Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Rím je tvoja srdcovka? Tak tieto filmy by si mal ovládať naspamäť

Rím je večný, Rím je historický, Rím je umelecký, Rím je sexy, Rím je láska. Koľko umelcov sa tu narodilo, a koľko sa ním inšpirovalo… Skladatelia, hudobníci, spisovatelia, výtvarní umelci… Kinematografia nie je žiadnou výnimkou, rozhodli sme sa preto, že po filmoch o New Yorku sa pôjdeme cez filmové plátno pozrieť do Ríma. Snažili sme sa vybrať z každého rožka troška, a pravdepodobne neuspokojíme každého filmového fanatika. Ak ti niečo z tohto zoznamu chýba, budeme len radi, ak nám to napíšeš do komentu pod článkom. A teraz vypni telefón, nešušti s pukancami a sleduj pozorne.

Prázdniny v Ríme (1953)

Do Ríma chodia aj princezné, v roku 1953 jednej toto mesto prinieslo aj Oscara. Audrey Hepburn je nezabudnuteľná a nezabudnuteľné sú aj filmy, v ktorých hrala. Podobne, ako v prípade článku o filmoch odohrávajúcich sa v New Yorku, ani teraz vynechať dielo, ktorého hlavnou postavou bola práve ona.

Dráma, romantika, humor, krásy večného mesta, krása hercov… Ak si Prázdniny v Ríme doteraz nevidel, tak už vieš, čo dnes večer máš robiť.

 

Sladký život (1960)

La Dolce Vita! Legendárne dielo kinematografie, ktoré by si mohlo pokojne požičať prezývku mesta, v ktorom sa odohráva: večné. Dnes sme zvyknutí na to, že si výrobcovia filmov nemusia dávať servítku pred ústa, teda čím je príbeh úprimnejší a surovejší, tým je to lepšie a efektnejšie. Sladký život však vyšiel v roku 1960, krásne je na ňom to, že poukazuje aj na nepríťažlivé aspekty života v Ríme.

Ikonická scénka vo Fontáne di Trevi je jedna z tých najvýznamnejších v histórii filmového umenia.

 

Gladiátor (2000)

Síce nie je to najstarší film na našom zozname, predstavuje najstaršiu tvár Ríma. Príbeh sa odohráva v čase starovekého Ríma, takže ak si fanúšikom tohto obdobia, určite si si tento film pozrel už viac ako raz. Nič rímske však na obrazovke v prípade Gladiátora neuvidíš. Film sa totiž natáčal v Anglicku, Maroku a na Malte. Scénky predstavujúce staroveký Rím boli umiestnené v pevnosti Fort Ricasoli.

 

Anjeli a démoni (2009)

Napadlo ti niekedy, že knihy Dana Browna sú tak trošku aj cestopismi? Blbá otázka? Asi áno, veď kto by si nevšimol to, že sa každý jeho pútavý príbeh odohráva v inom veľkom meste? Hľadanie pravdy, boj dobra a zla, tajomné vraždy a predovšetkým hrdinskú odvahu Roberta Langdona tentokrát umiestnil do Ríma a Vatikánu.

 

Jedz, modli sa a miluj (2010)

Čo môže mať väčší úspech ako účinná útecha pre ženy so zlomeným srdcom? Ktovie, či Elizabeh Gilbert vopred vedela, ako jej vlastný príbeh budú milovať všetky single čitateľky, ktoré čakali na ten správny podnet začať žiť plnohodnotný život aj bez partnera namiesto toho, aby zmysel života videli jedine v princovi na bielom koni…

Každopádne, keď vznikla filmová podoba tejto knihy, slovné spojenie „Eat, pray, Love“ sa stal mantrou mnohých žien na celom svete. Táto story má prísne určené lokality, jednou z nich je práve Rím. Daná časť je najmä o jedení, a nám nezostáva nič iné, ako len súhlasiť s tým, že nech do Ríma (a celkovo do Talianska) nechodí ten, kto drží diétu. Keď sa rozhodneš jesť, modliť sa a milovať, teda najmä jesť v rámci návštevy reštaurácií a iných gastronomických podnikov z filmu, odporúčame napríklad Osteria dell’Antiquario alebo Sant’ Eustachio Il Caffè.

 

Do Ríma s láskou (2012)

Možno by nás Woody Allen za túto myšlienku zo srdca vysmial, nám veru napadlo, že 4 príbehy tohto filmu odohrávajúce sa v Ríme symbolizujú mnohorakosť tohto mesta. Architekt, operný spevák, mladý pár a jednoduchý človek… Mohli by žiť hocikde inde a každý v inom meste, v Ríme však ich príbeh má oveľa väčšie čaro a svojský charakter. A vďaka tomu sú aj oni sami zaujímavejší.

Romantika kombinovaná so vzdušným humorom je skoro vždy istota záujmu divákov. V tomto prípade sa do tejto zmesi primiešali aj legendárne kvality režiséra a svetoznáma krása lokality. Ak to povieme jednoducho, bez zbytočného filozofovania: dobre sa na tento film pozerá.

 

Veľká nádhera (2013)

Veľká nádhera nemusí byť len názov filmu, pokojne by mohla byť aj jeho hlavnou charakteristikou a označením, najmä v kontexte predstavenia lokality. Podobne, ako režisér Fellini v Sladkom živote (vyššie), ani Paolo Sorrentino (režisér Veľkej nádhery) nezostáva na povrchu. Rím neskúma len na úrovni hmotnej, ale aj zo spoločenského aspektu – ako sa v tomto meste dnes žije, zabáva (vo filme sa veľmi veľa žúruje) a hľadá zmysel života.

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Krajina zázrakov? Takto sa žije v Monaku + letenky od 32€ https://t.co/LgaAEd5d6X8 minút dozadu
Neodoberáš náš newsletter? Aha o čo prichádzaš! https://t.co/dRtQFWQQ4Z2 hodiny dozadu
HAVAJ s batožinou z Viedne za 769€! https://t.co/2gOZvRztL44 hodiny dozadu
NICE na jeseň od 28€! https://t.co/tOlBbsBbXA4 hodiny dozadu
Obľúbené letenky na Kubu sú späť! Leť od 439€ https://t.co/RcVBsdCZQ45 hodín dozadu
Veľmi lacný Tel Aviv počas zimných mesiacov: https://t.co/UWEFXYO8zn5 hodín dozadu
Nórske fjordy za pár eur: https://t.co/WVMRi6iZJU5 hodín dozadu
Ako vyzerá mesiac na Filipínach s batohom na chrbte? Takto: https://t.co/VnPMMlGb0q5 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore