Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Výlet bez turistov? Skús Litvu a jej Vilnius

Výlet bez turistov? Skús Litvu a jej Vilnius

Mesto plné kostolov, gotických, renesančných či barokových budov. To je Vilnius, hlavné mesto Litvy, ktoré síce nepatrí medzi highlighty Európy, ale za zmienku rozhodne stojí. Celé jeho staré mesto je zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Čo teda uvidíš vo Vilniuse, ak sa sem vydáš?

Reklama

Akciové letenky do Vilniusu

Letisko

Odlietať z letiska vo Vilniuse sa rozhodne oplatí. Málokedy sa stáva, že na tak malom letisku narazíš na niečo takto super. Toto letisko má totižto vlastné mini kino. Je moderné a skvelo vybavené. Je to príjemné plus, ktoré naozaj len tak ľahko na letisku nevidíš.

Užupis

Jeden jediný most delí Užupis od zvyšku Vilniusu. A zrazu ako keby si sa ocitol v úplne inej krajine. Užupis dokonca miestni umelci vyhlasáli za samostatnú republiku. Má vlastnú vlajku aj hymnu. Táto štvrť umelcov, alebo teda republika je to, čo musíš vo Vilniuse rozhodne vidieť. Umelecky vyzdobené ulice, hýriace farby a svojská atmosféra.

Múzeum peňazí

Výborná možnosť ako sa na chvíľku ohriať alebo sa dozvedieť užitočné informácie. Múzeum je navyše úplne zdarma. Nachádzajú sa tu mince a bankovky z celého sveta (aj tie ktoré sa už dávno nepoužívajú). Vychytávkou múzea je, že si vieš vytlačiť vlastnú litovskú bankovku so svojou fotkou. Stačí, ak na hracom automate správne odpovieš na otázky z kvízu.

Akciový pobyt Vilnius

Veža Gediminas

Symbol mesta. A práve odtiaľto je najlepší výhľad na Vilnius a všetky jeho kostoly. Patrí k záchytným bodom, a tak naň budeš mať dosah z rôznych kútov mesta. Okrem výhľadu môžeš navštíviť aj múzeum či romantický park. Na vežu sa vieš dostať buď pešo, alebo sa vyviesť lanovkou.

Katedrála svätého Stanislava

Táto snehovo biela rímsko-katolická katedrála si ma ihneď získala, nakoľko sa pýšila na námesti v historickom centre mesta. Hneď za katedrálou sa nachádza Veľkovojvodský palác. Rozľahlé sídlo veľkovojvodov a kráľov, ale aj politické centrum Litovského kniežactva.

Literárna ulička

Umelecké diela nainštalované na stene v Literárnej uličke sú venované spisovateľom, prekladateľom a iným významným osobnostiam, ktoré majú spojenie s Litvou alebo sú dôležití pre lokálnu či svetovú literatúru. Stena je plná zaujímavých diel, takže rozhodne stojí za to detailne si ju prezrieť.

View this post on Instagram

😬Literary Street😬

A post shared by Gagz (@gagamvcko) on

Televízna veža

Nachádza sa síce mimo centra, ale ponúka nádherný výhľad na Vilnius a jeho široké okolie.

Kostol Sv. Anny

Nádherný gotický kostol na pravom brehu rieky patrí k najkrajším stavbám vo Vilniuse. Kostol ma viac ako 500 rokov a prežil viac-menej v pôvodnej podobe. Je jedným z najhlavnejších dôvodov, prečo je staré mesto Vilniusu na zozname pamiatok UNESCO.

Ak ti Vilnius nestačí…

Kaunas

Hovorí sa o ňom ako o typickom litovskom meste. Napriek tomu, že leží v tieni hlavného mesta, ma čo ponúknuť. Nachádza sa tu napríklad najväčšia priehrada v zemi, ktorej sa hovorí aj kaunaské more. Nájdeš tu historické budovy, ale taktiež modernú pešiu zónu.

View this post on Instagram

No Rapunzel in this one 🏰

A post shared by BOZTEPE Mvhammet-Mert 🧿 (@instaboztepe) on

Hora krížov

Tisíce krížov, ktoré sa týčia až k nebesám. Ide o umelo vytvorený kopec, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Šiauliai. Prvé kríže tu boli zasadené už v 19. storočí a postupne pribúdali ďalšie a ďalšie. Teraz sa ich tam nachádza cez 50 tisíc a každý deň sa objavujú nové. Hora čelila niekoľkatím útokom, kedy bola viac krát zničená a zrovnaná so zemou, avšak miestni kríže na novo postavili, a tak hora stojí dodnes.

Trakai

Malé, no napriek tomu veľmi obľúbené mesto v Litve. Nájdeš tu mnoho pamiatok, ktoré patria k vyhľadavaným turistickým atrakciám. Najznámejšou je rozhodne hrad Trakai, ktorý bol postavený na ostrovčeku v strede jazera Galvé a vedie k nemu iba jeden drevený most. Postupne však budovali ďalšie časti hradu a tak sa hrad postupne rozšíril a vytvoril celý komplex.

Kuršiu nerija

Európsky unikát v podobe najväčšej piesočnej duny na tomto kontinente tvorí značnú časť pobrežia. Niektoré lokality teda pripomínajú až pustú púšť. Je to ideálna voľba ak máš chuť oddýchnuť si pri mori.

Pozri si tiež:

Skrytý poklad pobaltia. Objav Rigu a zamiluj sa
Tak tie sú mega! Toto je 13 najnovších UNESCO pamiatok

Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Mala to byť svadobná cesta. Ich pobyt v Južnej Amerike sa kvôli korone trocha natiahol https://t.co/1YHWbdDPwg #cestopisy10 hodín dozadu
Londýnska veža možno príde o ikonických strážnikov v červenom https://t.co/2CpJqhqKra #novinky10 hodín dozadu
Ryanair po takmer 4 mesiacoch začal opäť lietať z Bratislavy https://t.co/oDkrutKJ6W #letenky2 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Anglicko ruší povinnú 14-dňovú karanténu, Slovákov sa to netýka https://t.co/7ESrLJ0y0m #novinky2 dni dozadu
Slovinko, pobaltské štáty a Cyprus vyradili Česko zo zoznamu bezpečných krajín https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky2 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 dni dozadu
Po príchode z rizikových krajín sa stačí ohlásiť na úrad a zostať v izolácii https://t.co/yRVhaImUw4 #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Predĺžený víkend v auguste na Cypre v 3*hoteli za 259€ https://t.co/akaoHvd8l9 #dovolenky3 dni dozadu
Česko už nie je pre Slovincov bezpečné, cesta do Chorvátska s obmedzeniami https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore