Nájdeš nás aj na:

Tipy

TOP 10: najlepšie mobilné aplikácie pre cestovateľov

TOP 10: najlepšie mobilné aplikácie pre cestovateľov

Dnes už človek na dovolenke nepotrebuje chodiť s mapou v rukách, slovníkom angličtiny či encyklopédiou. Všetci si to nosíme so sebou v jednom malom šikovnom zariadení menom smartfón. Avšak mnohí z nás ani netušia, aké šikovné veci naše telefóny v súčasnosti zvládajú. Okrem toho, že technológie idú dopredu neuveriteľnou rýchlosťou, kráčajú s dobou aj cestovateľské aplikácie.

Reklama

My sme zhrnuli 10 aplikácií, ktoré sú podľa nás povinnou výbavou každého cestovateľa. Takže ak niektoré z nich ešte nepoznáš, pokojne sa inšpiruj – prípadne nám napíš do komentára cestovateľskú aplikáciu, ktorú by si doplnil(a) a chýba v našom zozname. Stačí už len poriadne nabiť batériu, mať prístup k dátam a hurá do sveta! Týchto 10 mobilných aplikácií, máme odskúšaných aj v zahraničí a mnohokrát nám pomohli:

1. Sygic

Či už sa rozhodneš brázdiť zamzrnuté cesty Islandu, pripravuješ roadtrip po Kalifornii, alebo len potrebuješ zobrať rodinku autom do Chorvátska – aplikáciu Sygic ti odporúčame všetkými desiatimi. Aj keď siahneš len po bezplatnej verzii, máš offline prístup k databáze máp, ktoré si môžete bez problémov stiahnuť a používať aj bez pripojenia na internet. Ideálny pomocník či už pri cestovaním autom, ale pokojne aj pešo. Oceňujeme najmä slovenskú lokalizáciu a appku sme najviac využili pri cestovaní Islandom, kedy sme mohli popri navigácii sledovať aj najbližšie čerpacie stanice a vzdialenosť od nich, čo je práve pri takejto destinácií kľúčové. Výbornou alternatívou je aj appka Waze, tá sa totiž môže pochváliť doslova obrovskou komunitou ľudí, ktorí dennodenne pridávajú nové a hlavne aktuálne informácie o doprave, dopravných obmedzeniach a samozrejme aj policajných hliadkach.

Zdroj fotografie: Pe3k / Shutterstock.com

2. Tripadvisor

TripAdvisor je nekonečná studnica cestovateľských vedomostí. Databáza tejto služby pozostáva z názorov ostatných používateľov a nakoľko ju využívajú milióny ľudí, výsledkom je pomerne presné hodnotenie hotelov, reštaurácií, ale aj rôznych atrakcií, zábavných parkov alebo monumentov a kultúrnych pamiatok v okolí, ktoré sa oplatí vidieť. Navyše offline verzia zvládne uložiť vybrané reštaurácie, atrakcie a pod. Aplikácia má výborný a prehľadný dizajn, poskytuje užitočné informácie a k dispozícii sú aj mapy miest, vďaka ktorým sa jednoducho dostanete na potrebné miesto.

Zdroj fotografie: zaozaa19 / Shutterstock.com

3. Citymapper

Výborná aplikácia, ak sa chystáte počas vášho výletu využívať prostriedky hromadnej dopravy. Aplikácia Citymapper totiž poskytuje skutočne podrobné informácie o možnostiach dopravy v jednotlivých mestách. Samozrejme, nenájdete v nej úplne všetky mestá, kde sa môžete ocitnúť, ale vo väčšine veľkých miest vám môže byť práve táto aplikácia veľmi dobrým pomocníkom. Nám už neraz pomohla v zúfalej situácii 🙂

Zdroj fotografie: Citymapper.com

4. Uber a Taxify

Aj keď na Slovensku jeho činnosť už pozastavili, Uber funguje častokrát ako jeden z najlacnejších a najpriamejších spôsobov, ako sa v cudzom meste prepraviť z jedného miesta na druhé. Ak Uber použijete v zahraničí, nebudete sa musieť trápiť ani menou, ktorá sa v danej krajine nachádza. V aplikácii totiž máte zadanú svoju kreditnú kartu, pomocou ktorej za jazdu zaplatíte. Všímať si treba len jednotlivé taxy, prípadne prirážky počas nočnej jazdy alebo špičky. Taxify zvláda rovnakú úlohu, avšak častokrát ešte lacnejšie, takže opäť výborná alternatíva.

Zdroj fotografie: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

5. Booking / Airbnb / Agoda

Booking, Hotels.com a Agoda. To sú názvy troch mobilných aplikácií, ktoré cestovatelia najčastejšie využívajú, ak hľadajú ubytovanie v zahraničí. Obvykle používame webové verzie týchto služieb, pretože si ubytovanie hľadáme v predstihu. Ak ste však typ turistu, ktorý cestuje tam, kam ho nohy zavedú, je užitočné mať v mobile aspoň jednu z týchto aplikácií. Pomocou mobilnej aplikácie si totiž pomerne rýchlo skontrolujete dostupnosť hotelov, motelov a hostelov v okolí. Možnosti ubytovania si rýchlo zoradíte podľa ceny alebo vzdialenosti. V prípade Airbnb si nehľadáte ubytovanie v hoteloch, ale u bežných ľudí, ktorí prenajímajú jednu miestnosť alebo aj celý dom.

Zdroj fotografie: BigTunaOnline / Shutterstock.com

6. Showaround

Komu nevyhovuje virtuálny sprievodca, ten ocení aplikáciu Showaround. Showaround združuje lokálnych obyvateľov, ktorý ťa radi prevedú po tebou požadovaných miestach. V aplikácii si vyberieš sympatického sprievodcu (alebo sprievodkyňu) podľa zameraní, ako nočný život, pamiatky, prípadne jazykových schopností. Čo je až neuveriteľné – mnohí berú takto strávený čas ako zábavu a svoje ,,služby“ ponúkajú zadarmo. Napokon, lokálom v Showaround sa môžeš stať aj ty a niečo si tak privyrobiť.

Zdroj fotografie: Showaround.com

7. GasBuddy

Pokiaľ sa chystáš na dovolenku alebo si auto plánuješ požičať priamo v destinácií, bude sa hodiť appka GasBuddy. Pomáha vystopovať najlacnejší benzín v tvojom okolí – stačí zadať GPS súradnice alebo poštové smerovacie číslo. Aplikácia funguje na systéme odporúčaní od miestnych obyvateľov. Tí za poskytovanie a aktualizovanie cien pohonných hmôt získavajú odmeny ako napríklad tankovanie zadarmo.

8. WiFox

Poznáš to. Prídeš na letisko a máš ešte chvíľu voľného času, no žiadne pripojenie na internet. Tak možno práve táto mapka zmení tvoje nudné prestoje v odletovej hale. Bezpečnostný IT inžinier a bloger menom Anil Polat zhromažďuje heslá Wi-Fi sietí na letiskách po celom svete a delí sa o ne s verejnosťou. Stačí si stiahnuť appku WiFox, zvoliť na mape konkrétne letisko a vieš názov a aj heslo k zamknutej Wi-Fi. Informácie sú v aplikácii neustále aktualizované a sú pridávané stále nové a nové letiská.

9. XE Currency

Ak prechádzaš exotickými krajinami, táto aplikácia ti môže prísť vhod. XE Currency vie poskytnúť informácie o kurzoch všetkých svetových mien, ktoré sú pravidelne aktualizované. Ďalšou výhodou je, že už raz vyhľadané kurzy sa ukladajú do pamäte a môžete sa k nim kedykoľvek vrátiť aj v offline režime. Takže, aj keď sa práve nachádzaš na miestnom trhu v Bangladéši, táto appka za teba prepočíta, koľko ťa stojí to úžasné mango, ktoré si si práve kúpil(a).

10.Pelipecky

Vo svete výhodných leteniek a dovoleniek platí kruté pravidlo. Najlepšie ponuky zväčša trvajú len pár minút či hodín a sledovať ich dennodenne si vyžaduje veľa času a úsilia. So sledovaním aktuálne najvýhodnejších leteniek ti pomôže práve naša Pelipecky aplikácia. Letenky si kúpiš tiež priamo cez aplikáciu a vieš si v nej svoje letenky aj spravovať.

Cestou do práce, v lietadle, ale tiež všade tam, kde nie je pripojenie na internet. Mnohé časti našej appky ti budú k dispozícii, aj keď práve nie je v dosahu žiadna Wi-Fi alebo 4G pripojenie.

V Pelipecky appke si môžeš uložiť užitočné články s tipmi na konkrétnu destináciu, máš pristup k svojim letenkám a ďalším cestovateľským produktom od Pelikána. Ak napríklad dôjde k zmene letu alebo zrušeniu, dostaneš notifikáciu do appky. A tiež ak príde super ponuka, budeš o nej vedieť medzi prvými! Pozri si všetky dôvody a stiahni si aplikáciu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Austrian Airlines začnú od cestujúcich požadovať nosenie respirátora. Ide o nariadenie vlády https://t.co/ZT1uwPRorj #novinky12 hodiny dozadu
Lufthansa plánuje najdlhší let v jej histórii. Smeruje na Falklandy https://t.co/BplkFm5BzG #letenky15 hodiny dozadu
Nórska vláda podporila záchranu Norwegian. Budú lietať po Európe, nové rezervácie sú bez obáv https://t.co/7wLmbFAVuF #novinky15 hodiny dozadu
Ako najlepšie na Zanzibar? Porovnali sme letenky od 489€ a máme v tom jasno! https://t.co/pmgnzRrPOT #letenky17 hodiny dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLxQKr #letenky18 hodiny dozadu
Exotika bez testu a karantény. Krajiny, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky19 hodiny dozadu
Test pohodlne z auta. Letisko Bratislava ponúkne najväčšie drive-thru testovanie https://t.co/gNuqllA5X0 #novinky20 hodiny dozadu
Cestovanie do Francúzska: pri vstupe treba negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín https://t.co/n8K3xmr7wv #letenky20 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All Inclusive Dominikánska republika s letenkami a 4*hotelom za 1208€ https://t.co/uKcwSarkaq #dovolenky20 hodiny dozadu
Tranzit cez Rakúsko: pred cestou na letisko Viedeň nezabudnite vyplniť online formulár (registrácia) https://t.co/mwXVVNYuMh #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore