morovým stĺpom. Prejdite sa po drevenom Lazebnickom moste alebo skúste nájsť pozostatky pôvodného opevnenia.

Český Krumlov je aj obľúbeným miestom vodákov. Vedie cezeň obľúbená trasa z Vyšieho Brodu do Zlatej Koruny. Smelo zdravte okolo plávajúce posádky hlasným „ahój“ alebo si rovno v jednej z požičovní zaobstarajte vlastné plavidlo. Medzi ďalšie atrakcie patria grafitové bane a bohaté kultúrne programy v podobe festivalov, koncertov či výstav.

Pohľad na zámok v Českom Krumlove
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Veronika Galkina

Hluboká nad Vltavou

Asi nie je potrebné písať veľa, všetci z nás si hneď predstavia biely rozprávkový zámok so zubatými cimburiami. Nie je nič prekvapivé na tom, že si krásu jedného z najnavštevovanejších českých zámkov všimli aj filmári. Vybavujú sa vám zábery z Pyšnej princeznej alebo z rozprávky Traja bratia? Ak sa budete chcieť prejsť zámkom, na výber budete mať niekoľko okruhov. Odporúčame nájsť si čas aj na náučný chodník zámockým parkom. Je dlhý 2,5 km a prevedie vás zámockými záhradami až k vyhliadkam alebo k jazierku.

Za preskúmanie stojí aj lovecký zámoček Ohrada nachádzajúci sa v blízkosti Munického rybníka. Predtým sa tu usporadúvali lovecké slavnosti a dnes tu nájdete expozíciu Národného poľnohospodárskeho múzea, ktorá je venovaná poľovníctvu, lesníctvu a rybárstvu. Odtiaľto môžete pokračovať do zoologickej záhrady.

Zámok v Hlbokej nad Vltavou
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Grisha Bruev

Kúpelné mestá na západe

 • Mariánské Lázně
 • Karlovy Vary

Mariánské Lázně

Mesto, ktoré objímá príroda Slavkovského lesa, je mestom kolonád, prameňov, parkov a prekrásnych zákutí. Aj vďaka svojmu kompaktnému historickému centru je architektonickým skvostom.

Centrom všetkého diania je hlavná promenáda s liatinovou konštrukciou, pred ktorou nájdete Spievajúcu Fontánu a niekoľko prameňov. Minerálnych prameňov je tu údajne viac než 40. Kúpte si čerstvú kúpeľnú oplátku a poseďte si v parku alebo sa prejdite zostávajúcimi kolonádami. Vašej pozornosti by nemali ujsť ani miestne kostoly.

Keď vás budú lákať tajomstvá Slavkovského lesa, kľudne tam vyrazte. Atmosféra, ktorú v zelených kopcoch vytvárajú tamojšie studničky, pramene a tône, za to určite stoja.

Kolonáda v Mariánských Lázních na jeseň
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Kletr

Karlove Vary

Keď sa povie Karlove Vary, všetci si predstavia jedno z centier kúpeľníctva a samozrejme aj Medzinárodný filmový festival. To všetko je správne, ale v súčasnosti je tam toho omnoho viac.

Srdce mesta, ktoré bolo ve 14. storočí založené samotným Karolom IV., tvorí Vřídelná kolonáda s minerálnym prameňom Vřídlo. Ďalšími kolonádami, na ktoré pri potulkách narazíte, sú Sadová, Tržní, kamenná Mlýnská a Zámecká. Dobré je vedieť aj to, že je toto mesto rodiskom bylinného likéru Becherovka. Ten môžete ochutnať takmer v akejkoľvek krčmičke či v reštaurácii. Niekto tvrdí, že má podobné zdravotné benefity ako vyvierajúce pramene. Či je to ale pravda, si vyskúšajte sami.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Faig Aliyev

Čo stojí za povšimnutie, sú vyhliadky, ktorých je tu hneď niekoľko. Pozrite sa na mesto společne s kamzíkom z vyhliadky Jelení skok alebo hoci zo Zámockej věže.

Najživšou časťou roka je pre Karlove Vary určite už spomínaný filmový festival, počas ktorého sa účastníkom otvoria sály kín po celom meste. Ústredným bodom celého diania je funkcionalistický hotelový komplex Thermal, ale dostanete sa i k ďalším architektonickým perlám mesta ako je Hotel Pupp či Divadlo Husovka. Atmosféra festivalu je práve vďaka krásnemu prostrediu mesta nezabudnuteľná.

Karlove Vary
Zdroj fotografie: shutterstock.com / DaLiu

Od Děčína až po Krakonošovo

 • Děčín – CHKO Labské pískovce, Národný park České Švýcarsko
 • Špindlerův Mlýn – Krkonošský národný park

Děčín

Mesto sa rozprestiera v kotline na oboch brehoch rieky Labe. Z jednej strany ho chráni vyhliadka Pastýřská stěna a z tej druhej sa presne nad sútokom Labe a Ploučnice týči zámok. Je akousi vstupnou bránou do rozprávkovej krajiny Labských pieskovcov či Českého Švajčiarska.

Pravčická brána
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Josef Skacel

Na skale postavený zámok je vyhľadávaný najmä vďaka nádhernej Ružovej záhrade. Pokiaľ máte dobrý čuch, vôňa ruží vám ešte pred vstupom brnkne do nosa. Najrôznejších druhov je tu skutočne úctyhodné množstvo. V Děčíne určite neprehliadnite ani veľký počet mostov a ďalším tipom na trávenie voľného času je miestna zoologická záhrada.

Ak by vám samotný Děčín nestačil, vydajte sa k Labským pískovcom. Ide o chránenú krajinnú oblasť, z ktorej vystupujúce skalné veže a masívy vytvárajúce akési prírodné mestá obklopujú tiesňavy a kaňony. Pieskovcové veže sú častým cieľom horolezcov.

V Českom Švajčiarsku vás privítá panenská príroda, zvlnená krajina, tajomné skalné hrádky, ale aj hlboké rokliny a vyhliadky. Na zoznam miest, ktoré tu musíte navštíviť, si zapíšte Pravčickou bránu. Ide o najväčší skalný most v Európe a symbol Národného parku České Švajčiarsko. Nemenej zaujímavý je aj Dolský mlyn alebo romantická plavba Edmundovou či Divokou tiesňavou.

Edmundova soutěska
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Foto-Migawki MD

Špindlerův Mlýn

Ak zvažujete prieskum Krkonoší, ideálnym východiskovým bodom a miestom pre odpočinok bude práve toto horské mestečko. V lete láka športovcov vďaka veľkému množstvu vyznačených turistických a cyklistických trás, v zime sem zas chodia lyžiari. Lyžovať sa dá v piatich okolitých areáloch. Medzi ďalšie prostriedky, pomocou ktorých môžete preskúmáť okolie, sú kolobežky, sánky či bežky.

Keď už sa budete nachádzať na tak strategickom mieste ako je Špindlerov Mlyn, vybehnete si na Sněžku. Na dosiahnutie najvyššej hory Českej republiky s výškou 1 602 metrov nad morom môžete využiť mnoho trás. Stačí si len vybrať. Ďalším zážitkom bude aj cesta k prameňu Labe, respektíve k jeho symbolickému pramenisku, pretože skutočný prameň vyviera o niekoľko metrov ďalej na Labskej lúke a z dôvodu ochrany prírody je verejnosti neprístupný. Aj tak ale cesta stojí za to. Prameň sa nachádza na hrebeni Krkonoš a o parádne výhľady tu nie je núdza. Okrem toho stojí za zmienku ešte precházka okolo Labskej priehrady. Nejde o nič náročného, zvládnete to aj s deťmi alebo s kočíkom.

Sněžka
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Pyty

Vysočina, srdce republiky

Kraj Vysočina sa rozprestiera na hraniciach Čiech a Moravy, je oblasťou s nedotknutou prírodou, hlbokými lesmi, čistým vzduchom, farebnými lúkami, potokmi a rybníkmi. Vyzerá až idylicky.

Neopomeňte historické centrum Telče, ktoré je jednou z pamiatok UNESCO nachádzajúcich sa v tomto kraji. Okúzli vás zámok aj prekrásne domy s podlubím a zdobenými štítmi. Ďalšiu zastávku si urobte v Třebíči. Tamojšia živovská štvrť je spoločne so židovským cintorínom tiež na zozname pamiatok UNESCO. Ide o unikátny súbor viac než 100 zachovaných domov vrátane dvoch synagóg, radnice, nemocnice, škôl či rabínovho domu. Potom si nenechajte ujsť pútnický kostol svätého Jána Nepomuckého na Zelenej hore v Žďáru nad Sázavou. Tiež je pamiatkou UNESCO a dielom geniálneho staviteľa Jána Blažeje Santiniho Aichla. Kostol je popretkávaný symbolikou číslovky päť a celkovo sa vymyká dobovým normám. V Žďáru stojí za to ísť na prechádzku a zámok či Múzeum novej generácie nachádzejúci sa v jeho areáli.

Kopcovitou Vysočinu sa v teplejších mesiacoch môžete prejsť na bicykli, ale nudiť sa nebudete ani v zime. Pre lyžiarov sú tu pripravené bežkárske trate naprieč úchvatnou prírodou.

Kostel svatého Jana Nepomuského na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Iakov Filimonov

Moravské zlaté doly

 • Mikulov – CHKO Pálava

Mikulov

Mestečko Mikulov ležiace na posledných výbežkoch Pálavy obohnanej zelenými a slnkom zaliatymi vinicami poznáme asi všetci. Priamo v centre na kopci zvanom Zámecký vrch nájdete zámok, od ktorého je to len kúsok k Dietrichsteinskej hrobke. Výraznou prírodnou dominantou je tu miesto zvané Svätý Kopeček. Cestou na vrchol vás privedie krížová cesta, a aj keď kopec nie je nijak vysoký, môžete sa trochu zadýchať. Až budete hore, nebudete ľutovať, atmosféra je tam kúzelná. Ťažko povedať, či za to môže tamojší kostol svätého Šebestiána, vinárska tradícia alebo ešte niečo iné.

Mikulov – cestou na Svätý Kopeček
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Alexander Uhrin

Mikulov je spoločne s Lednicko-valtickým areálom jedným z kultúrnych skvostov celej oblasti. K prírodným prednostiam zase patrí chránená krajinná oblasť Pálava. Za turistikou a cyklistikou môžete vyraziť buď z Mikulova, alebo z neďalekého Pavlova. Úrodný kraj okolo Pálavských vrchov vám ponúkne rôznorodé výhľady. Vedľa vinnej révy popri ceste je známe archeologické nálezisko Dolní Věstonice (hovorí vám niečo Věstonická venuša?) alebo trebárs zrúcanina Dívčí hrady.

Vinice v okolí Dolních Dunajovic
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Richard Semik

Zdroj úvodnej fotografie: shutterstock.com / TraXXXe

Zdroje, ktoré boli použité:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Tereza je českou rodáčkou z Vysočiny. Miluje kopce, lesy a rozkvitnuté lúky. Možno aj preto bola vždy presvedčená, že najlepší spôsob na cestovanie je pešo. Potom, čo sa ale zoznámila so surfovaním v Portugalsku jej k srdcu prirástol aj oceán. A keď práve necestuje, vždy si rada zacvičí jogu, posedí pri táboráku alebo sa stará o svoje izbové rastliny.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky16 hodín dozadu
Hľadáme najlepšie letenky na Zanzibar: víťazia Emirates aj Qatar Airways https://t.co/OhyyF5i2ZN #letenky16 hodín dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky17 hodín dozadu
Turistické chodníky v Tatrách sú síce zavreté, tieto túry však môžeš absolvovať aj v zime https://t.co/LtWejkmUeO #dovolenky17 hodín dozadu
10 TOP noviniek, ktoré môžeš zažiť v Dubaji https://t.co/4WEHPJI2Kg #letenky17 hodín dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 459€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky18 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň na Maldivách v TOP sezóne s letenkami, all inclusive a 4*hotelom za 2013€! https://t.co/o41foqTwP2 #dovolenky18 hodín dozadu
Emiráty oslavujú 50 rokov: 2. decembra je vstup na EXPO2020 zdarma pre všetkých! https://t.co/9IoiJA4fQm #tipy2 dni dozadu
Emiráty chcú dekriminalizovať predmanželský pohlavný styk a pitie alkoholu https://t.co/siPmkZHpVt #novinky2 dni dozadu
Írsko mení pravidlá: od 3. decembra žiada od každého cestujúceho negatívny test https://t.co/jcZD2MbKkc2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore