Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Končia tam stroje, o ktoré už nie je záujem. Najväčšie letecké cintoríny na svete

Končia tam stroje, o ktoré už nie je záujem. Najväčšie letecké cintoríny na svete

Koronavírus tento rok poslal mnohé lietadlá z celého sveta do dôchodku. Letecký dôchodok nemusí znamenať, že model ihneď prestane lietať. Niekdy skončí u iného dopravcu a bude slúžiť na iné účely, prípadne skončí v múzeu, alebo u súkromníka na záhrade a poslednou možnosťou sú letecké cintoríny na púšti. My sme sa pozreli na tie najväčšie na svete od USA až po Austráliu.

Reklama

Prečo existujú letecké cintoríny na púšti?

Väčšina leteckých cintorínov sa nachádza v púštnom alebo polopúštnom prostredí. Nedostatok dažďa a vlhkosti totiž ponúka najlepšie podmienky na skladovanie lietadiel, čo výrazne znižuje poškodenie a koróziu trupu lietadla a ďalších dôležitých komponentov lietadla.

Púšť ponúka aj suchú a tvrdú zem, ktorú netreba dláždiť. A je tu tiež dostatok priestoru na uskladnenie lietadiel za výhodné ceny. Skladovať lietadlo na letisku je v porovnaní s púšťou niekoľkonásobne nákladnejšou záležitosťou.

Mnohé spoločnosti začali v dôsledku koronakrízy a poklesu dopytu po leteckej doprave vyraďovať najmä najväčšie stroje. Na letecké cintoríny tak tento rok putovali aj inak obľúbené a obdivované modely ako Airbus A380 alebo Boeing 747. Na cintorínoch sa tieto modely zväčša rozoberú a zošrotujú a len veľmi zriedka sa ešte vrátia späť do prevádzky.

Davis-Monthan Air Force Base, Tucson. Zdroj fotografie: US Navy – Wikimedia

Základňa leteckých síl Davis-Monthan, najväčší vojenský cintorín na svete

Najväčší letecký vojenský cintorín na svete sa nachádza v USA. Volá sa
Davis-Monthan a nájdete ho neďaleko Tucsonu v Arizone. Je miestom posledného odpočinku lietadiel americkej vlády a tiež vojenskej letky.

Zdroj fotografie: travelview / Shutterstock.com

Nachádzajú sa tu aj vojenské bombardéry B29 Superfortress a B52 Stratofortress. Podľa informácií portálu SimpleFlying je v Davis-Monthan uložených až 4-tisíc lietadiel. Na miesto sa môže dostať aj bežný smrteľník prostredníctvom špeciálnych autobusových exkurzií.

Pinal Airpark, neďaleko Tucsonu, Arizona, USA

V púštiach Kalifornie a Arizony sa nachádza viacero miest, kde možno nájsť letecké cintoríny pre komerčné lietadlá. Pinal Airpark v Arizone je najväčší s kapacitou pre asi 400 lietadiel. Pinal sa nachádza v blízkosti Davis-Monthan a bol bývalou leteckou základňou armády.

Pinal využívajú mnohé letecké spoločnosti, vrátane spoločností Delta, Air Canada a JetBlue.

Roswell International Air Center, Nové Mexiko, USA

Rovnako ako mnoho iných cintorínov, aj toto bola letecká základňa počas druhej svetovej vojny a tiež v období po nej. Okrem toho, že dnes funguje ako malé regionálne letisko, je domovom niekoľkých spoločností zaoberajúcich sa skladovaním a recykláciou. Roswell pojme až 800 lietadiel (podľa Los Angeles Times).

Podľa správ na webe Airplaneboneyards ho využívajú viaceré letecké spoločnosti, vrátane spoločností American Airlines, Air Canada, Hawaiian Airlines a UPS. Medzi medzinárodné letecké spoločnosti patria Scoot a Kenya Airways.

Victorville, Kalifornia, USA

Victorville v južnej Kalifornii je domovom letiska a spoločnosť ComAv tu prevádzkuje letecký cintorín, ktorý pojme asi 500 lietadiel, na pozemku s rozlohou 240 akrov (podľa správ Los Angeles Times).

Denník Los Angeles Times uvádza, že spoločnosť Southwest Airlines tu uskladňuje viacero svojich lietadiel Boeing 737 MAX.

Skladovanie lietadiel v Ázii a Tichomorí, Alice Springs, Austrália

Letecký cintorín v Austrálii bol otvorený iba v roku 2014. Je jedným z najväčších mimo USA a jediným v Ázii. Cintorín má spoločné dráhy s letiskom v Alice Springs, ktoré umožňujú pristáť aj lietadlám ako Boeing 747 či Airbus A380. Cintorín sa nachádza na pozemku s rozlohou 110 akrov.

Cintorínou môže byť dobrou voľbou pre austrálske a ázijské letecké spoločnosti, najmä na krátkodobé uskladnenie, let do USA je pre nich omnoho nákladnejší.

Letisko Teruel, Španielsko

V Európe síce nie sú také púšte ako v USA alebo v Mexiku, avšak v mnohých stredomorských krajinách panuje suché podnebie. Španielske letisko Teruel v tomto ohľade ponúka ideálne podmienky.

Letecký cintorín tu síce vôbec nie je taký veľký ako v prípade niektorých zariadení v USA, no Teruel našiel svoje využitie najmä v roku 2020. Podľa správ agentúry Reuters tam bolo v polovici mája uložených takmer 100 lietadiel (vrátane ôsmich lietadiel A380). Odletela sem napríklad celá flotila spoločnosti Lufthansa A340-600.

Zdroj fotografie: Santi Rodriguez / Shutterstock.com

Medzi ďalšie európske letecké spoločnosti využívajúce toto zariadenie patria spoločnosti British Airways a Air France.

Zdroj fotografie: lvira1 / Shutterstock.com

Zdroj titulnej fotografie: Purplexsu / Shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore