Nájdeš nás aj na:

Tipy

Očkovanie a medzinárodný očkovací preukaz – všetko, čo potrebuješ vedieť

Očkovanie a medzinárodný očkovací preukaz – všetko, čo potrebuješ vedieť

Ak sa chystáte do ďalekých krajín, pripravte sa na cestu poriadne. V niektorých z nich totiž od vás môžu vyžadovať povinné očkovanie, napríklad proti žltej zimnici, meningokovým ochoreniam alebo polyomyelitíde, teda detskej obrne. V iných krajinách vám len prospeje, ak budete zaočkovaný.

Reklama

Vakcinácia je snáď jedno z najúčinejších preventívnych opatrení, ktoré ročne ochráni milióny z nás pred infekčnými ochoreniami, budujeme si vďaka tomu kolektívnu imunitu. Zabudnite na všetky hoaxy o očkovaní, sama som si tým prešla dvakrát, pred cestou do Nepálu aj do Kene, a som tu.

Skôr, ako sa pôjdete dať zaočkovať proti cudzokrajným chorobám, zájdite k všeobecnému lekárovi a overte si, či máte platné očkovanie proti tetanu a záškrtu. Je to veľmi dôležité. Ich účinnosť trvá 15 rokov, ak vám už očkovanie neplatí, preočkujte sa.

Nezabudnite na Medzinárodný očkovací preukaz

Aby ste pri vstupe do krajiny alebo v prípade zdravotných problémov vedeli dokázať, že ste naozaj zaočkovaný, budete potrebovať Medzinárodný očkovací preukaz. Ten vám po zaočkovaní vydajú v ktorejkoľvek ambulancii cestovnej medicíny, do ktorej sa rozhodnete ísť zaočkovať. Nezabudnite si ho vypýtať. Ak si správne pamätám, v roku 2017 som zaň doplácala asi dve eurá.

Pri cestách po ďalekej Ázii či v niektorých afrických a juhoamerických krajinách ho považujte za svoj druhý pas.

Kde sa môžete ísť zaočkovať pred odchodom do zahraničia?

Predtým, ako sa pozrieme na jednotlivé typy očkovania, povedzme si, kde na Slovensku nájdete ambulancie cestovnej medicíny, v ktorých vás zaočkujú a vydajú vám aj očkovací preukaz.

Bratislava

Inštitút očkovania a cestovnej medicíny s. r. o.

Poliklinika cudzokrajných chorôb, Zama s.r.o.

Ambulancia tropickej medicíny

Trnava

Fakultná nemocnica Trnava

Nitra

Fakultná nemocnica Nitra

Trenčín

TC Ambulancia s.r.o. – ambulancia pre cudzokrajné choroby a tropickú medicínu

Žilina

Inštitút očkovania a cestovnej medicíny s. r. o.

Martin

Klinika infektológie a cestovnej medicíny

Banská Bystrica

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Košice

Fakultná nemocnica Košice

  • ADRESA: Stredisko pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu, Rastislavova 785/43, 040 01 Košice
  • WEB: www.unlp.sk
  • PEVNÁ LINKA: 055/ 615 2204
  • EMAIL: [email protected]

Stredisko cestovnej medicíny

Kedy sa očkuje proti cudzokrajným chorobám?

Dostatočne v predstihu, skoro, proste to nepodceňte. Proti niektorých chorobám nestačí jedna vakcinácia, opakuje sa niekoľkokrát, vždy s časovým odstupom pár dní až týždňov. Napríklad proti besnote je potrebné zaočkovať vás trikrát po sebe v intervale 0,7,21-28. Zdravotníci preto odporúčajú, aby sme na očkovanie mysleli šesť až osem týždňom pred vycestovaním.

Ja som to podcenila a takmer som to nestihla, respektíve, proces imunizácie, teda zvykanie si môjho organizmu na antigén a ostatné látky vakcíny, u mňa prebiehal už v krajine, v ktorej sa ochorenie vyskytuje. Moje telo teda ešte nemuselo byť dostatočne pripravené s ochorením v prípade ohrozenia zápasiť. Doprajte si preto čas a zájdite do niektorej z ambulancií cestovnej medicíny v predstihu.

Povinné a najbežnejšie odporúčané očkovania pred cestou do zahraničia

Ešte raz si pripomeňme Zoznam všetkých krajín s povinným alebo odporúčaným očkovaním, ktorý je dostupný na webovej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Do Medzinárodného očkovacieho preukazu by vám pred cestou do zahraničia, väčšinou do takzvaných krajín tretieho sveta, mali pribudnúť tieto povinné aj nepovinné očkovania:

  • ŽLTÁ ZIMNICA – Toto očkovanie je jediné povinné očkovanie pred cestou do zahraničia. Väčšinou ho vyžadujú štáty Strednej a Južnej Ameriky (Kolumbia, Ekvádor, Francúzska Guyana a iné) či rovníkovej Afriky (Burkina Faso, Pobrežie Slonoviny, Demokratická republika Kongo a iné). Vyžadovať ho však od vás môžu aj v Indii, v Keni či v Afganistane.
  • POLYOMYELITÍDA – Očkovanie sa odporúča cestujúcim starším ako 30 rokov, ktorí cestujú do krajín, kde sa detská obrna ešte vyskytuje. Ide o krajiny ako Nigéria, Pakistan, India či Afganistan. 
  • MENINGOKOKOVÁ MENINGITÍDA – Toto ochorenie sa vyskytuje na celom svete, najmä v krajinách s nedostatočnou hygienou. Očkovanie sa odporúča predovšetkým pred vycestovaním do krajín ako sú Senegal, Gambia, Niger, Egypt či Somálsko.
  • BRUŠNÝ TÝFUS – Aj toto ochorenie sa vyskytuje na celom svete, predovšetkým v krajinách s nízkym hygienickým štandardom, najmä v už spomínaných krajinách Afriky, Ázie, Strednej a Južnej Ameriky. Odporúča sa proti nemu očkovať.
  • HEPATITÍDA A a HEPATITÍDA B – Toto očkovanie sa odporúča pri cestách do krajín tropického a subtropického pásma a tých s nízkym hygienickým štandardom. Oplatí sa vám, ak sa dáte zaočkovať kombinovanou vakcínou proti žltačke A+B. Percento nákazy žltačkou typu B je v týchto krajinách vyššie ako v Európe. To však neznamená, že pokiaľ necestujete za hranice Slovenska či Európy, nemali by ste byť proti žltačke zaočkovaný, práve naopak.
  • CHOLERA – Žiadna krajina momentálne očkovanie proti cholere nevyžaduje, na Slovenku sa nevyskytla od 70. rokov minulého storočia. Státisíce ochorení však ročne ešte stále zaznamenajú v tropických a subtropických oblastiach Afriky či Ázie. Očkujú sa proti nej najmä humanitárni pracovníci a zdravotníci.
  • JAPONSKÁ ENCEFALITÍDA Toto ochorenie síce máva veľmi ľahký priebeh, stále však na neho ľudia zomierajú. V Číne, v Japonsku, v Kórei a Vietname, v Indonézii či dokonca v Oceánii sa ním ročne nakazí približne 30 tisíc ľudí, asi päťtisíc z nich zomrie. Preto sa odporúča proti nemu očkovať.
  • BESNOTA – Besnota je veľmi nebezpečná, môže postihnúť všetky druhy teplokrvných zvierat, človeka nevynímajúc. Rozšírená je pritom po celom svete. Odporúča sa proti nej očkovať, najmä v prípade ciest do krajín so zvýšeným počtom ohnísk so zvieratami nakazenými besnotou alebo v prípade manipulácie so zvieratami v danej oblasti.

Viac informácií o očkovaní pred cestou do zahraničia sa dozviete na ktoromkoľvek Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v SR, prípadne v očkovacích centrách, ktoré nájdete vyššie v článku.

Zdroje informácií:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore