Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nekonvenčný sprievodca Amsterdamom

Holandsko bolo jednou zo šiestich zakladajúcich krajín Európskej únie. Oficiálne je jeho hlavným mestom Amsterdam, všetky vládne inštitúcie však nájdete v Haagu. V Amsterdame narátate presne 165 kanálov. V jednej línii by dosiahli až stokilometrovú dĺžku. Každý rok v ich vodách údajne skončí aj 25 000 bicyklov. Toto mesto sa vyznačuje veľmi špecifickou architektúrou. Jej pôvod siaha do 16. storočia, kedy tu miestni platili daň za priestor, ktorý ich dom zaberal na ulici. To sú fakty. Ak vás však zaujíma menej známa časť tohto mesta, prevedie vás ňou tento nekonvenčný sprievodca Amsterdamom.

Reklama

amsterdam

Electric Ladyland

Prvé a jediné múzeum fluorescenčného umenia na svete. Majiteľ Nick Padalino toto miesto pomenoval podľa albumu Jimmyho Hendrixa z roku 1968. Pri návšteve psychedelického sveta umenia a hudby rokov sedemdesiatych v jeho suteréne budete mať pocit, akoby ste cestovali v čase do atmosféry hnutia Flower Power. Nevšedné sochárske umenie majiteľa na jednej strane a na druhej prirodzene luminiscenčné horniny a objekty, ktoré využívame denne. Vedeli ste napríklad, že fluoreskujúce farby a farbivá sa používajú pri výrobe kreditných kariet, bankoviek, lístkov na vlak či pečiatok? Históriou fluorescencie a jej využitím v umení i vo vede vás prevedie priateľský majiteľ múzea pán Padalino. Electric Ladyland sa nachádza asi päť minút chôdze od Domu Anny Frankovej. Deti do dvanásť rokov majú vstup  zdarma, inak za lístok zaplatíte päť eur. Otvorené je od utorka do soboty od jednej hodiny poobednej do šiestej večer.

Micropia

Micropia je ďalším jedinečným múzeom svojho druhu, ktorým sa môže Amsterdam pýšiť. Je venované mikróbom. Antoni van Leeuwenhoek sa narodil v roku 1632 ako syn holandského výrobcu košov. Najprv bol zamestnaný v obchode s látkami, neskôr si založil vlastný obchod s mikroskopmi, ktoré sám vyrábal. Aj napriek tomu, že sa vedeckému výskumu venoval len ako amatér, dosiahol v ňom úžasné výsledky. Stal sa objaviteľom sveta mikroorganizmov. Prvýkrát v histórii umožnil bežným ľuďom nahliadnuť do tejto fascinujúcej časti prírody. Časti, ktorú nemôžeme vidieť, ale ktorá existuje. Na nás. V nás. Viac než stovky tisíce miliardy mikróbov. Oni určujú náš pach, to, či sme chorí alebo zdraví. Sú to najmenšie organizmy našej planéty s najväčšou mocou. Podporiť pozitívny vzťah medzi týmto svetom a svetom širokej verejnosti je jedným z hlavných cieľov múzea. Navštíviť ho môžete od pondelka do stredy, kedy je otvorené od deviatej rána do šiestej večer. Rovnaké otváracie hodiny platia pre nedeľu. Vo štvrtok až sobotu zatvára svoje priestory o dve hodiny neskôr. Študenti zaplatia za vstup 7,50 eur, deti do deväť rokov 12 eur a od desiatich rokov vyššie je vstupné v cene štrnásť eur.

mikroby

Arcam

Amsterdamské centrum pre architektúru (ACRAM) je organizácia, ktorá vznikla v roku 1986 a svoju činnosť sústreďuje do hlavného mesta Holandska a jeho okolia. Stredom jej záujmu je predovšetkým architektúra, urbanizmus a záhradná či krajinárska architektúra. Arcam je spomedzi všetkých holandských architektonických centier tým najstarším a najväčším. Inštitúcia pravidelne organizuje výstavy, ktoré ľuďom približujú architektonické dedičstvo mesta. Jej tím ponúka množstvo workshopov či komentované prehliadky notoricky známych amsterdamských štvrtí. Autorom tohto architektonického skvostu je René van Zuuk. Budova má vizuálne čistý zaoblený dizajn s tromi poschodiami. Miesto, kde sa dozviete mnoho o histórii Amsterdamu, narazíte na viaceré zaujímavé architektonické knihy či mapy je verejnosti prístupné zdarma. Acram môžete navštíviť od utorka do nedele v čase od jednej hodiny na obed do piatej večer.

arcam

Zdroj fotografie – JJFarq / Shutterstock.com

Obednajšie koncerty v Concertgebouw

Samozrejme, že hlavná koncertná sála v Amsterdame Concertgebouw neponúka orchestrálne vystúpenia len počas obeda. Raz do týždňa však v tomto čase organizuje bezplatné koncerty s poprednými amsterdamskými hudobníkmi. Vďaka vynikajúcej akustike je považovaná za jednu z najlepších koncertných sál na svete. Je sídlom domovskej koncertnej siene Kráľovského orchestru Concertgebouw. Bola navrhnutá Adolfom Leonardom von Gendtom, postavená počas tzv. druhého zlatého veku Amsterdamu a otvorená v roku 1888. Táto krásna neoklasicistická budova sa nachádza na východnej strane námestia Museumplein, oproti múzeu Rijksmuseum.

koncertna-sala-amsterdam

Zdroj fotografie – EQRoy / Shutterstock.com

Rembrandtpark

Rembrandt Harmenszoon van Rijn bol významným holandským barokovým maliarom. Narodil sa v roku 1606 ako deviate dieťa mlynára a dcéry pekára. Už ako dieťa prejavoval výnimočné nadanie pre štúdium. V štrnástich rokoch začal na univerzite študovať literatúru, no rozhodol sa radšej plne venovať maliarstvu. Dnes je považovaný za jedného z najväčších majstrov dejín výtvarného umenia. V Amsterdame sa nachádza park, ktorý je po ňom pomenovaný. Sídli v mestskej časti Amsterdam West. Nájdete v ňom viaceré sochy tohto maliara, roztrúsené po celom priestore. Okrem nich i množstvo jazierok, ihrísk či cyklistických chodníkov. V areáli sa tiež nachádza De Uylenburg, najstaršia kontaktná zoo v Amsterdame. Rembrandtpark je ideálne miesto na slnečné dni a piknik s priateľmi.

rembrandtpark

REM Eiland reštaurácia

Ďalšie miesto, ktoré možno nenájdete v bežných sprievodcoch Amsterdamom, ale mali by ste ho navštíviť, je reštaurácia REM Eiland. Týči sa dvadsaťdva metrov ponad rieku IJ. V roku 1960 bol objekt postavený ako pirátska televízna a rozhlasová stanica. Neskôr slúžil ako štátna monitorovacia veža vodných tokov. Keď si ju do rúk prevzala architektonická firma Concrete, na prvom poschodí vybudovala kancelárie, na ďalších dvoch originálnu reštauráciu a bar v jednom. Fantastický je predovšetkým 360-stupňový výhľad na streche. Ak oň nechcete prísť, radšej si miesto dopredu rezervujte. Menu je vskutku pestré, od obložených sendvičov, cez barové občerstvenie, po jahňacie mäso s marinovanými artičokami a omáčkou s portského vína či polentu s pečenou tekvicou. Ceny za obed sa pohybujú okolo desiatich eur a za poriadnu večeru si priplatíte aspoň ďalších desať.

rem-restauracia-amsterdam

Zdroj fotografie – TasfotoNL / Shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (5 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore