Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

11 úžasných vecí, ktoré nenájdete v klasikom sprievodcovi Hanojom

11 úžasných vecí, ktoré nenájdete v klasikom sprievodcovi Hanojom

Hanoj, ktorý sa nachádza na brehoch Červenej rieky, je jedným z najstarších hlavných miest na svete. V samotnom centre mesta možno objavovať nekonečné množstvo skvelo zachovaných koloniálnych budov, staroveké pagody a jedinečné múzeá. Toto kedysi francúzske koloniálne mesto je skvelým miestom na pešiu turistiku. Známe svojou delikátnou kuchyňou, bzučivým nočným životom, hodvábom a remeselnými výrobkami, ako i multikultúrnou komunitou, s čínskymi, francúzskymi a ruskými vplyvmi. Pokojná krajinná scenéria je od mesta vzdialená len kúsok, prekvitajúca bujnými parkmi, zelenými horami, tradičnými dedinkami a kultovou zátokou Ha Long.

Reklama

Trh Long Biên v noci

Most Long Biên ponúka úžasný pohľad a nájdete ho takmer vo všetkým klasických sprievodcoch Hanojom, čo nie je cieľom tohto článku. Pre autentický lokálny zážitok si to namierte na nočný trh, ktorý sa nachádza na začiatku tohto známeho mosta a zoznámte sa s miestom, odkiaľ mnohé reštaurácie v okolí získavajú svoje ingrediencie. Tento trh nie je prioritne určený pre turistov, preto neočakávajte, že tu nájdete suveníry či módne oblečenie.

Hot pot na ulici Phùng Hưng

Na tento gurmánsky zážitok si so sebou prineste pár priateľov, keďže hot poty sú jedlom, s ktorým sa spája tradícia zdieľania. V horúcom vývare nájdete široký sortiment zeleniny a mäsa, ktoré si môžete namiešať podľa vlastných predstáv. Ak by ste hľadali typicky turistické miesto, pošleme vás na ulicu Ha Tien. Ak však hľadáte prostredie obľúbené miestnymi, ulica Phùng Hưng je tou správnou voľbou. Pri prieskume tejto oblasti hľadajte slovo Lẩu, ktoré vás privedie k voňavému tradičnému hot potu.

Nenechaj si ujsť:

Jazda labuťou loďkou na Západnom jazere

Oblasť v okolí Západného jazera je jednou z najpohodovejších v meste. Mnoho ľudí uprednostňuje jazdu na bicykli po ceste, vedúcej popri jazere, nenechajte si však ujsť ani jazdu na labutích loďkách. Pre dokonalú idylku si so sebou prineste svoj obľúbený nápoj. Labutie lode nájdete na južnej strane jazera Trúc Bạch, v blízkosti Highlands Coffee.

Vyhliadková plošina Lotte Tower

I keď Lotte Tower nie je úplne skrytým a nenápadným miestom, medzi turistami však nie je zďaleka taký známy, ako by sa mohlo zdať. Veža Lotte je jednou z najvyšších budov vo Vietname a na 65. poschodí má vyhliadkovú terasu, kde môžete vidieť celé mesto. Nájdete tu tiež vôbec prvú prechádzku po oblohe v juhovýchodnej Ázii, ktorá má presklenú podlahu.

Navštívte jazero Hoàn Kiếm za skorého rána

Obrázok od Cuong Le z Pixabay

Pravdepodobne si kladiete otázku: Nie je predsa jazero Hoàn Kiếm ústredným bodom cestovného ruchu v Hanoji? Je, ale stáva sa ním až neskôr počas dňa, kedy sem prichádzajú turisti, ktorí sa zobudili po noci plnej párty. Ráno je jazero tým miestom, kde sa miestni obyvatelia schádzajú, aby si zacvičili alebo len tak oddychovali. Čím skôr sa sem dostanete, tým lepšie.

Kvetinový trh Quảng Bá

Ak máte radi kvetiny, toto miesto by ste určite nemali vynechať! Na mape pôsobí, že je totálne od ruky, ale nemusíte sa obávať, cesta k nemu od jazera Hoàn Kiếm trvá len asi 20 minút. Najlepší čas na jeho návštevu je od polnoci do šiestej hodiny rannej, kedy svetlomety vrhajú krásne tiene na milióny kvetov: ruží, orchideí, slnečníc, ľalií či chryzantém. Trh je otvorený i neskôr ráno, už však o čosi menej zaneprázdnený.

Ochutnajte rybacie Chả Cá

V slávnej reštaurácii Chả Cá Thăng Long sa ani neobťažujte s výberom jedla. Každý, kto sem zavíta, má jasný cieľ: Chả Cá. Vyprážaná ryba s niektorými z najvýnimočnejších chutí, aké ste kedy mali možnosť zakúsiť. Je ďalším jedlom v poradí, ktoré obyvatelia Hanoja robia najlepšie.

Vychutnajte si vaječnú kávu

Povedomie o tom, že vietnamská káva je fantastická je známe široko ďaleko. Kým ste tu, vyskúšajte i tú menej tradičnú, vaječnú kávu. Keďže vám ju nenaservírujú v každej kaviarni, odporúčame zamieriť priamo do kaviarne Giảng, ktorá je svojou vaječnou kávou známa.

Doprajte si fantastický Bún Chả

Bún Chả je iným jedlom na juhu Vietnamu a iným v Hanoji, špeciálne v jeho reštaurácii Bún Chả Đắc Kim, kde pochopíte, prečo ho Hanojčania tak veľmi milujú. Pre nezasvätených, Bún Chả je jedlo z ryžových rezancov so smaženými jarnými závitkami, zeleninou a grilovaným tučným bravčovým mäsom.

Nakupujte na víkendovom nočnom trhu

Ak prebývate v Hanoji cez víkend, určite sa choďte pozrieť na nočný trh na ulici Hàng Đào. O ôsmej večer sa premávka zablokuje a návštevníci si môžu pozrieť stovky najrôznejších stánkov s odevom, keramikou, šperkmi a kadejakými druhmi suvenírov. Trh vedie od jazera Hoàn Kiếm až po Đồng Xuân Market.

Jazda popri mozaikovej stene

Na pamiatku tisícročného výročia Hanoja postavili vodcovia komunít a miestne podniky mozaikový múr, ktorý sa rozprestiera po dĺžke takmer štyri kilometre. Pohľad na obrovský počet miniatúrnych keramických obkladačiek, tvoriacich túto mozaiku, je ohromujúci. Toto umelecké dielo rozpráva veľa životných príbehov z dlhej histórie mesta. Ulica, na ktorej sa mozaika nachádza, je plná hluku a smogu. Ak sa radšej prechádzke v takomto prostredí vyhnete, odporúčame si prenajať taxi alebo xe om, motorkové taxi. Požiadajte o jazdu zo Starej štvrte k adrese 45 Ulica Âu Cơ v dištrikte Tây Hồ a zo steny uvidíte to najlepšie.

Navštívte trh s motorkami

Aj keď nemáte v úmysle cestovať po celom Vietname, táto ulica je zaujímavým náhľadom na pestrofarebnú kultúru motocyklov vo Vietname. Nájdete ho na adrese 76 Chùa Hà, Hà Nội.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (1 vote)
  Komentáre

  Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

  Hore