Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Nórsko pre koronavírus zatvára hranice pre cudzincov

Nórsko pre koronavírus zatvára hranice pre cudzincov

S účinnosťou od polnoci na piatok 29. januára 2021 bude na územie Nórska povolený vstup iba tým cudzincom, občanom EÚ a EHP, ktorí majú na území Nórska povolený pobyt alebo majú na to závažný dôvod. „Hranica bude prakticky uzavretá pre všetkých, ktorí nežijú v Nórsku,“ vyhlásila včera nórska premiérka Erna Solbergová. Výnimku dostanú pendleri či vodiči kamiónov.

Reklama

Za závažný dôvod sa považuje napr. ak má cudzinec v úmysle navštíviť maloleté dieťa, ak ide o návštevu najužšieho rodinného príslušníka, za ktorého sa považuje manželský resp. registrovaný partner, vlastné či nevlastné maloleté dieťa resp. registrovaný druh/družka, rodičia či nevlastní rodičia maloletých detí, ak ide o akreditovaných žurnalistov či personál zahraničných médií, alebo cudzincov tranzitujúcich cez územie Nórska do iných krajín EHP, ktorí neopustia letiskový tranzitný priestor, alebo námorníkov či posádky lietadiel, alebo cudzincov vykonávajúcich prepravu tovarov či osôb, cudzincov zamestnaných v štruktúrach považovaných v Nórsku za kritickú infraštruktúru, resp. zdravotnícky personál z Fínska či Švédska pracujúci v nórskych zdravotníckych službách.

Vstup do krajiny nebude umožnený ostatným cudzincom s pobytom v krajinách EHP ani občanom EHP s pobytom v tretích krajinách, ak sa na nich nebude vzťahovať výnimka uvedená vyššie. Rovnako sa za závažný dôvod nepovažuje návšteva rodinných príslušníkov nepatriacich do najužšieho rodinného kruhu vrátane vnukov, dospelých detí, rodičov dospelých detí, ako aj priateľov či priateliek. Výnimka na vstup do krajiny sa tiež nevzťahuje  na cudzincov pochádzajúcich z tretích krajín (krajiny mimo EHP) s povoleným pobytom v Nórsku za účelom práce či štúdia, či sezónnej práce. Rovnako sa výnimka nevzťahuje na cudzincov pracujúcich vo filmovom priemysle, či na výskumníkov vyňatých z povinnosti žiadať o povolenie k pobytu.

Osoby, ktoré prichádzajú do Nórska z červených krajín podliehajú povinnej 10-dňovej karanténe. Okrem toho, od 25. januára 2021, sú cestujúci z krajín, ktoré sú označené ako červené, povinní pri príjazde do Nórska sa preukázať negatívnym testom na SARS-CoV-2, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Potvrdenie musí byť vyhotovené v niektorom z nasledovných jazykov: nórčina, švédčina, dánčina, angličtina, francúzština alebo nemčina. V prípade, ak sa cestujúci nebude schopný preukázať testom, môže mu byť odopretý vstup do krajiny. V prípade príletu do krajiny je potrebné vykonať test v priebehu 24 hodín pre plánovaným odletom, v prípade letu s prestupmi pred plánovaným odletom prvej časti letu.

Slovensko medzi červenými krajinami

Za červené krajiny sa od 25. januára 2021 považujú nasledovné členské štáty EÚ/EHP: Andorra, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká Republika, Dánsko (mimo Grónska) Estónsko, Faerské ostrovy, Francúzsko, Grécko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko Rumunsko, San Marino, Slovinsko, Slovenská republika, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Vatikán a Spojené kráľovstvo. V prípade Fínska sa za rizikové považujú všetky regióny okrem regiónovov Itä-Savo, Central Ostrobothnia, Lapland, Satakunta a Southern Ostrobothnia.

Povinnosť predložiť negatívny test sa nevzťahuje na osoby, ktoré sa preukážu uznaným certifikátom o prekonaní ochorenia COVID-19 v ostatných 6 mesiacoch pred príchodom do Nórska.

Osoby prichádzajúce do Nórska musia preukázať, že majú v Nórsku bydlisko (adresu), prípadne im musí zamestnávateľ resp. klient garantovať poskytnutie ubytovania. Osoby, ktoré nie sú schopné preukázať bydlisko, prípadne ubytovanie spĺňajúce podmienky na vykonanie karantény, musia ostať v tzv. karanténovom hoteli a zabezpečiť si počas karantény vykonanie testov.

Od 13. decembra 2020 boli upresnené pravidlá týkajúce sa výkonu karantény, ako aj umiestnenia v karanténnom hoteli (štátna karanténa), vrátanie výnimiek. Od 25. januára 2021 boli sprísnené pravidlá na vykonanie karantény a zúžený okruh výnimiek.

Povinná registrácia pred vstupom do Nórska

Od 21. decembra 2020 sú všetky osoby cestujúce do Nórskeho kráľovstva (vrátane občanov Nórska) povinné sa registrovať.

Registráciu je možné vykonať buď elektronicky, alebo vyplnením registračného tlačiva.

Elektronická registrácia s vysvetlením postupu je dostupná na webovej stránke nórskej vlády

V prípade, ak sa cestujúci nezaregistruje elektronicky, je potrebné si registračný formulár vyplniť a vytlačiť. Vyplnený a vytlačený formulár je potrebné predložiť pri hraničnej kontrole.

Od 18. januára 2021 sú všetky osoby prichádzajúce do Nórska, ktoré sa za ostatných 14 dní zdržiavali v oblasti (štát či región) označenej za červenú, povinné sa podrobiť testovaniu na hraničnom priechode pri vstupe do Nórska. Osoby prichádzajúce zo Spojeného kráľovstva, Juhoafrickej republiky, Írska, Holandska Rakúska, Portugalska a Brazílie sú povinné sa na hraničnom priechode podrobiť PCR testu. Testovanie je bezplatné. Osobe, ktorá sa bez závažného dôvodu odmietne podrobiť testovaniu a dobrovoľne neopustí územie Nórska bude udelená pokuta a bude umiestnená do štátnej karantény. V prípade prekračovania hranice vo Svinesunde (cestný hraničný priechod so Švédskom), ak by čakacia doba prevýšila jednu hodinu, sa môžu osoby, ktoré majú pobyt v Nórsku, dať otestovať na inom mieste v lehote do 24 hodín po príjazde do Nórska Z dôvodu zavedenia testovania na hraniciach sú niektoré menšie hraničné priechody uzavreté. 

Pravidlá tranzitu pri ceste do Nórska

V prípade tranzitu do Nórska cez červenú krajinu, ktorý sa uskutoční vlastným automobilom alebo zájazdovým autobusom za stanovených podmienok (bez prenocovania a zvolenia čo najkratšej možnej trasy a v prípade nutnosti zastaviť automobilom dodržiavania vzdialeností bez osobami) sú cestujúci oslobodení od povinnosti karantény a cestovných obmedzení. V prípade leteckého tranzitu cez červenú krajinu alebo krajinu mimo EÚ/schengenskej zóny sa uplatňuje 10-dňová karanténa po vstupe do Nórska.

Na cestujúcich z ostatných červených krajín alebo krajín mimo EHP/schengenskej zóny sa naďalej vzťahujú cestovné reštrikcie. V prípade, ak je cestujúcim z týchto krajín povolený vstup do Nórska z dôvodu výnimky (napr. povolený pobyt, zamestnanie, návšteva rodinných príslušníkov a pod.), stále podliehajú povinnosti vykonať 10-dňovú domácu karanténu.

Informácie na stránkach Nórskej imigračnej služby UDI.  Nórsko naďalej vykonáva hraničné kontroly na vnútornej i vonkajšej schengenskej hranici pri vstupe i výstupe z krajiny. Upozorňujeme na skutočnosť, že prechod štátnej hranice smerom do Nórska  môže trvať dlhšiu dobu v závislosti od aktuálnej situácie na konkrétnom hraničnom priechode.  

Cestovanie na Svalbardy

Osoby, ktoré žijú a pracujú na Svalbardoch a prichádzajú výlučne z nórskej pevniny nepodliehajú od 15. mája 2020 povinnosti karantény. Obyvatelia krajín schengenského priestoru a krajín EHP, ktorí sú od 15. júla oslobodení od povinnej karantény v Nórsku, môžu rovnako od 15. júla 2020 cestovať aj na Svalbardy. Povinnosť nosenia rúšok je na medzinárodnom letisku Oslo–Gardermoen a v prostriedkoch hromadnej dopravy v Oslo za predpokladu, že nie je možné dodržať 1-metrový odstup. Osobám prilietajúcim z červených krajín sa odporúča, by si po prílete ponechali rúško až do príchodu do miesta vykonania karantény. Pre osoby prichádzajúce na Svalbardy z tzv. červených krajín, platí po príchode do Nórska povinnosť karantény, po vykonaní ktorej môžu pokračovať na Svalbardy. 

V súlade s opatreniami platnými v Nórsku od 7. novembra 2020 resp. 9. novembra 2020, sa majú vykonávať cesty na/z Svalbardy iba cesty, ktoré neznesú odklad (napr. služobné cesty). V prípade vykonávania karantény na Svalbardoch, túto nie je možné skrátiť a opustiť ostrovy pred jej ukončením. Rovnako osoby pobývajúce na ostrovoch, ktoré sú v karanténe v Nórsku nemôžu pricestovať na Svalbardy pred ukončením karantény. Bližšie informácie sú uverejnené na webovej stránke Guvernéra Svalbardov.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky2 dni dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky2 dni dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky2 dni dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky2 dni dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky2 dni dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ2 dni dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky2 dni dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy3 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore