Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Chcete si prečistiť hlavu? Najlepšie miesta na meditáciu a jógu na svete

Chcete si prečistiť hlavu? Najlepšie miesta na meditáciu a jógu na svete

Dobrodružné cestovanie nie je vždy len o krotení morských vĺn a závratných výškach. Často je o objavovaní vlastného vnútorného sveta. Môže to znieť kontraintuitívne. Precestujete polovicu sveta, aby ste sedeli v kruhu cudzincov v tichu. Meditačný retreat sa však už osvedčil mnohým, ktorí na svojej dovolenke hľadajú niečo viac, ako len lehátko a večerný drink. Je prirodzené, že z predstavy dovolenkového týždňa stráveného aktívnym pohybom či bez mäsa, nemusíte byť práve nadšení. Avšak na tých, ktorí vytrvajú, čaká pocit zadosťučinenia.

Reklama

Ešte predtým, než sa na takýto retreat vyberiete, urobte si prieskum. Tradičné budhistické meditačné centrá začínajú deň už v skorých ranných hodinách a tie nezárobkové od vás budú očakávať i nejaký typ dobrovoľníckej práce (napríklad pomoc pri upratovaní či varení). V tomto článku vám prinášame také meditačné či oddychové centrá, kde si za pobyt zaplatíte a na oplátku dostanete balíček starostlivosti. Toto sú podľa čitateľov Guardianu najlepšie miesta na jógu a meditáciu na svete:

Budhistický kláštor, Nepál

Budhistický kláštor Kopan sa nachádza neďaleko Kathmandu a ponúka rôzne typy pobytov; od kurzov poznávania Budhizmu, cez viacmesačné retreaty. Každodenný režim tu začína rannou meditáciou v jej rôznych podobách. Budhistické učenia zahŕňajú state o súcite, rozptyľujúcich emóciách ako je hnev, ignorancia či žiadostivosť a o tom, ako tieto emócie ovládať, aby sme svoju myseľ očistili. Vo svojom voľnom čase môžu návštevníci poznávať poklady kláštornej knižnice. Na to, aby ste prvky budhizmu zaradili do svojho každodenného života i po príchode z kláštora, nemusíte zmeniť náboženstvo. Budhizmus je filozofia, ktorá sa netočí okolo jedného boha, ale vyzdvihuje princíp lásky (a zároveň nelipnutí) ku všetkým živým bytostiam. Nepálsky kláštor Kopan je okrem iného i cenovo dostupný. Za desať dňový pobyt zaplatíte približne sto eur. 

kopanmonastery.com

Liečebné centrum, Thajsko

The Wonderland Healing Centre sa nachádza na ostrove Kho Phangan a poskytuje ponuku joga, meditačných ci detoxikačných balíčkov. Postarajú sa tu o vás v podobe chutných veganských jedál a mnohých terapeutických alternatív. Toto miesto je vhodné predovšetkým pre individuálnych cestovateľov, ktorí chcú svoju myseľ i telo prečistiť od vonkajších toxických pôsobení. Ak sa chcete osviežiť zvonku i zvnútra a posilniť svoju dušu, toto je podľa všetkého miesto, kde sa budete cítiť naozaj skvele. Týždeň v tomto centre vás bude stáť približne 450 eur. Už samotné prostredie zelenajúcich sa záhrad a výhľadu na hory je zárukou pokoja. 

Wonderlandhc.com

Poctivý ašrám, Tamil Nadu, India

Joga sa pre mnohých bezprostredne spája s Indiou. S rastúcim počtom pochybných jogínskych retreatov tu nie je práve ľahké nájsť také centrum, ktoré by svoju prácu robilo naozaj poctivo. Preto je tento Meenakshi ášram (budova alebo kláštor, kde ľudia praktizujú jogínske cvičenia a duchovný život) príjemným prekvapením. Je dostupný krátkou jazdou autobusom/rikšou z južného mesta Madurai. Za približne päťdesiat eur na deň vám tu poskytnú päť hodín jogy, čistú posteľ a dve jednoduché vegetariánske jedlá. Meditácia úsvitu na pozadí spevu cikád a vône jazmínového kvetu poskytuje pocit pokoja, ktorý hľadá každý z nás. 

sivananda.org.in/madurai

Andalúzska idylka, Španielsko

Órgiva ponúka tzv. Kaliyoga retreat, zvolili viacerí jeho návštevníci za najlepší jogínsky retreat v Európe. Jóga sa tu praktizuje dvakrát za deň v priestoroch s výhľadmi do nádhernej andalúzskej krajiny a v skupinách, ktoré variujú od absolútnych začiatočníkov po kvalifikovaných uciteľov jógy. Ak práve nepraktizujete pozíciu psa, môžete sa so skupinou vybrať na túru do dychberúceho reigónu Alpujarras, alebo si vychutnávať skvelo pripravené vegetariánske jedlá. Ubytovanie je zabezpečené v tzv. tipis, čo sú stany, postavené v štýle severoamerických Indiánov. Na týždňový pobyt si pripravte približne tisíc eur. 

kaliyoga.com

Severská príroda, Švédsko

Toto retreat miesto nájdete pri jazere v divokom lese Bergslagen, asi dve hodiny jazdy od Štokholmu. Očarujúce prostredie vás ponorí do krás severskej prírody, jógy a spirituality. Prejdite na offline režim a nahraďte displej jógou, meditáciou, prechádzkami v lese, plávaním a písaním denníka. Medzi hlavné výhody tohto pobytu patrí plávajúca sauna a skvelé vegetariánske jedlá, inšpirované ajurvédou. Shambala vás pozýva, aby ste sa vzdali každodennej rutiny a na nejaký čas žili v harmónii s prírodou a vrátili sa k sebe samému.

shambalagatherings.com

Útočisko v škótskych horách

Moniack Mhor nájdete vo vysočine, neďaleko Inverness. Svojim návštevníkom ponúka päťdňový retreat plný písania. Nájdete tu všetko, čo budete na útek z reality potrebovať. Mier, pokoj, dlhé prechádzky, západy slnka, knižnicu plnú poézie, whisky, kozub, príbehy, ďalších spisovateľov a haggis (tradičné škótske jedlo, z ovčích vnútorností). Táto voľba vás poteší milým personálom, ktorý pre návštevníkov predstavuje veľkú podporu pri písaní. 

moniackmhor.org.uk


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore