Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nemecko je rajom pešej turistiky: TOP 10 miest, kam sa vybrať za krásnou prírodou a výhľadmi

Nemecko je rajom pešej turistiky: TOP 10 miest, kam sa vybrať za krásnou prírodou a výhľadmi

Počas pandémie mnohí cestovatelia vymenili veľkomestá za prírodu. Nadýchať sa čerstvého vzduchu, dostať pár kilometrov do nôh a spoznať outdoorovú časť destinácie vôbec nie je na zahodenie. Ak ste fanúšikom pešej turistiky, vieme, kam sa jednoznačne oplatí zamieriť. Nemecko ponúka turistické trasy, ktoré vás povedú okolo úžasných lesov, jazier, riek či dokonca hradov a pláží pri Baltskom mori. Sem-tam budete mať príležitosť zastaviť sa aj v nemeckých malebných mestečkách, ktoré sú známe krásnou architektúrou a dobrým jedlom. Zažijete dychberúce výhľady a ochutnáte miestnu kuchyňu, pivo aj víno. Rozumieme, že môže byť naozaj ťažké vybrať si, kde vlastne začať a ktorú z desiatok populárnych turistických trás absolvovať. Preto sme pre vás pripravili zoznam 10 miest, ktoré stoja za to. Nájdete medzi nimi turistické chodníky pre tých, ktorí majú radšej pomalšie tempo aj čosi pre náročných. Tak zbaľte batoh, obujte turistické topánky a ideme na to.

Reklama

Zdroj úvodnej foto: Malerweg @GNTB, Jens Wegener

TOP 10 turistických trás v Nemecku

1. Berlín: okolo 66 jazier

Slávny nemecký autor Theodor Fontane opísal okolie Berlína už pred 150 rokmi vo svojom diele Wanderungen durch die Mark Brandenburg alebo Potulky v Brandenburgu. Najlepší spôsob, akým si užiť tieto potulky v 21. storočí, je turistická trasa 66-Seen-Wanderweg alebo Trasa 66 jazier. Žiaden strach, nemusíte prejsť celých 400 kilometrov na jeden šup. Trasa má skvelé spojenie s Berlínom, takmer z každého bodu je možné pricestovať do hlavného mesta za 45-60 minút. A prečo 66 jazier? Po ceste vás čakajú nielen jazerá, ale aj močariny, pramene a rieky vrátane Spree a Havel.

Zdroj: GNTB, Dagmar Schwelle

Okrem prírody natrafíte aj na kus kultúry. Potúlate sa Postupimom a jeho Sanssouci palácom, ktorý dal pruský kráľ Frederik Veľký postaviť ako svoje letné sídlo, vidieckym domom Cecilienhof a mini verziou Brandenburgskej brány. Na tejto trase si môžete zvoliť cestu dolinami alebo kopcami s panoramatickými výhľadmi na polia a lúky.

Zdroj: GNTB, Andre Stiebitz

2. Labské pieskovce: cesta maliarov

Cesta maliarov je jedna najkrajších turistických trás v celom Nemecku. Labské pieskovcové hory ponúkajú krásne výhľady až na samotnú rieku Labe. Romantický maliar Caspar David Friedrich bol jedným z prvých, ktorí tieto pieskovcové hory objavili. V Labských pieskovcoch boli tiež nakrúcané filmy ako Atlas oblakov, Grand hotel Budapešť a Kroniky Narnie.

Zdroj: GNTB, Jens Wegener

Natrafíte tu na niekoľko fyzicky náročných úsekov. Napríklad ak je vašim cieľom rozhľadňa Schrammsteine, budete musieť prekonať železné rebríky. Na kopce Affensteine je treba prekonať dieru v skalách. Odmenou je chladný nápoj v penziónoch v úzkych údoliach a na výstupoch. Highligthmi sú vodopád Lichtenhain a pevnosť Königstein. Za návštevu stoja tiež staré mesto Pirny a kúpeľné mesto Bad Schandau. K Labským pieskovcom sa dostaneš výbornými spojeniami z Drážďan.

Zdroj: GNTB, Andrzej Budnik

3. Baltské more: turistické chodníky na krásnom pobreží

Turistický trek po pobreží Baltského mora je najkrajšou túrou nemeckého pobrežia. Smeruje od mesta Lübeck do Ahlbecku na ostrove Usedom a tvorí ju 400 kilometrov krásnych trás. Tento trek je súčasťou európskej cesty E9, ktorá spája Atlantik v Portugalsku s Baltským morom v Estónsku.

Zdroj: GNTB, Hannes Becker

Cesta vedie cez borovicové lesy a krásne žlté repkové polia. Túto túru si treba naozaj vychutnať pomalším tempom, pretože si počas nej môžete urobiť zastávky napríklad na pláži, v meste Wismar alebo Stralsund, pre ktorý sú typické kostoly z červených tehál. Dôležitou výzbrojou sú, samozrejme, plavky. Na samotnom konci sa vám naskytne pohľad na najstaršie mólo Baltského mora v Nemecku.

Zdroj: GNTB, Hannes Becker

4. Heidschnuckenweg: nekonečné lúky

Heidschnuckenweg vzniklo od slova Heidschnucke, čo je veľký druh ovce s údajne delikátnym mäsom a vlnou, ktorá môže byť použitá na výrobu kobercov. Ide o túru cez krásne vresovisko Lüneburg. Nechýba čerstvý vzduch, piesčité chodníčky a nádherné výhľady.

Zdroj: GNTB, Markus Tiemann

Po ceste vás budú sprevádzať potôčiky a prenocovať môžete v dedinkách v domčekoch z dreva. Nie celá trasa je rovinatá, prejdete tiež cez roklinu Höllenschlucht. Jedno je isté, bude sa naozaj čím kochať.

Zdroj: Gettyimages, Westend 61, GNTB

5. Hessen: za hradmi a zámkami

Región Hessen láka turistov na trek k hradu Werra. Zažite stredovek v hradoch a zámkoch a dajde si túru pozdĺž vnútornej nemeckej hranice z éry studenej vojny medzi Durínskom a Hesenskom.

Zdroj: GNTB, Haruna Akamatsu

Táto turistická trasa má 128 kilometrov a začína v meste Hann. Chodníky pri mestách Kassel a Göttingen boli v roku 2016 označené za najkrajšie turistické trasy v Nemecku čitateľmi magazínu Wandermagazin. Prechádzka smeruje tiež cez lesný park Meißner-Kaufungen, kde pôjdete naproti nespočetným hradom, ruinám a hradom na vode. V malom mestečku Witzenhausen môžete ochutnať čerešne zo 150 000 rokov starých stromov. Prenocovať sa dá úplne romanticky v drevených domčekoch na stromoch. Trasa konči v Tannenburgu.

Zdroj: AdobeStock, fotobeam.de

6. Národný park Eifel: cez lesy pri belgickej hranici

Táto trasa vás zoberie na 85-kilometrov dlhú cestu cez národný park Eifel na juhu Kolína. Ide o krásnu túru cez nedotknuté lesy na belgickej hranici. Trasa začína pri meste Monschau, ktoré má krásne Staré mesto a majestátny hrad. Pokračovať môžete pozdĺž rieky Rur, cez úzke prírodné cestičky a lúky.

Zdroj: GNTB, Stijn Van Hulle

Túto trasu nazývajú aj Wilderness Trail, nie je však nebezpečná. Svoje meno si zaslúžila vďaka panenskej prírode, ktorou vás bude sprevádzať. Ide najmä o lesy a pokojné jazerá. Väčšina parku Eifel bola po vojne premenená na vojenskú výcvikovú oblasť. Vďaka tomu má tento región vysokú mieru biodiverziy. Pred cieľom v meste Heimbach môžete ešte navštíviť Abtei Mariawald, jediný trapistický kláštor v Nemecku.

Zdroj: GNTB, Stijn Van Hulle

7. Údolie Tauber: panoramatická túra v severnom Bavorsku

Trek doliny Tauber vás prevedie nádhernou krajinou v severnom Bavorsku. Po celý čas budete v objatí prírody a neujdú vám ani nejaké tie kultúrne atrakcie v mestách pozdĺž rieky Tauber. Práve vďaka tejto pestrosti je túra úžasným zážitkom.

Zdroj: Shutterstock

Navigovať sa dá celkom jednoducho, treba sledovať značku – turistickú topánku na červenom pozadí. Tá vedie turistov mnohými umeleckými kúskami od sochára Tilmana Riemenschneidera, ktoré sú ukryté v kostoloch v doline. Okrem toho je v pozadí túry mnoho hradov, zámkov, drevených domov, mlynov a múzeí. Pre dolinu Tauber je však hlavným charakteristickým znakom víno. Túra vedie cez krásne vinice. Typickým vínom je Müller-Thurgau a červenou odrodou je Rottauberschwarz. Po únavnej prechádzke si môžete dopriať pohár skvelého vína.

Akciové letenky

8. Schluchtensteig Trek: v Čiernom lese

Juhom Čierneho lesa popri hranici so Švajčiarskom sa tiahne krásny trek Schluchtensteig na dĺžke 119 kilometrov. Tešiť sa môžete na dychberúce rokliny, kaskádovité vodopády a machom obrastené skaly. Cesta vedie cez koreňmi prerastené lesné pôdy, ktorú sú tak náročné, že ich v zime zatvárajú.

Schluchsee, Zdroj: GNTB, Till Martin

Okrem náročného terénu však na turistov čakajú aj rovinky s krásnymi lúkami a výhľadmi na Alpy. Natrafíte tiež na slávne jazero Schluchsee vo výške 952 metrov nad morom a kultúrny highlight túry – Katedrálu sv. Blasiena. Na tejto trase je dobré vyzbrojiť sa jedlom a pitím, má totiž nespočetne veľa zastávok, ktoré sa oplatí vidieť.

Zdroj: GNTB, Daniel Schoenen Fotografie

9. Albsteig: najstarší trek v Švábskej Albe

Zráz Albtrauf v Švábskej Albe, pohorí v Nemecku, je unikátnym úkazom v celej Európe. Trek Albsteig kopíruje tento zráz s klesaním až do 300 metrov. Tento trek je najstarší v pohorí. Odhaľuje krásy na mnohých úzkych chodníkoch a je fyzicky náročný.

Hohenzollern, Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

Turisti sa môžu rozhodnúť – tí zdatní sa môžu vydať na Albsteig trek v 15 etapách a ak to chcete poňať ležérnejšie, rozdeliť si ho môžete na 25 etáp. Jedno je isté, nezabudnuteľnú zážitok čaká na všetkých. Jedným z highlightov je dychberúci výhľad z hradu Hohenzollern. Vyhliadka z hory Zeller Horn je jedným z najkrajších miest v celom Nemecku.

Bad Urach, Zdroj: GNTB, Gregor Lengler

Prejdete popri viacerých hradoch, jaskyniach a bizarných skalných útvaroch. Ďalším špeciálnym miestom je vodopád Urach na okraji mesta Bad Urach. Naskytnú sa vám tiež krásne výhľady na kopcovitú krajinu v okolí Stuttgartu.

10. Goldsteig: najdlhší turistický chodník v Nemecku

Neuveriteľných 660 kilometrov. Toľko má spolu trek Goldsteig a robí ho to najdlhším oficiálnym turistickým chodníkom v celej krajine. Tiahne sa po severe Národného parku Bavorský les. Táto časť patrí opäť k tým naročnejším trasám, ktoré sa však odmenia nespočetnými prírodnými krásami. Južná trasa je pohodovejšia.

Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

V stredoveku bolo biele zlato – soľ prevážané vo východnom Bavorsku z Norimbergu do Prahy na obchodnej ceste. Práve odtiaľ pochádza názov turistickej trasy Goldsteig. Región bol tiež bohatý na zdroje zlata v riekach a baniach. Dnes dokáže zlato vyvážiť prírodným bohatstvom. Presvedčíte sa o tom aj na tejto unikátnej túre. Začína v meste Marktredwitz a končí v Passau – meste troch riek Inn, Ilz a Dunaj.

Passau, Zdroj: Gettyimages, Westend61, GNTB

Zastávkami na neopakovateľné výhľady sú vrcholce Rachel, Lusen a Großer Falkenstein. Goldsteigský región je tiež známy svojim bavorským pivom.

Článok vznikol v spolupráci s German National Tourist Board.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Dubaj s letenkami, 4*hotelom a raňajkami na 6 nocí za 850€ https://t.co/SxDnZ0OPAr #dovolenky8 hodín dozadu
NOVÝ TREND: o letenky v prémiovej ekonomickej triede je obrovský záujem. Vieme prečo https://t.co/anUrkPJezI #letenky11 hodín dozadu
Zjazdovky by sa mali v OP režime otvoriť od 11. decembra, hotely až po Vianociach https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky11 hodín dozadu
Lyžovačka na Slovensku a v Európe: ktoré krajiny otvárajú lyžiarske strediská a ktoré nie? https://t.co/sWSoMO4dev #dovolenky11 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: aktuálne pravidlá, nový variant omikron a podmienky návratu na Slovensko https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky11 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky11 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky11 hodín dozadu
Ktoré aerolinky vyžadujú COVID test pred odletom? Kompletný zoznam pre Slovákov https://t.co/jAa4f1OerG #novinky11 hodín dozadu
Dnes je Medzinárodný deň civilného letectva. Pamätáte si ešte svoj prvý let? https://t.co/oxwnCLA1u2 #novinky1 deň dozadu
Po rokoch rekonštrukcií odhalil Londýn nový vzhľad hodín na veži Big Ben https://t.co/iw2gn1RiIt #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore