Nájdeš nás aj na:

Ázia

Vietnam od 519€ a TOP10 tipov, čo robiť v tejto úžasnej krajine

Vietnam je na každom kroku plný dobrodružstva. Krajina ohromujúcich prírodných krás, bohatej kultúry a histórie, dynamických veľkomiest a dedín, postavených vo výškach. Vitajte v krajine, exotickej a pôsobivej hneď na prvý pohľad. Toto je 10 top vecí, čo robiť a vidieť vo Vietname. Pridávame aj letenky na hlavnú sezónu s Air China. Takže máš samozrejme v cene aj palubný servis a 23kg podpalubnú batožinu.

Reklama

Lacné letenky do Vietnamu

Akciové letenky do Vietnamu

1. Rozsvieťte plávajúce svetlo v Hoi An

Počas každého Tết (vietnamský Nový rok) sa mesto Hoi An mení na kaleidoskop farby a svetiel, kedy hostí festival Lantern. Oslavy, trvajúce sedem dní, sa tiahnu po ceste od mosta Hoi An k námestiu Hoai River Square, zdobené tisíckami farebných svietidiel. Viac ako 50 tvorivých dielní, z ktorých každá sa snaží o to najkrajšie svietidlo. Farby sú jasné a dizajn tradičný. Srdcom slávností je staré mesto, ležiace medzi Japonským Krytým mostom (Cau Chua Pagoda) a mostom Cau An Hoi. Miesto je v tom čase preplnené a chaotické, ale i slávnostné. Na každom kroku je plné spontánneho spevu a stánkov s jedlom. Je veľkolepou oslavou ako pre miestnych obyvateľov, tak i pre návštevníkov. Najpôsobivejším pohľadom sú tisíce plávajúcich svietidiel na rieke. Prenajmite si čln typu sampan, aby ste na tento výjav videli bližšie. Za malú sumu si zakúpte vlastné svetlo a vypustite ho na hladinu. Nebuďte sklamaní, ak sa vám do Hoi An nepodarí prísť na Nový rok. Menšie festivaly svetla sa konajú vždy počas splnu. V roku 2019 pripadol vietnamský Nový rok 5. februára.

 2. Navštívte rovnako pôsobivú zátoku, akou je Halong Bay

Viac ako 1,600 vápencových veží, vychádzajúcich z jeho tyrkysových vôd. Halong Bay je plných právom považované za jedno z najkrajších miest Vietnamu. Nachádza sa takmer na každom zozname prichádzajúcich návštevníkov, a preto tu nájdete stovky lodí, ponúkajúcich výletné plavby na každodennom programe. Aj napriek tomu, že je tento záliv vskutku obrovský, dokážete sa tu cítiť stiesnene. Na druhej strane, Bai Tu Long Bay je vzdialený len niekoľko kilometrov a ponúka rovnako krásnu scenériu, len so zlomkom návštevníkov ako v Halong Bay. Preskúmajte jeho tiché jaskyne a drobné pláže a nezabudnite ochutnať variáciu čerstvých morských plodov.

3. Preplávajte deltu Mekongu

Ostrovy, ryžové polia, úžasné dediny a spôsob života, ktorý sa už po stáročia nezmenil. Chyťte si jednu z nákladných lodí a vychutnajte si oddychovú jazdu. Nájdite si na nej tienisté miesto, kde by ste si svoju hojdaciu sieť zavesili a len tak pozorujte vzdialené brehy, zatiaľčo vaša loď si to pod váhou vriec s ovocím a ryžou, brázdi vodami Mekongu.

Alebo nasadnite na jednu z mnohých komerčných plavieb. Výlet z Cai Be do Can Tho je príležitosťou zažiť noc na rieke. Na ceste smerom na juh, pozdĺž rieky Mang Thit, ktorá spája ramená Tien Giang a Bassac, sa kanál stáva takým úzkym, že môžete nazrieť do vratkých vyvýšených riečnych domov.

4. Pozrite sa do najväčšej jaskyne sveta

Provincia Quang Binh je divokou oblasťou ťažko preniknuteľnej džungle. Nachádza sa v centre Vietnamu, blízko hraníc s Laosom. Oblasť je plná hlbokých jaskýň, vrátane jednej z najväčších na svete – Hang Son Doong. Jej dutina je taká vysoká, že by sa do nej mohol zmestiť i mrakodrap. Mestečko Phong Nha je epicentrom jaskynných dobrodružstiev. Môžete si rezervovať svojho sprievodcu, ale i vybavenie. Ak vás láka viac turistika, ako podzemné objavovanie, ste na správnom mieste. Obklopujúca džungľa je plná ohromujúcich vodopádov, nájdete tu i hlučnú populáciu opíc a Kaloňa malajského.

5. Navštívte región, kde to vonia kávou

Buon Ma Thuot je hlavným mestom centrálnej vysočiny Vietnamu, nádhernej oblasti ozývajúcich sa vodopádov a tradičných dedín obyvateľov etnickej skupiny Ede. Buon Ma Thuot je tiež srdcom prosperujúceho vietnamského kávového priemyslu. Kávová spoločnosť Trung Nguyen je obľúbencom v oblasti, kde takmer na každom rohu nájdete jej logo. Počas vašej návštevy pravdepodobne narazíte i na „lasičiu“ kávu, známu aj ako kopi luwak alebo civet kávu, ktorú jej fanúšikovia považujú za tú najlepšiu na svete. Úloha lasíc pri výrobe tejto kávy spočíva v ich inštinkte vyhľadať tie nazrelejšie a najsladšie kávové bobule.

6. Ochutajte najlepšie vietnamské pho v Hanoji

Pho je indexom Vietnamu – toto rýchle a chutné jedlo sa skladá zo štyroch jednoduchých zložiek: číry vývar, varené hovädzie mäso, ryžové rezance a bylinky či zelená cibuľa. Vo Vietname sa podáva ako na uliciach, tak i v luxusných reštauráciách a hádam vo všetkých domácnostiach. Hanoj získal reputáciu ako vietnamské hlavné mesto tohto pokrmu. Jeden z najlepších varia v Pho Thin na Lo Duc v historickej francúzskej štvrti. Tento výborný pho podnik, s drevenými lavičkami a laminátovými stolmi robí svoje umenie tak trochu inak. Napríklad pred pridaním hovädzieho mäsa do polievky ho predtým opražia na cesnaku. Nezabudnite si tu rezervovať miesto, Pho Thin býva pravidelne plný hladných gurmánov.

7.Nazrite do krvavej minulosti Vietnamu

Viac ako 60 percent vietnamskej populácie sa narodilo po ukončení Vietnamskej vojny. Vietnamský národ sa posunul ďalej, obete na oboch stranách konfliktu si však Hočiminovo mesto pamätá dodnes. Múzeum Ho Chi Minh City je plné informatívnych výstav, rozprávajúcich krvavú minulosť krajiny prostredníctvom fotografií, artefaktov a pamätníkov. Sú vyhotovené citlivo, bez prílišného komentovania brutalít a zverstiev. Umiestnené sú v paláci Gia Long, kde vodca Ngo Dinh Diem prežíval svoje posledné hodiny moci, pred zavraždením v roku 1963. The War Remnants Museum je oveľa hrozivejšou, avšak rovnako dôležitou spomienkou na to, čo sa tu dialo. Od pozostatkov bômb, po krvavú gilotínu a fotografie strašných napalmových popálenín. Ako chladná spomienka na nie tak dávne udalosti.

8. Navštívte atypický vietnamský chrám

Tây Ninh, rušné mesto na delte Mekongu, je zrejme to najprekvapivejšie sväté mesto na zemi. Medzi rušnými ulicami, stánkami a hlučnou dopravou sieťou leží chrám Cao Dai, Svätá stolica náboženstva Cao Dai. Kaodaismus je vietnamské hybridné náboženstvo, založené v dvadsiatych rokoch 20. storočia. Spája kresťanstvo, budhizmus, taoizmus, okultnosť a islam, s víziou prelomiť cyklus života a smrti. Toto synkretické náboženstvo uctieva ako Ježiša, tak i Budhu, Mohameda a dokonca aj francúzskeho spisovateľa Victora Huga. Z diaľky sa veže chrámu podobajú farským kostolom. Bližší pohľad však odhalí eklektickú fasádu s bohmi, ozbrojenými mečmi, svastiky, komunistickú červenú hviezdu a Vševidiace oko. Veriaci sa modlia štyrikrát denne, pričom modlitby na poludní sú obľúbené pre denných návštevníkov z Ho Či Minovho mesta.

9. Prebicyklujte sa okolo mesta Hue

Na polceste medzi Hanojom a Ho Chi Minhom označoval Hue počas vojny vo Vietname rozdelenie medzi severom a juhom. Mesto Hue leží na krásnej rieke Perfume. Hralo dôležitú úlohu vo vietnamskej histórii a je plné dôležitých historických pamiatok. Je takisto skvelým miestom pre cyklistov. Vydajte sa do chladného rána, tri kilometre z mesta do arény Tiger Fighting. Kedysi vietnamská verzia Kolosea, kde slony a tigre bojovali, aby si “uctili” silu monarchie. Pred dosiahnutím vrchu Vong Canh, najlepším pre panoramatický výhľad na rieku Perfume, prejdite k hrobke Tu Duc.

Z kopca Vong Canh sa zjazdom dostanete k jednej z najautentickejších pagod v Hue – Tu Hieu, ktorá sa nachádza v pokojnom a malebnom borovicovom lese. Po dosiahnutí murovanej pevnosti Cisárskej citadely máte dve možnosti: urobte si pokojný okruh okolo pamiatky svetového dedičstva UNESCO a vietnamskej verzie Zakázaného mesta, alebo si vychutnajte osviežujúci nápoj pri rieke Perfume. Ak sa vám tento výlet zdá ako pritvrdá práca, rozhliadnite sa. V okolí nájdete dosť cyklo-vodičov, ktorí ju urobia za vás.

10. Nájdite romantiku na trhu v meste Sapa

Trhové mestečko Sapa leží na vietnamskom hornatom severe. Nachádza sa vo výške 1 650 m nad morom, na horskom hrebeni a môže sa pochváliť nádherným výhľadom na pohorie Hoang Lien a farebným trhom, ktorý každú sobotu navštevujú obyvatelia z okolitých dedín. Mesto sa stáva čoraz turisticky obľúbenejším, avšak stále skrýva na prvý pohľad skryté, staré tradície. Jednou z nich je Trh lásky, kde muži a ženy etnických skupín Dao a H’mong schádzajú z kilometrov vzdialených miest, aby jeden druhému zaspievali zaľúbené piesne. Tradícia sa dnes koná v podzemí, keďže ju začalo narúšať horlivé fotografovanie návštevníkov. Ak však budete mať šťastie a získate si dôveru miestnych, môžete sa stať na chvíľu jeho súčasťou i vy.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (9 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore