Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Nórska vláda podporila záchranu Norwegian. Budú lietať po Európe, nové rezervácie sú bez obáv

Nórska vláda podporila záchranu Norwegian. Budú lietať po Európe, nové rezervácie sú bez obáv

Dopady pandémie koronavírusu neobišli ani lowcostové aerolinky Norwegian. Legenda nízkonákladového lietania na dlhšie vzdialenosti však má plán, ako z krízy von. Norwegian získali ochranu pred veriteľmi a aj keď rušia long-haulové lety, naďalej budú lietať po Európe.

Reklama

Záchranný balík schválili na druhýkrát

Letecká spoločnosť žiadala nórsku vládu o záchranný balíček už koncom minulého roka. Finančná pomoc však bola pôvodne zamietnutá. Dôvodom bolo, že časť pomoci by dotovala lety cez londýnske letisko Gatwick, z čoho by Nórsko nijak neprofitovalo.

Aerolinky následne požiadali o bankrotovú ochranu pred veriteľmi a predstavili plán reštrukturalizácie a záchrany. Tento nový plán už nórska vláda podporila. Zásadnou zmenou je, že Norwegian zrušia model low-cost letov na veľké vzdialenosti a s flotilou 50 lietadiel budú prevádzkovať lety na krátke vzdialenosti do európskych destinácií.

Dobrá správa: nové rezervácie budú v prípade zrušenia refundované

Plán reštrukturalizácie aeroliniek Norwegian potrvá približne 5 mesiacov. Cieľom má byť zníženie dlhov, optimalizácia veľkosti flotily a zaistenie nového finančného kapitálu prostredníctvom nových investorov a pôžičiek.
Získaná ochrana pred veriteľmi znamená, že spoločnosť nemusí poskytnúť refundáciu za zrušené lety pred 18.novembrom 2020 (deň, kedy požiadali o ochranu – pozn. redakcie).

Dobrou správou je, že nórska letecká spoločnosť bude v roku 2021 naďalej prevádzkovať plánované lety podľa letových poriadkov do európskych a škandinávskych destinácií. Zástupcovia spoločnosti Norwegian nás ubezpečili, že na novovzniknuté rezervácie leteniek sa ochrana veriteľov nevzťahuje. To znamená, že v prípade zrušenia letu má pasažier nárok na jeho refundáciu.

V aktuálnom zimnom letovom poriadku prevádzkujú Norwegian iba domáce lety v rámci Nórska. Od apríla 2021 predpokladáme štart liniek do Osla, Štokholmu, Kodane a Helsínk z okolitých letísk – Viedeň, Praha, Budapešť a Varšava.

V nedávnom vyhlásení Norwegian tvrdia, že v roku 2021 plánujú obsluhovať iba 50 nízkokapacitných lietadiel a do roku 2022 plánuje rozšíriť počet týchto lietadiel na 70. Táto správa nie je úplným prekvapením, keďže Norwegian prepravil nedávno najmenej šesť svojich Dreamlinerov 787 do Írska za účelom vrátenia prenajatých strojov, uvádza Simple Flying.

Zdroj informácií: Norwegian.com, Bloomberg

Zdroj foto: Shutterstock/Mario-Galas

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky https://t.co/k1MmFDpTKS #cestopisy6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1073€ https://t.co/IkPhU8eQmg #dovolenky6 hodín dozadu
Silvester v New Yorku: letenky od 377€ vo sviatočných termínoch https://t.co/8iI4nIKYv57 hodín dozadu
Austrian Airlines už spustili svoju novú najdlhšiu linku: Viedeň – Cancún https://t.co/GaFCSkdPVO #letenky7 hodín dozadu
Chaty, chalupy a apartmány. Lacné ubytovanie na Slovensku a 8 dôvodov, prečo sa v roku 2021 oplatí https://t.co/GqCQ6NUMSm #dovolenky8 hodín dozadu
Poď do Štokholmu od 36€ spiatočne! https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky8 hodín dozadu
Gdansk so zľavou od 29€! Zaži unikátne poľské mesto https://t.co/UiCWvxv5vr #letenky8 hodín dozadu
LACNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 239€! https://t.co/PzfzAdgqRQ #letenky8 hodín dozadu
Leť na rozprávkový Zanzibar s Turkish Airlines od 449€! https://t.co/zRKxV4Um78 #letenky8 hodín dozadu
Londýn a Edinburgh majú nové low-costové vlakové spojenie. Okrem cien má znížiť aj uhlíkovú stopu https://t.co/YdaWRL36gP #letenky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore