Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nejtív spíking pri mori. Poď sa učiť po anglicky na Maltu!

Poď sa učiť po anglicky na Maltu. A nielen preto, lebo tu je lacnejšie ako v Anglicku alebo Amerike, napríklad. A nielen preto, lebo miestne jazykovky sa právom považujú za „cool“. A nielen preto, lebo sú neskutočne kvalitné s klasifikovanými vyučujúcimi. Tie hlavné argumenty si prečítaj nižšie.

Reklama

Nejtiv spíking na pláži

Povedzme si, že sa rozhodneš venovať niekoľko mesiacov fakt serióznemu „upgrade“-u svojej angličtiny. Jedným z celkom pravdepodobných scenárov je to, že sa zapíšeš na kurz alebo do jazykovej školy tam, kde bývaš. V tomto prípade bude nevyhnutné makať na sebe aj doma, pri písacom stole, veď vieš, „if you don’t use it, you’ll lose it.“ Alebo sa rozhodneš pre pobyt pod tučnými oblakmi anglického neba. Nikde si totižto neosvojíš lingvistické vedomosti tak, ako v prirodzenom prostredí daného jazyka. Takto si nerozširuješ len slovnú zásobu, ale spoznáš slang, špecifické zvraty, no a rozvíjaš svoju citlivosť pre daný jazyk. To v učebniciach nenájdeš. Ale prečo o tom píšeme práve tu, v článku o Malte?

Pretože je to krajina, ktorá ti v kontexte učenia angličtiny ponúka to, čo Anglicko. Akurát bez dažďa. Keďže pre drvivú väčšinu ľudí Malta predstavuje letnú dovolenkovú destináciu, je známa svojimi pamiatkami, atrakciami, plážami. Ľahko nájdeš informácie o možnostiach ubytovania v akejkoľvek cenovej kategórii, za pár sekúnd sa dostaneš k lístkom na lodné výlety a k dispozícii máš aj ponuku super leteniek. Paradoxne, to už málokto vie, že megalitické chrámy na Malte sú staršie ako Stonehenge, že zdroj pitnej vody je priamo oceán a, teraz prichádza hlavná pointa: angličtina je úradným jazykom. Čiže dôvod, prečo na ulici a v obchodoch počuješ angličtinu, nie je len obrovská hustota turistov, ale i to, že po anglicky hovorí úplne každý, mnohí sú dokonca bilingválni.

Angličtina s anglickými raňajkami

Ako je možné, že na útulnom súostroví medzi Sicíliou a Tuniskom sa hovorí po anglicky? Nuž, je to z toho istého dôvodu, prečo sú hlavnými elementmi ranných švédskych stolov anglické raňajky, základným chodom miestnych reštaurácií vyprážaná ryba s hranolčekmičervené telefónne búdky plnohodnotnou súčasťou maltského vizuálu. A nemôžeme zabudnúť: na Malte sa jazdí na ľavej strane. Ide o pozostatky britskej nadvlády.

Malta je jednou z mála skutočne dvojjazyčných krajín. Za svoje anglické dedičstvo ostrovy vďačia až 160-ročnej histórii. Malta sa tak stihla prispôsobiť vysokým štandardom, ktoré sú zaužívané v Spojenom kráľovstve, Austrálii, Spojených štátoch a Kanade, vďaka čomu je ostrov jednou z najvýhodnejších a najfrekventovanejších lokalít na učenie angličtiny.

Perfektné možnosti postsekundárneho vzdelávania spojené s primeraným školným ponúkajú také špičkové vzdelávacie inštitúcie, ako je Maltská univerzita, Malta College of Arts, Science and Technology a Institute of Tourism Studies. Fantastickým dodatočným bonusom je, že všetky kvalifikácie udelené na Malte sú medzinárodne uznávané.

Vedomosti ako súčasť dovolenkovej kultúry

Výučba anglického jazyka na Malte je plnohodnotným odvetvím s komplexnou infraštruktúrou. Dlhodobé skúsenosti zaručujú kvalitu všetkých členských škôl akreditované podľa medzinárodných štandardov. Súčasťou tohto celku je aj ubytovanie a sociálne zabezpečenie pre účastníkov jednotlivých kurzov. Každoročne sem chodia milióny študentov z celého sveta, čomu sa nedá čudovať. Veď kto by nechcel spojiť štúdium s úžasnou letnou dovolenkou?

Jazykové školy na to berú ohľad. Nie je zriedkavé, že na pláži stretneš menšie skupinky študentov rôznych vekových kategórií. Nemusí to byť ich vlastná voľnočasová iniciatíva. Tieto jazykovky sa o svojich klientov starajú aj tak, že pre nich organizujú výlety, prehliadky miest a zábavné aktivity.

Na Malte je 300 slnečných dní v roku, má niekoľko pláží s modrou vlajkou, a krajina je krásne pripravená na turistov s túžbou užívať si typické letné aktivity pri mori. No cestovať sem bez aspoň minimálnych vedomostí o historických pamiatkach by bola obrovská škoda. Hneď po tom, ako po prílete opustíš letisko, zistíš, že je to tam ako v nekonečnom múzeu pod holým nebom. História Malty siaha veľmi ďaleko do minulosti a je úzko spätá s históriou stredomorských národov. Dejiny Sicílie a severnej Afriky mali veľký vplyv na jej dejiny. Najstaršie kostoly na svete, lomy z doby bronzovej a fénické hrobky, ako aj rímske vily sú vernými spomienkami na historickú minulosť ostrova.

Akciové letenky na Maltu


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore