Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Slovenský certifikát o očkovaní vybavíte cez internet, uznáva ho už 7 krajín

Slovenský certifikát o očkovaní vybavíte cez internet, uznáva ho už 7 krajín

Ak už ste absolvovali očkovanie, môžete o certifikát požiadať od pondelka 24. mája 2021 aj cez internet. Od minulého týždňa sa dá požiadať o očkovací certifikát cez web vakcinacia.nczisk.sk alebo korona.gov.sk. Jednotné očkovacie certifikáty, ktoré Slovensko vydáva už akceptuje 7 krajín: Česko, Rakúsko, Poľsko, Nemecko, Slovinsko, Chorvátsko a Bulharsko. Do spomínaných krajín tento certifikát umožňuje vstup bez potreby predloženia negatívneho testu či absolvovania karantény, potvrdil to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Reklama

Rakúsko a Poľsko však uznáva len vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou či WHO, teda ruskú vakcínu Sputnik V zatiaľ nie. Naopak Bulhari uznávajú aj Sputnik.

Pred cestou do zahraničia odporúča rezort zahraničia toto potvrdenie o očkovaní aj vytlačiť a nosiť ho pri sebe.

České certifikáty o očkovaní budú zatiaľ platiť v siedmich krajinách (Slovensko, Poľsko, Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvátsko). „S ďalšími sme v rokovaní, ideme tak, aby sme mali covidové certifikáty uznateľné v rámci celej EÚ,“ povedal český minister zdravotníctva Vojtěch

Letná sezóna v Európe zahájená

Od soboty 15. mája 2021 už Slováci opäť môžu cestovať do zahraničia za rekreáciou. Očkovaní majú v mnohých krajinách miernejšie podmienky na vstup a nepotrebujú napríklad negatívne testy. Taktiež pri ceste domov na Slovensko nepotrebujú absolvovať 14-dňovú resp. 8-dňovú karanténu, stačí si po príchode urobiť negatívny PCR test.

Problémom doposiaľ bolo, že zaočkovaní zo Slovenska sa pri prekročení hraníc nemali čím preukázať. Na Slovensku jednotný očkovací certifikát doposiaľ nebol a každé očkovacie centrum dávalo svoje vlastné potvrdenie a často iba v slovenčine.

Zaočkovaným ľuďom pred týždňom začali vydávať tzv prechodný certifikát. Tí, ktorí už sú zaočkovaní, si ho môžu zabezpečiť aj dodatočne.

„Môžem všetkých ubezpečiť, že občania, ktorí budú zaočkovaní už tento týždeň dostanú dokument, ktorý bude, samozrejme, platný pri prechode hraníc krajinami, ktoré s nami susedia,“ uviedol minister v polovici mája. Dodal, že vo veľmi skorej dobe takéto potvrdenie bude možné získať aj z databáz, prípadne cestou všeobecnej poisťovne.

Štát zatiaľ ako alternatívu k cestovaniu odporúčal ako dočasné riešenie – dať si koronavírusovú vakcínu zaznačiť od všeobecného lekára do medzinárodného očkovacieho preukazu. To už však neodporúča – ľudia by do očkovacieho centra nemali chodiť kvôli potvrdeniu medzinárodného očkovacie certifikátu. „Nemáme na to časovú kapacitu. Je to všetko rozrátané na sekundy. Potvrdzovanie preukazov trvá minútu-dve a to si jednoducho nemôžeme dovoliť,“ skonštatoval riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay.

Ako vyzerá očkovací certifikát a kde ho vybavím?

Na snímke doklad pre pacienta o zaočkovaní proti Covid-19 predstavený na brífingu vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre v priestoroch Národného futbalového štadióna 20. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer
 • Pôjde o papier veľkosti A4 s hlavičkou ministerstva zdravotníctva
 • Certifikát bude v slovenskom aj anglickom jazyku
 • Budú na ňom údaje o očkovanom – meno a dátum narodenia, informácia o anamnestickom dotazníku a vyšetrení
 • V dotazníku budú aj informácie o vakcíne – kedy a kde ju človek dostal, jej názov, výrobca, šarža aj kód, ktorý jej prideľuje ŠÚKL
 • V certifikáte bude aj identifikačný údaj očkovacieho centra, meno a kód lekára či názov zdravotného centra, kde sa človek dal očkovať.
 • Na záver bude pečiatka zariadenia.

Kedy prídu zelené COVID certifikáty?

Eurokomisia v súvislosti s COVID pasmi vyzvala členské krajiny Únie, aby boli pripravené prijať na národnej úrovni potrebné technické kroky nevyhnutné na vytvorenie celoeurópskej infraštruktúry na zavedenie a overovanie covid pasov.

Európsky COVID certifikát by Európsky parlament mal schváliť v júni a platiť by mal najneskôr začiatkom leta, teda ešte v júni – prípadne v júli. Uviedol to Juan Fernando López Aguilar, predseda príslušného výboru europarlamentu. Plenárne zasadnutie sa bude konať od 7. do 10. júna. Na Slovensku by európske COVID pasy mali vydávať od 26. júna (zdroj Denník N).

COVID pas resp. certifikát bude vydávaný v dvoch jazykoch (napríklad slovenský a anglický), v dvoch podobách (elektronický aj papierový) a s informáciou, či je jeho držiteľ zaočkovaný, otestovaný alebo prekonal COVID (potvrdenie platí 3 mesiace).

Infografika prevzatá z Denníka NZdroj: Európska Komisia

Za vydanie osvedčenia zodpovedá členský štát. Závisí od jeho kapacít, či dokáže zabezpečiť, aby bol plne digitálny, alebo ho bude ľuďom vydávať v papierovej podobe. Komisia povoľuje obe možnosti.

Dôležité informácie o COVID pase

 • COVID pas sa týka tých, ktorí absolvujú očkovanie alebo negatívny PCR test alebo majú doklad o prekonaní choroby COVID-19. Členské štáty EÚ musia očkovací pas poskytnúť všetkým, ktorí spĺňajú aspoň jednu z troch uvedených podmienok.
 • Certifikát bude mať podobu QR kódu. Kód bude obsahovať informácie, ako je meno, dátum narodenia a informáciu o zdravotnom stave človeka vo vzťahu k ochoreniu COVID-19, teda či už ochorenie prekonal, či bol očkovaný alebo má negatívny PCR či antigénový test.

Viac informácií o očkovaní pred cestou do zahraničia sa dozviete na ktoromkoľvek Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v SR, prípadne v očkovacích centrách, ktoré nájdete vyššie v článku.

Zdroje informácií:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (3 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore