Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najrozprávkovejšie miesta sveta

Posledný júnový piatok tohto roka bol niečím iný, výnimočný. I keď u nás sa na tento „sviatok“ zabúda, Medzinárodný deň rozprávok je dňom, kedy ožívajú zúbkové víly a stromy sa v lese chichocú. Existuje mnoho národných či medzinárodných festivalov na potešenie detskej duše každého človeka po celom svete, sú tu však i miesta, kde sa do snovej krajiny môžete ponoriť počas celého roka. Prečítajte si náš článok a objavte s nami tie najrozprávkovejšie miesta sveta.

Reklama

Marburg, Nemecko

Na prvý pohľad nie príliš veľké, no útulné univerzitné mestečko v nemeckej spolkovej krajine Hesensko. Čo ho teda spája s rozprávkovým svetom? Jeho história. V Maburgu študovali bratia Grimmovci, autori príbehu o  Červenej čiapočke či Šípkovej Ruženke. Práve tam sa začala ich fascinácia nemeckým folklórom, ktorá sa rozrástla v celoživotné zasvätenie zhromažďovania nemeckých národných rozprávok. V tomto meste nájdete krásny kostol sv. Alžbety. V mestečku Amönau, na skok od Marburgu, dokonca objavíte i vežu Rapunzel, hlavnej hrdinky rozprávky Najdlhšie vlasy na svete. Marburg si celkovo zachováva svoj historický vzhľad, nájdete v ňom mnoho odkazov na príbehy tejto nemeckej dvojice autorov, viacero výborných reštaurácií či malých kaviarničiek. Ak náhodou nie ste fanúšikom „Grimmovského“ sveta, toto miesto vás zaručene nenechá chladným.

shutterstock_401800117-min

Sintra, Portugalsko

Láska portugalského kráľa Ferdinanda II. k jeho manželke Márii sa zhmotnila v palác Palacio de Pena. Tento skvost mnohých architektonických štýlov, farieb a materiálov je od roku 1995 zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. A právom. Nezabudnite sa tiež pozrieť do národného parku Sintra-Cascais, kde vás jeho príroda zahrnie nekonečným pokojom. Okrem tohto miesta zájdite určite do centra, osviežte sa v jednej z živých kaviarničiek a pokračujte na miesto s názvom Quinta de Regaleira, kde nájdete romantický palác, kaplnku, fontány, jazierka, lavičky či čarovné studne.

shutterstock_219148864-min

Angkor Wat, Kambodža

Angkor Wat znamená po slovensky mestský chrám. Toto najväčšie a zároveň jediné náboženské centrum Ázie sa nachádza na severozápade krajiny. Najskôr bolo zasvätené hinduizmu, neskôr budhistickému náboženstvu. Postavené v 12. storočí pre kráľa Súrjavarmana II., mu slúžilo ako jeho chrám i hlavné mesto. V khmérskom stavebnom štýle sa vyníma ako symbol Kambodže, je dokonca súčasťou i jej vlajky. Obkolesený vodnou priekopou, v zajatí obrovských koreňových systémov nechá každého svojho návštevníka v nemom úžase.

shutterstock_167952836-min

Dark Hedges, Severné Írsko

Najfotografovanejšie miesto Severného Írska je práve tento krásny a zároveň temný stromový tunel. Objavil sa i v scéne populárneho seriálu Game of Thrones. Jeho čaro objavíte v okamihu, keď vyjdete z auta. Buky pri tejto cestičke boli vysadené v 18. storočí Stuartovcami. Mali zapôsobiť na príchodzích návštevníkov ich domu. Príroda je predsa najväčší čarodej, a tak sa tieto stromy v priebehu stáročí spojili a dnes tvoria túto malebnú, neopakovateľnú scenériu.

shutterstock_438393610-min

pelipecky_instagram

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Testovanie otvára cestovanie! Ak budeme teraz zodpovední, čoskoro opäť balíme kufre na dovolenku https://t.co/Wd3hA2kuD6 #novinky16 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Dovolenka doma tento víkend za 0 €, až potom Maldivy https://t.co/cicacQblBM #novinky16 hodiny dozadu
Letiská v New Yorku budú za nenosenie rúšok rozdávať pokuty https://t.co/KlqputllVC #letenky17 hodiny dozadu
Vianočné trhy v Nurembergu patria medzi najstaršie v Nemecku. Tento rok sa nekonajú https://t.co/tOmGlz81Ho #novinky19 hodiny dozadu
Michelinská reštaurácia v Budapešti podáva luxusné jedlo na kolotoči https://t.co/aJ0F2oULDh #novinky20 hodiny dozadu
Konečne! Na trase Londýn – New York spustia bezplatné rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/R89On7teXs #letenky2 dni dozadu
Tip na netradičné ubytovanie na Slovensku – Kutica https://t.co/k3pOM7JPhS #dovolenky2 dni dozadu
Maurícius ponúka víza na dlhodobý pobyt. Tu sú podmienky https://t.co/XF9YbLn11T #novinky2 dni dozadu
THAI Airways predávajú tašky vyrobené zo starých záchranných viest https://t.co/KZAOtM1ymi #novinky2 dni dozadu
Bude testovanie na hraniciach? Sprísnia režim s ČR? Odpoveď prinesú najbližšie dni https://t.co/Alwufub9W8 #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore