Nájdeš nás aj na:

Novinky

Nezmeškaj národný deň Slovenska na EXPO2020: SĽUK, Jana Kirschner, Billy Barman a ďalší!

Nezmeškaj národný deň Slovenska na EXPO2020: SĽUK, Jana Kirschner, Billy Barman a ďalší!

Slovensko sa na najväčšom medzinárodnom podujatí na prelome rokov 2021 a 2022 odprezentuje aj počas špeciálneho národného dňa. Ten sa uskutoční 27. januára 2022 v areáli EXPO2020 a nebudú pritom chýbať slovenskí umelci či oficiálna delegácia Slovenskej republiky, ktorej súčasťou bude napríklad aj prezidentka Zuzana Čaputová. Poď aj ty do Dubaja, navštív slovenský pavilón a nenechaj si ujsť jedinečnú slovenskú šou na veľkolepom pódiu Jubilee stage!

Reklama

Rieka ako idea slovenského národného dňa

Voda hrá veľkú úlohu v našich životoch a keďže na Slovensku máme najväčšie zásoby pitnej vody a množstvo vodných tokov, stala sa aj táto životne dôležitá komodita témou nielen nášho slovenského pavilónu, ale bude hlavnou ideou aj nášho národného dňa na EXPO2020.

Rieky sú slovenské prírodné bohatstvo. Pripájajú a spájajú svoje pramene a rovnako aj národný deň ponúkne prelínanie tradičných a moderných prvkov. Voda a jej rôzne podoby a nálady, ako aj plynulý tok sú úctou k našim tradíciam v kombinácii s odvážnymi nápadmi.

Slovenský pavilón preto všetkých pozýva zažiť koncept umeleckých vystúpení postavený na multižánrovej spolupráci talentovaných umelcov, ktorí sa navzájom kreatívne dopĺňajú a plynulo prelínajú. Cieľom je priniesť nevšedný umelecký zážitok zo Slovenska, hrdo ukázať svoje tradície a prezentovať odvahu a talent slovenského ľudu a posúvať ich do moderného sveta.

Nebudú chýbať hudobné a tanečné zložky, tradičné slovenské hudobné nástroje, farebné kostými za pomoci tematických projekcií. Na pódiu dubajského Jubilee stage postupne predstaví svetu slovenských umelcov moderátor Bruno Ciberej.

SĽUK ako sprievod celého programu

SĽUK bude sprevádzať diváka i umelcov celým programom. Rôzne hudobno-tanečné variácie súboru sú okrem umeleckej hodnoty i dramaturgickým prísľubom, že divákovi sa jeho vystúpenia nezunujú. Fúzia tradície a moderných prvkov je v tomto prípade dokonale naplnená, rovnako ako motív plynutia celého galaprogramu ako voda Váhu, i motív cesty tradície do moderného sveta. SĽUK nie je len o speve a tanci, prostredníctvom neho komunikujeme divákom krásu našich tradícií, farebnú hravosť, i príbehy slovenského ľudu, ktoré sú naším vzácnym dedičstvom.

Huslový virtuóz Filip Jančík

Spojenie tradičného hudobného umenia resp. hudobného nástroja s modernými aranžmánmi a využitím efektných vizuálnych prvkov priniesie mladý slovenský husľový virtuóz Filip Jančík. Nebude tak chýbať precízna hra a známa svetová tvorba, do ktorej budú zakomponované tradičné prvky (fujara, cimbal). Filipov hudobný talent spočíva v schopnosti prearanžovať tradičné slovenské skladby do moderného znenia tak, aby sa s jeho tvorbou identifikovalo slovenské publikum. Zároveň jeho osobnosť v spojení s talentom je natoľko zaujímavá, že mu to na stagi “svedčí” rovnako samému, ako s jeho kapelou, i s krojovaným zborom SĽUKU.

Billy Barman & dievčatá zo SĽUK-u

Billy Barman je moderná slovenská kapela, ktorá je v žánri jemne indie rock-popu úplne doma, vo svetovom kontexte nosí zároveň “niečo slovenské”: či už sú to hravé texty alebo pohoda, do ktorej dokážu svoje publikum dostať. Špeciálnu slovenskú esenciu prináša do ich tvorby 5 nádherných speváčok zo SĽUKU, ktoré posunú tento projekt na výnimočný level so špecifickým, chytľavým a ľahko identifikovateľným feelingom.

Jana Kirschner & SĽUK

Jana so svojím nesporným hudobným talentom, profesionálnymi medzinárodnými skúsenosťami, autentickým prejavom a dievčenskou charizmou predstavuje dokonalú fúziu nárokov na “slovenskosť” i “svetovosť” zároveň. Výnimočnosť jej tvorby nespočíva len v precízne napísaných slovenských textoch, aranžmánovej pestrosti a zreteľných ľudových prvkoch, ale i v neokázalej hravosti a úprimnosti, ktorou si získava priazeň publika. Janin hudobný temperament efektne doplnia tanečnice zo SĽUKU, aby spoločne priniesli na stage silný ženský element a energiu.

Časová os národného dňa na EXPO2020

Doobeda a poobede je na programe oficiálna návšteva slovenskej delegácie, vyvesenie slovenskej vlajky a podujatie pre verejnosť pokračuje aj podvečer.

 • 11.15 – 11:55 – Vyvesenie slovenskej vlajky a úvodný ceremoniál v podaní SĽUK-u (ďalej Simona Machovičová a Ján Minárik, Mirror Family)
 • 18:30 – 19:00 – Príchod oficiálnej delegácie Slovenskej republiky s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Jubilee stage bude nasvietený vo farbách slovenskej trikolóry a zdobiť ho budú naše tradičné ornamenty
 • 19:00 – 20:20 – Projekcia, hudobné predstavenia a umelecké predstavenia slovenských interpretov (Filip Jančík, Billy Barman, Jana Kirschner)

Dubajské EXPO2020 otvorilo svoje brány na jeseň a my sme sa nemohli dočkať, kedy navštívime náš domáci – slovenský pavilón. Podarilo sa nám to pred nedávnom, v novembri a prinášame ti reportáž z prvej ruky. Najväčšiu medzinárodnú udalosť a výstavu na prelome rokov 2021 a 2022 môžeš aj ty navštíviť až do marca 2022. Ako vyzerá slovenský stánok a čo všetko prezentuje? Poď sa pozrieť s nami prostredníctvom fotografií i našich dojmov.

Vstupenky na EXPO2020: v ponuke sú 3 typy vstupného

Na EXPO2020 sa dostaneš viacerými spôsobmi. Poďme si ich rozobrať. V oficiálnej ponuke vystavovateľa sú 3 typy lístkov:

3 typy lístkov:

 • jednodňový lístok za 24 eur
 • viacdňový lístok s neobmedzeným vstupom na 30 po sebe nasledujúcich dní za 45 eur
 • sezónny vstup s neobmedzeným vstupom na šesť mesiacov Expo 2020 Dubai za 120 eur

Vstupenky zahŕňajú vstup do všetkých pavilónov, na podujatia, rozmanitý a neustále sa meniaci zábavný program, s až 60 živými podujatiami každý deň, od hudby, tanca a umenia svetovej úrovne až po zaujímavé prednášky a osláv národných sviatkov.

Deti mladšie ako 18 rokov a návštevníci vo veku 60 rokov a vyššie majú vstup ZDARMA. Ľudia so špeciálnymi potrebami budú mať k dispozícii bezplatné lístky, pričom ich spoločník získa 50-percentnú zľavu. Študenti, ktorí sú držiteľmi platného študentského preukazu z ktorejkoľvek akademickej inštitúcie na svete – UŽ NEMAJÚ VSTUP zadarmo, ak majú 18 rokov, tak platia klasicky za vsup.

Vstúpiť do areálu Expo 2020 môžu zaočkovaní alebo tí, ktorí sa preukážu negatívnym PCR testom. EXPO akceptuje všetky vakcíny, ktorými sa v krajine návštevníka oficiálne očkuje. U Slovákov je to AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Johnson a Sputnik V.

Leť s Pelikánom a získaš vstupenku na EXPO2020 zadarmo!

Vstupenku na EXPO2020 si možno kúpiť vo vlastnej réžii, no omnoho jednoduchšie je to zakúpením dovolenky v Dubaji, prípadne leteniek Emirates, flydubai alebo Etihad Airways. Kompletný návod nájdeš tu a ak ti nevyhovuje ani jedna alternatíva, vstupenky si môžeš jednoducho objednať aj cez Pelikán – stačí vyplniť formulár nižšie:

[wpforms id=“1272135″ title=“false“]

Ku vstupu na EXPO2020 treba očkovanie alebo bezplatný PCR test

Organizátor tohtoročného Expo 2020 v Dubaji uviedol, že vstup na svetový veľtrh pre návštevníkov nad 18 rokov bude možný pre tých, ktorí majú kompletné očkovanie alebo boli za posledných 72 hodín negatívne testovaní na COVID.

 • 72-hodinový PCR test do Dubaja je však aj tak podmienkou vstupu do Emirátov, a tak ti bohate postačí aj ten. Ak už vypršala jeho platnosť, PCR testy na COVID-19 budú držiteľom lístkov ponúkané bezplatne, uviedol organizátor.

Akciové letenky do Dubaja

Zdroj informácií a fotografií: oficiálna stránka Expo 2020 Dubai, autor článku, Slovenský pavilón EXPO, Mertel


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  4.5/5 - (8 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

V Abu Dhabi vyrastie už tento rok najväčšie akvárium na svete. Pôvodne malo stáť v Las Vegas https://t.co/Ukc2iAz8nV #letenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Bergamo + výlet na Lago di Garda s letenkami, 4*hotelom a raňajkami od 259€ https://t.co/UpouzCpBcq #dovolenky3 dni dozadu
10 dôvodov, prečo je Istanbul viac ako cestovateľská povinnosť + letenky z Viedne od 99€ https://t.co/vt7ZzmIMuf #cestopisy3 dni dozadu
Slovinsko za 7 dní: čo všetko stihneš za týždeň? (kompletný itinerár a tipy na dovolenku) https://t.co/qUGxjiCYSZ #cestopisy3 dni dozadu
Zaži Benátky za peckovú cenu: letenka za 18€! https://t.co/yFCsoEXBK5 #letenky3 dni dozadu
Lacné letenky do Chorvátska! Zadar, Dubrovník a Split na jar aj leto od 40€ https://t.co/bhpVLPobjE #dovolenky3 dni dozadu
Zaži Londýn v januári: leť z Košíc alebo Bratislavy od 19€! https://t.co/4QQPKKFJYD #letenky3 dni dozadu
Začekujte sa na romantiku. Alebo 4 dôvody, prečo je sex lepší v hoteli https://t.co/06WZQeOVtT #tipy3 dni dozadu
PONUKA DŇA: Island s letenkami, 3*hotelom a celodenným výletom od 599€ https://t.co/cCMQOaGJY7 #dovolenky3 dni dozadu
Od Kostariky po Brazíliu za 8 mesiacov s batohom na chrbte (rozhovor) https://t.co/L9GKhQA6KQ #cestopisy4 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore