Nájdeš nás aj na:
vlakove okno

Novinky

Legendárny vlak Orient Express sa vráti v roku 2025

V októbri 1883 sa z Paríža vydal na cestu najluxusnejší vlak na svete. Jeho cieľovou destináciou bol Istanbul a poznáme ho pod menom Orient Express. Keď vlak v roku 2015 objavil akýsi historik na Youtube, už ležal 10 rokov prachom. V roku 2018 ho kúpila spoločnosť Acor a dočkal sa svojho šťastného konca. Čoskoro by mal totiž opäť okupovať vlakové trate naprieč Európou. Spoločnosť odhalila prvé fotografie tohto zázraku na kolajniciach. Je to skutočne nádhera.

Reklama

Hoci pre Orient Express ešte nepotvrdili žiadne konkrétne trasy, má sa vrátiť v roku 2025 a vyraziť by mal opäť z Paríža. Jeho trať by mala byť podobná ako v minulosti.

Od zlatých začiatkov až po oficiálny koniec

Prvý Orient Express vyvinul belgický inžinier Georges Nagelmackers, ktorého inšpiroval výlet vlakom naprieč Amerikou. Po návrate do Európy začal spriadať plány na novú službu, ktorej základom mali byť bolo pohodlie a pôvab. Pred spustením Orient Expressu, ktorý viezol 40 cestujúcich z Paríža do vtedajšieho Konštantínopolu na svojej inauguračnej 13-dňovej ceste, navrhol niekoľko luxusných európskych vlakov Služba pokračovala v prevádzke až do roku 1977, kedy boom rýchlej a lacnej leteckej dopravy eliminoval dopyt po veľkých železničných cestách.

Orient Express bol následne pozastavený a jeho vozne vydražené, aby ho v 80. rokoch oživila dvojica podnikateľov. James Sherwood, americký vlastník hotela Cipriani, prevádzkoval linky medzi Londýnom a Benátkami, zatiaľ čo švajčiarsky touroperátor Albert Glatt spustil Nostalgický-Istanbul-Orient-Express so službami z Zürichu do Istanbulu. V roku 2009 však vlak opäť prestal fungovať.

Nový Orient Express nebude o nič menej luxusný

Nový Orient Express ponúkne 14 lôžkových vozňov, reštauráciu, bar či zážitkový salón. Očakáva sa, že salón bude hostiť rôzne predstavenia a podujatia, s výzdobou výrazne odlišnou od zvyšku vlaku, inšpirovanou zimnými záhradami. K dispozícii budú tri druhy apartmánov vrátane prezidentského apartmánu, ktorý zaberie celý vozeň. Každý apartmán bude mať vlastnú kúpeľňu. Hoci šéfkuchár ešte nebol oznámený, tím údajne hľadá nápady pre reštauráciu zo starých jedálnych lístkov Orient Express.

Zdroj úvodnej foto: Shutterstock/Nick Beer
Zdroj informácií: Lonely Planet


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore