Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako zažiť najkrajší vianočný New York? 7 tipov na bohatý program

Ako zažiť najkrajší vianočný New York? 7 tipov na bohatý program

Vedel(a) si, že vianočné svetielka na tradičnom Rockefellerovom stromčeku by sa natiahli do dĺžky až 8 kilometrov? New York sa na Vianoce spája s mínusovými teplotami, ale aj rozprávkovou atmosférou. Hľadáš tipy, čo robiť počas vianočného obdobia v hlavnom meste sveta? Zahrej sa na vianočných trhoch alebo na klzisku, vychutnaj si nádherne vyzdobené domy aj výklady. Mesto nákupov, obrovského vianočného stromčeka, svetiel a korčuľovania na ľade ťa určite počas zimného obdobia nesklame.

Reklama

7 tipov, čo robiť v New Yorku v zime

1. Začni vianočnou klasikou pri Rockefellerovom centre

Korčuľovanie na ikonickom klzisku v New Yorku stojí okolo 15-27 dolárov. Pri rozprávkovej jazde sa nezabudni rozhliadnuť okolo seba. Vianočný stromček je na tomto mieste dlhoročnou tradíciou. Začala sa v roku 1931, keď pracovníci z Rockefellerovho centra dali dokopy peniaze a kúpili si vianočný stromček. Muži ozdobili 20-metrovú jedľu ručne vyrobenými girlandami vyrobenými ich rodinami. Rockefellerovo centrum sa o dva roky neskôr, v roku 1933, rozhodlo urobiť z vianočného stromčeka každoročnú tradíciu a usporiadalo vôbec prvý ceremoniál rozsvietenia stromčeka. Odvtedy ho tu môžu domáci aj turisti obdivovať každý rok.

rockefellerove centrum new york vianoce

Tradícia rozsvietenia stromu na Rockefellerovom námestí je zároveň začiatkom sviatočnej sezóny v USA. Po prvýkrát bola odvysielaná v televízii v roku 1951. Obyčajne je rozsvietenie naplánované na začiatok decembra a sprevádzajú ho rôzne zábavné vystúpenia. Na vrchole stromčeka je každý rok zasadená hviezda vážiaca viac ako 400 kilogramov. Vyrobila ju spoločnosť Swarowski Crystal a napočítali by ste na nej až 3 milióny krištáľov.

2. Nakúp darčeky pre seba aj blízkych

New York je mnohými považovaný za najlepšie mesto na nákupy na svete. V zimnom období si okrem toho môžeš užiť rozprávkovú atmosféru na vianočných trhoch. Nájdeš ich po celom Manhattane vrátane Times Square či Columbus Circle. Medzi obľúbené miesta na vianočné nákupy patria tiež – Macy’s, Dylan’s Candy Bar, The Brooklyn Flea, Winter village v parku Bryant či trhy na Union Square.

columbus circle vianoce new york
Zdroj: Shutterstock/Albert Pego

3. Prejdi sa zasneženým Central Parkom

Central Park patrí k ikonickým miestam Veľkého jablka. Je obrovský, a preto určite neplánuj vidieť ho celý, radšej sa dopredu rozhodni, ktoré časti by si chcel(a) navštíviť. Môžeš si prípadne prenajať bicykel a zamieriť k mostu Gasptow alebo do miestnej Zoo. Návštevníci Central Parku môžu dokonca cez jeho biele lúky bežkovať. Obľúbené je aj klzisko.

central park v zime new york

Krásny pohľad je tiež na zasnežené Pinetum Arthura Rossa, ktoré má až 17 rôznych druhov borovíc. Previezť sa môžeš na jednom z kolotočov alebo na sánkach na svahoch.

4. Pokochaj sa krásnymi výkladmi na Fifth Avanue

Najslávnejšou ulicou a hlavnou tepnou New Yorku je Piata avenue, ktorá je považovaná za najdrahšiu ulicu na svete. Spája sever a juh Manhattanu a je pretkaná obchodmi zvučných značiek. Nemusíš sem prísť utrácať peniaze, návšteva Piatej avanue však bude stáť v každom prípade za návštevu. Výklady obchodov ako Sask Fifth Avanue, Tiffany&Co. či Macy’s. sa premieňajú na zimné krajiny. Neboj sa, nebudeš sám, kto do nich nakúka bez toho, aby si niečo kúpil. Vianočné výklady sú zimnou tradíciou, ktorú si nenechajú ujsť miestni ani turisti.

fifth avenue new york vianoce
Zdroj: Shutterstock/Andrew F. Kazmierski

5. Prehliadka vianočných dekorácií v Dyker Heights

Extravagancia a klišé? A nie sú o tom tak trochu každé Vianoce? Tie najextravagantnejšie svetelné výzdoby v New Yorku nájdeš v časti Brooklynu nazvanej Dyker Heights. Pre turistov New York pripravil špeciálnu vianočnú prehliadku autobusom, ktorá ťa prevedie vysvietenými ulicami a domami, akoby si bol súčasťou miestnych rodín. Vieš si predstaviť ten moment keď „Christmas meets Las Vegas“? Presne tak tu nazvali jeden z domov. Prehliadka trvá 3,5 hodiny a dospelí platia 55 dolárov.

dykers height new york
Zdroj: Shutterstock/Marco Bicci

6. Vianočné šou

New York je epicentrom zábavy a dvojnásobne to platí počas rôznych sviatkov. Vianočné šou zahŕňajú klasické aj moderné príbehy. Medzi najobľúbenejšie patrí šou The Radio City Spectacular, počas ktorej slávna tanečná skupina The Rockettes vystupuje v ikonickej hale Radio City Music Hall. Tradícia trvá už od roku 1931.

radio music city hall new york
Zdroj: Shutterstock/Andrew F. Kazmierski

7. Navštív nový Harry Potter obchod

Nevieme ako vám, ale nám sa vianočné obdobie už tradične spája aj s filmami o Harrym Potterovi. Fanúšikovia čarodejníckeho sveta spod pera J.K. Rowlingovej majú o dôvod naviac vybrať sa do New Yorku. So svojim novým obchodom konkuruje obľúbeným miestam v Londýne či Edinburghu. Trojposchodový zážitok má najväčšiu kolekciu produktov z rady Harry Potter a Fantastické zvery po jednou strechou. A to nie je ani zďaleka všetko.

obchod Harry Potter New York

Akciové letenky do Ameriky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore