Nájdeš nás aj na:

Tipy

Deti do 15 rokov majú občiansky preukaz bez fotky, slúži na cestovanie

Deti do 15 rokov majú občiansky preukaz bez fotky, slúži na cestovanie

Vedeli ste, že vaše dieťa už môže cestovať aj na občiansky preukaz a nemusí mať vlastný cestovný pas? Poslanci NR SR schválili nový zákon o občianskych preukazoch ešte 19. septembra 2019. Cieľ je, aby každý občan s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky mal do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom.

Reklama

Doklad ako jediný umožňuje prístup k zdravotnej dokumentácii z elektronickej knižky občana. Ministerstvo vnútra SR začalo doklady vydávať už v decembri 2019.

Občiansky bez podobizne tváre

Občiansky preukaz bez podoby tváre bude vizuálne identický so štandardným občianskym preukazom, avšak bez fotografie a podpisu držiteľa, keďže sa vydáva z úradnej moci na základe údajov z Registra fyzických osôb (RFO). Tento doklad je ponovom vydávaný automaticky:

  • pri narodení občana,
  • pri udelení štátneho občianstva osobe do 15 rokov,
  • pri prihlásení sa občana mladšieho ako 15 rokov na trvalý pobyt na našom území.

Občiansky preukaz bez podoby tváre maloletého má platnosť 15 rokov (aby nebolo nutné vymieňať si ho, kým sa nedosiahne vek 15 rokov, pri ktorom už platí povinnosť mať štandardný občiansky preukaz). Na jeho platnosť nebude mať vplyv ani prípadné vydanie štandardného občianskeho preukazu pre dieťa do 15 rokov na účely cestovania, ktorý bude mať kratšiu platnosť (v takom prípade bude môcť byť občan držiteľom oboch dokladov).

Nový občiansky preukaz bez podoby tváre sa vydá na požiadanie pri jeho strate alebo odcudzení, pri zmene v ňom zapísaných údajov alebo pri nefunkčnosti elektronického čipu.

Ďalšou skupinou sú občania starší ako 65 rokov, ktorí nie sú držiteľmi OP s čipom – tejto skupine občanov sa rovnako ako deťom vydá preukaz bez fotografie a podpisu na základe dát z RFO a zašle sa im na adresu trvalého pobytu.

MV SR odhaduje, že do roku 2021 bude potrebné vydať elektronické doklady pre asi  900-tisíc detí do 15 rokov a asi pre 500-tisíc občanov starších ako 65 rokov.

Vydáva sa na rovnaké obdobie ako cestovný pas

Občanom mladším ako 15 rokov sa vydáva občiansky preukaz s rovnakou časovou platnosťou, ako pri cestovných pasoch:

  • deťom do 6 rokov sa bude vydávať občiansky preukaz s platnosťou na 2 roky,
  • deťom od 6 do 15 rokov s platnosťou na 5 rokov.

Správny poplatok za vydanie občianskeho preukazu pre túto skupinu občanov je jednotný 4,50 eur (za cestovný pas dieťaťa do 6 rokov sa dnes platí 8 eur, za cestovný pas dieťaťa od 6 do 16 rokov sa platí 13 eur).

Občanovi bez trvalého pobytu v SR sa vydáva občiansky preukaz so štandardnou časovou platnosťou (10 rokov) za správny poplatok 4,50 eur (pre porovnanie – za cestovný pas občana staršieho ako 16 rokov sa dnes platí  33 €).

Namiesto adresy trvalého pobytu na území SR sa navrhuje, aby občiansky preukaz v takomto prípade obsahoval miesto pobytu občana v zahraničí a skratku daného štátu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky2 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky3 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky6 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy6 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky6 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy7 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy7 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky7 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky7 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore