Nájdeš nás aj na:

Európa

Nová antická pamiatka v Ríme: Preskúmaj miesto, kde zavraždili Cézara

Mohli by sme si myslieť, že v meste ako Rím sa toho veľa nemení, pokiaľ ide o staroveké ruiny. Avšak opak je pravdou. Minulý týždeň sa pre verejnosť otvoril „nový“ kút mesta. Miesto, kde sa odohrala vražda jedného z najmocnejších vládcov Rímskej ríše – Júlia Cézara.

Reklama

Starorímske pozostatky Acra Sacra di Largo Argentina sú viditeľné z ulice Largo Argentina, rušného a frekventovaného námestia vzdialeného len niekoľko minút chôdze od Piazza Navona.

Acra Sacra di Largo Argentina rím

Zdroj: Sovraintendenzaroma.it

História ukrytá v podzemí

Teraz po rekonštrukcii môžu návštevníci zostúpiť približne 20 metrov pod úroveň moderného mesta na úroveň antického Ríma a prejsť sa okolo ruín, ktoré boli po stáročia neprebádané.

Hoci bolo toto miesto po stáročia prehliadané, je jedným z najdôležitejších historických miest Ríma. Práve tu bol 15. marca 44 pred n. l. údajne zavraždený Július Cézar, čím sa fakticky skončila republikánska éra starovekého Ríma a pripravila sa pôda pre Rímsku ríšu, ktorú založil Cézarov nástupca, cisár Augustus.

Acra Sacra di Largo Argentina pamiatka

Zdroj: Sovraintendenzaroma.it

Prístupnosť pre každého

Tento komplex je prístupný pre každého. Výstavba je sponzorovaná módnym domom Bulgari a obklopujú ju bezbariérové chodníky okolo ruín, popisy v Braillovom písme a dokonca aj 3D skeny dvoch archeologických nálezov, vďaka ktorým sa môžu návštevníci, ktorí sú nevidiaci alebo slabozrakí, zorientovať v lokalite.

Jean-Christophe Babin, generálny riaditeľ módnej značky Bulgari uviedol: „V Area Sacra je cítiť, ako dýcha história. Tieto majestátne ruiny, ktoré budeme môcť obdivovať zblízka, hovoria o veľkosti ríše, ktorá formovala našu civilizáciu.“

Acra Sacra di Largo Argentina stĺpy

Zdroj: Sovraintendenzaroma.it

Claudio Parisi Presicce, správca rímskeho kultúrneho dedičstva, vo svojom vyhlásení uviedol, že otvorenie „vrátilo mestu veľmi dôležitú oblasť, ktorá umožňuje každému obdivovať prierez dejinami trvajúcimi viac ako dve tisícročia: od republikánskeho Ríma po cisárov, od opätovného využitia stavieb ako rezidencií aristokratických rodín, kostolov a kláštorov až po ich zbúranie v 20. rokoch 20. storočia“.

Vstupné pre turistov stojí 5 eur a historické ruiny budú otvorené každý deň okrem pondelka a niektorých sviatkov.

Zdroj: Lonely planet, Travel and Leisure


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore