Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Od Nemecka až po Filipíny. Najstrašidelnejšie miesta sveta!

Od Nemecka až po Filipíny. Najstrašidelnejšie miesta sveta!

Každý máme niečo, čoho sa v živote bojíme. Pre niekoho sú to pavúky, pre iného výškové budovy. Na svete však existujú miesta, kde by sa hádam nikto z nás nechcel ocitnúť sám. Prečítajte si náš článok a zistite, ktoré sú najstrašidelnejšie miesta sveta.

Reklama

Halloween je pôvodom z keltskej histórie

Halloween bol pôvodne keltský pohanský sviatok, oslava konca leta Samhain. Kelti verili, že sa vtedy duše zosnulých vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Proti týmto duchom ich malo ochrániť svetlo. Halloween sa oslavuje najmä v anglicky hovoriacich krajinách, a to z 31. októbra na 1. novembra. Američania potom tento sviatok prevzali a skomercionalizovali.

Spojené štáty však nie sú pôvodným krajom jeho vzniku. Kelti verili, že v čase, ktorý my slávime ako Sviatok všetkých svätých, sa hranica medzi svetom mŕtvych a živých zužuje, a preto sa báli rozhnevať si svojich predkov. Ich priazeň si chceli nakloniť tak, že im obetovali rôzne dary a deti chodievali spievať obradné piesne k susedom. Pečivo bolo považované za symbol duše. Deti si teda mysleli, že čím viac koláčikov zjedia, tým viac im bude priazeň zomrelých naklonená. Preneste sa spolu s nami do miest, kde všetky príbehy medzi nebom a zemou ožívajú.

deti-halloween

The Door to Hell, Derweze, Ahal Province, Turkmenistan

„Dvere do pekla,“ to je názov krátera ktorého veľkosť sa pohybuje v rozmeroch amerického futbalového ihriska; teda 5 350 metrov štvorcových. Vznikol tak, že sa v roku 1971 toto nálezisko zemného plynu zrútilo do podzemnej jaskyne. Stalo sa tak prírodným plynovým kráterom. Geológovia sa ho rozhodli zapáliť, aby tak zabránili šíreniu metánu a odvtedy miesto neprestalo plápolať. Priemer krátera je 69 metrov a jeho hĺbka 30 metrov; jednoducho, spadnúť by ste tam nechceli.

North Yungas Road, Bolívia

Chodník vedúci z La Paz to Coroico v Bolívii vyzerá zradne. A aj zradným je. North Yungas Road vyrastá nad amazonským dažďovým pralesom vo výške takmer piatich kilometrov. Skúste si predstaviť v tejto nadmorskej výške bicyklovať.

Nehovoriac o chodníku, ktorý má rozpätie len asi tri metre, nedostatku zvodidiel a obmedzenej viditeľnosti kvôli dažďu a hmle. Niet divu, že tento 80 kilometrový úsek sa nazýva i „Cesta smrti“. Aj napriek tomu, že North Yungas Road si na svoje konto ročne pripíše 200 až 300 úmrtí, stáva stále populárnejším pre dobrodružných horských cyklistov.

north-yungas-road-bolivia

Vrch krížov, Litva

Na tomto mieste v severnej Litve ľudia kladú kríže už od 14. storočia. A to z rôznych dôvodov; v stredoveku preto, že Litvania tak vyjadrovali svoju túžbu po nezávislosti. Neskôr, v roku 1831, tak po sedliackom povstaní robili na pamiatku mŕtvych rebelov.

Kopec sa potom stal miestom, ktoré malo symbolizovať vzdor počas sovietskej okupácie v rokoch 1944 až 1991. Sovieti sa ho trikrát pokúsili zničiť buldozérmi, miestni ho však stále znovupostavili. Dnes tam nájdete viac ako 100 000 krížov, ktoré sa o seba opierajú a vo vetre sa podobajú zvuku desivej drevenej zvonkohry.

hill-of-crosses

Visiace rakvy v Sagade, Filipíny

Ak chcete v Sagade navštíviť miesto posledného odpočinku zosnulých, musíte svoju hlavu zdvihnúť k nebu. Nie je to však len symbolika; ľudia v tomto regióne pochovávajú svojich blízkych do rakiev visiacich na útesoch. Táto tradícia je stará tisíce rokov: vlastnú rakvu si vytesajú a keď umrú, ich telo pochovajú, resp. povesia vedľa ostatných predkov. Niektoré z takto visiacich rakiev sú staré stovky rokov a veľmi sa od seba líšia; každá z nich bola totiž vyrobená osobou, ktorá v nej leží.

hanging-coffins-of-sagada-philippines

Nemocnica Beelitz-Heilstätten, Nemecko

Ak na vás fotografia z tejto nemeckej nemocnice pôsobí znepokojujúco, má to svoj dôvod. Medzi rokom 1898 a 1930 komplex Beelitz-Heilstätten slúžil ako sanatórium na liečenie chorých na tuberkulózu. Počas prvej svetovej vojny ho ľudia využívali na ošetrenie obetí zásahu yperitom či guľometom. Ležal tu i mladý vojak menom Adolf Hitler, ktorý mal v tom čase zranenú nohu. Nemocnica sa počas druhej svetovej vojny stala centrom liečenia nacistických vojakov.

Od roku 1945 po pád Berlínskeho múru bola sovietskou vojenskou nemocnicou. V súčasnosti sa niektoré nemocničné oddelenia využívajú ako neurologické rehabilitačné centrum, väčšinová časť komplexu je však opustená a nepoužívaná. Operačné a psychiatrické oddelenie je útočiskom vandalov a prirodzeného rozkladu; scenéria ako vytrhnutá z American Horror Story.

beelitz-heilstatten-hospital-beelitz-germany

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore