Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

14 vynárajúcich sa destinácií v roku 2017

Zdroj titulnej fotografie – kirill_makarov / Shutterstock.com

Reklama

Cestovaním zistíte, ako sa každý mýli v názore na iné krajiny,“ vyjadril sa raz anglický spisovateľ, autor vedecko-fantastických románov Aldous Huxley. A naozaj, len ťažko si je urobiť názor o mieste, ktoré sme sami nikdy neokúsili. Ani so slovom „vynárajúci“ teda nemusia súhlasiť všetci v rovnakej miere. Kombinácia kultúrneho prerodu, umelcov, gastronomickej scény či najobrodnejšej prírody nás však inšpirovala k zostaveniu 14 vynárajúcich sa destinácií v roku 2017, ktoré by ste nemali zameškať.

1. Belehrad, Srbsko

Mohli ste o ňom v posledných mesiacoch počuť ako o „novom Berlíne“. Belehrad sa rozvinul do vibrujúceho balkánskeho mesta, známeho vďaka neskrotnému nočnému životu, rozkvitajúcemu umeniu a variujúcej dizajnovej scéne. Za najnovšími galériami sa vyberte do dištriktu Savamala: v jeho srdci leží tzv. Mikser House, industriálny priestor, vystavujúci najnovší srbský dizajn; pätnásť minút odtiaľ leží belehradský Dizajnový dištrikt, opustené nákupné centrum, premenené na kreatívne stredisko. Zavítajte do architektonicky nekonvenčného Múzea súčasného umenia s tými najzaujímavejšími výstavnými nápadmi či do ešte stále relatívne čerstvo otvorenej Galérie Drina v centre mesta. Ďalšou možnosťou umeleckého vyžitia je určite i Macura, múzeum koncipované do tvaru kocky. Zabudnúť by sme však nemali ani na bohatú belehradskú históriu, ktorá toto mesto kreovala stovkami rokov. Nasmerujte svoje kroky do starovekej pevnosti Beogradska Tvrđava, ležiacej na sútoku rieky Sáva a Dunaj.

Zdroj fotografie – kirill_makarov / Shutterstock.com

2. Dakar, Senegal

Administratívne centrum krajiny, hlavné mesto Senegalu a najzápadnejšie mesto Afriky, ležiace v jednom z politicky najstabilnejších a najbezpečnejších regiónov kontinentu. Možno vám Dakar sám o sebe veľa nehovorí; v súčasnosti sa však môže pochváliť inovatívnou hudobnou scénou, excelentnou úrovňou obchodov s textíliami a rušnými plážami s rodinami či surfistami. Na tie najúžasnejšie vlny sa vyberte na ostrov Ngoro, ktorý v roku 1966 preslávil surfistický film Nekonečné leto, či svoje prsty namočte na pokojnej pieskovej pláži Yoff, ležiacej od hlavného mesta len tridsať minút autom. Miesto dokonalé pre všetkých milovníkov vodných športov, ktorí si po pobyte vo vlnách radi doprajú korenenú rybu mafé s poriadne vychladeným pivom La Gazele v plážovej kaviarni s výhľadom, v pozadí s miestnou hudbou mbalax.

Zdroj fotografie – Salvador Aznar / Shutterstock.com

3. Baku, Azerbajdžan

Jediný deň na brehu Kaspického mora v azerbajdžanskom hlavnom meste sa môže javiť ako výlet okolo sveta: rozoznáte v ňom žiariace mrakodrapy, akoby vytrhnuté z Dubaja; fasády v štýle Beaux-Arts; dlažobné kocky, pripomínajúce Paríž; mešity v piesočných farbách a široké prímorské promenády, ktoré vás na chvíľu prenesú do takmer dvetisíc kilometrov vzdialeného Ománu. Turisti sú pre túto destináciou ešte stále skôr novinkou, takže pri vstupe do udržiavaného murovaného starého mesta, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO budete mať pocit akoby ste vstupovali do éry paláca Shirvanshahs z 15. storočia.

4. Stepancminda, Veľký Kaukaz, Gruzínsko

Dekády bol kvôli čiastočne chatrnej infraštruktúre a občasným konfliktom so susedným Ruskom takmer úplne mimo záber turistov. Čím ďalej tým viac dnes investuje do cestovného ruchu a priťahuje tak predovšetkým tých cestovateľov, unavených preplnenými horskými chodníkmi v Alpách či vinicami vo Francúzsku, kde si svoju návštevu musíte rezervovať. Najlepší spôsob, ako si vychutnať rozmanitosť tejto krajiny je na jeho turistických chodníkoch, ktoré sa kľukatia cez pohorie Kaukaz, oddeľujúci Európu od Ázie. Svoju túru začnite v údolnom mestečku Stepancminda a nasmerujte si to do kostola Gergeti Trinity, v nadmorskej výške viac ako dvetisíc metrov nad morom, ponúkajúci nádherný výhľad na okolitú krajinu, a predovšetkým čnejúcu horu Kazbegi.

5. Panama City, Panama

Frank Owen Gehry, narodený ako Frank Goldberg je americkým architektom a víťazom Pritzkerovej ceny. V roku 2014 bolo práve v meste Panama otvorené múzeum BioMuseo, ktorého autorstvom sa môže popýšiť. V súčasnosti vyrástlo mesto do finančného centra s lesknúcou sa panorámou zo skla a ocele, nápadne konkurujúcou Miami. Pre úplný výhľad na mesto zavítajte do vytrvalo atmosférickej štvrti Casco viejo z koloniálnej éry, ktorá hrá pastelovými farbami a striedavo tak pripomína rohy a ulice San Juanu, New Orleans a tie najštýlovejšie časti Mexico City ako Juárez či Roma. Nezameškajte nočné akcie v Danilo’s Jazz Club alebo sa vyberte na lahodný rumový koktail do strešného baru hotela Tantalo.

6. Manila, Filipíny

Manila po dlhý čas bývala turistickou medzizastávkou na ceste k jedným z najkrajších ostrovov sveta  – Palawan, Palau, Cebu či Boracay. Jej kulinárska scéna sa však vďaka histórii, dotknutej španielskymi, americkými či japonskými kolonistami rokmi vyformovala do jej neprehliadnuteľnej črty. Počas jedného dňa tu stihnete okúsiť ľahučké bravčové buchtičky vo svetovo najstaršom Chinatowne, tradičné japonské yakiniku v tzv. Little Tokio, chicharrón v Quezon City či tanier výnimočného perzského jedla v Mandaluyongu. Pre gurmánov je čas navštíviť Filipíny práve teraz.

Zdroj fotografie – Kim David / Shutterstock.com

7. Teherán, Irán

Keď sa povie Teherán, väčšina návštevníkov by sa zrejme zhodla na architektúre, ako jednom z tých znakov, ktoré toto mesto odlišujú od ostatných. Začnime severnou časťou mesta, kde objavíte emblematický a ocenený Tabiat Bridge, dokončený v roku 2014 a dnes obľúbený vďaka množstvom reštaurácií a kaviarní, ktoré sa v jeho blízkosti časom vynorili. Ďalšie výrazné architektonické počiny, ktoré by ste nemali prehliadnuť, sú ako historického, tak i súčasného charakteru. Patrí medzi ne Sharifi-ha House s rotujúcimi miestnosťami; Barin Ski Resort v pohorí Alborz, inšpirovaný tvarom iglu či opulentný Golestan Palace, pochádzajúci z 19. storočia.

8. Montevideo, Uruguaj

Domov pre takmer polovicu uruguajskej populácie, hlavné mesto s klasickou i eklektickou, žiarivou i ospalou atmosférou je často neprávom prehliadané. Kultúrne živé miesto, kde sa rovnako darí hudbe, divadlu i vizuálnemu umeniu. Okúste miestne najstaršie a najzásadnejšie divadlo Teatro Solís, ochutnajte život uruguajského statočného jazdca gaucho v Museo del Gaucho, kde vás nábytok, sochy a maľby pracovníkov na ranči zavedú do rezidencie z 19. storočia. Museo Nacional de Artes Visuales, otvorené v roku 1911, vlastní najväčšiu kolekciu prác uruguajských umelcov. Vychlaďte sa na jednej z mnohých tunajších pláží; Rambla, promenáda na okraji pláži ich spája od východu po západ. K večeru zájdite na chutné a ľahké zeleninové jedlo s pórom, po ktorom si doprajte kúsok skvelého tekvicového koláča.

9. Pobrežie Montenegrin, Čierna Hora

Maličká krajina, ktorá svoju nezávislosť od Srbska získala iba v roku 2006 a ktorej populácia dosahuje menšie čísla, ako tá štokholmská. Čo mu chýba vo veľkosti plne nahrádza rozsiahlymi šírkami piesku a možnosťami surfovania. Ako Lord Byron raz o jeho pobreží napísal: „V okamihu vzniku našej planéty sa to najúžasnejšie spojenie zeme a mora objavilo na čiernohorskom pobreží.“ A zdá sa, že tento básnik nie je jediným, ktorého rokmi príkre brehy, malebné historické dedinky či nepreplnené pláže očarili; bola to napríklad Marilyn Monroe či Sophia Loren, ktoré tu objavili pokoj a anonymitu. Ak máte chuť na poriadny nočný život, radi sa pokocháte renomovaným starým mestom, mramorovými uličkami a benátskymi múrmi, potom je Budva (často prezývaná „Miami Čiernej Hory), najnavštevovanejšia destinácia v krajine pre vás tou správnou voľbou.

10. Ulaanbaatar, jazerá a vidiek Mongolska

Rozľahlá step Mongolska púta záujem väčšiny tých nebojácnych cestovateľov, ktorí bažia po fyzickej výzve, či tých, ktorých očarila kultúra nomádov; ktorým sa nemilosrdná príroda stala konštantným domovom. Vybrať si môžete medzi ponukou nových luxusných kempov, ktoré prinášajú rôzne druhy cestovateľov, ich spoločným menovateľom však ostáva túžba ponoriť sa do nepoznanej kultúry a nadpozemskej prírody. Prírodná scenéria je natoľko rozľahlá a natoľko prázdna, že ak sa vyberiete na objavnú cestu autom, budete mať skôr pocit, že ste sa uprostred púšte Gobi ocitli so svojím autom na pretekoch. Hlavné mesto Ulaanbaatar bolo dlho kvôli komunistickému režimu uzavreté okolitému svetu. V súčasnosti predstavuje niečo nové a vzrušujúce. Generácia mladých ľudí tu vybudovala vibrujúcu hudobnú scénu, zahŕňajúcu všetko od hip hopu, cez indie rock, po elektrický pop.

11. Faerské ostrovy

Zatiaľ čo Island ostáva medzi najatraktívnejšími destináciami, Faerské ostrovy sa stávajú stále viac a viac navštevovanejším severským turistickým cieľom. Skupina osemnástich hornatých vulkanických ostrovov na ceste od Islandu k Nórsku je autonómne riadeným regiónom, patriacim pod Dánske kráľovstvom. Tento neveľký národ často čelí jednému z najnestálejších počasí na svete. To je daň za jeho výnimočnú prírodu; strmé útesy, vodopády, členité pobrežie, trávnaté údolia a dramatické fjordy. Populácia súostrovia, ktorá dosahuje nepatrné čísla do päťdesiattisíc obyvateľov sa však môže pochváliť vlastným symfonickým orchestrom a niekoľkými kvalitnými hudobnými festivalmi, prebiehajúcimi počas všetkých ročných období. V priebehu rokov sa hlavné mesto Tórshavn stalo miestom pre milovníkov takmer každého hudobného štýlu od Týru (vikingský metal) po Eivør (pop). TUTL, najväčšiu nahrávaciu spoločnosť Faerských ostrovov vlastnia spoločne hudobníci i skladatelia. Za turistikou a scenériou s majákmi sa vyberte do dedinky Nólsoy, vyloďte sa na Sørvágsvatn a pokochajte sa permanentnou výstavou faerského umenia v múzeu Listasavn Føroya.

12. Rangún, Mjanmarsko

Z rybárskej dedinky v 11. storočí vyrástlo koloniálne hlavné mesto. V súčasnosti je Rangún najdôležitejším obchodným centrom krajiny. Mix rušných tradičných trhov, moderného rastu a infraštruktúry z koloniálnej éry (mesto údajne vlastní najväčší počet budov z koloniálnej éry v regióne). Medzi historické pamiatky, ktoré stoja za návštevu patrí na vrchole stojaca Shwedagon Pagoda, najposvätnejšie budhistické miesto v krajine, viditeľné takmer z každého miesta v meste. Nahliadnite do histórie v Národnom múzeu Mjanmarska a objavte mestskú pestrofarebnú indickú štvrť s dychberúcimi hinduistickými chrámami.

13. Chennai a Pondicherry, India

Prekvapivo, len zopár turistov sa vyberá na objavnú výpravu na juhovýchodné pobrežie Indie; väčšina si to namieri k plážam štátu Goa, či na jeden z hausbótov k vodám Keraly. V súčasnosti je to práve opozitne ležiace pobrežie, ktoré púta pozornosť svojou dynamickosťou. Rozsiahly štát Tamilnádu je najlepšie dostupný letom do zahmleného, pôvodom koloniálneho hlavného mesta Chennai (v minulosti Madras), kde objavíte elegantnú vybielenú pevnosť St. George, založenú v roku 1644 či svätyňu Kapaleeshwarar, unikátny príklad drávidskej architektúry. Asi hodinu a pol južne smerom k pobrežiu leží monumentálny výjav Mahabalipuram, vytesaný do skaly, zobrazujúci príbehy legendárnej knihy Mahábhárata. Pokračujte dve hodiny južne do očarujúceho mestečka Puducherry. Jeho uličky sa vám môžu zdať známe. Boli tu totiž natočené prvé scény Leeho snímky Pí a jeho život. Objavujte ich po vlastných či na bicykli a nezmeškajte neskoré raňajky v Cafe des Arts. To všetko dokážete stihnúť za menej ako jeden týždeň, pričom vám ostane čas na pláž pri Bengalskom zálive, po ktorom sa môžete vybrať do vnútrozemského roztopašného chrámového mestečka Madurai.

14. Nosy Mangabe, Madagaskar

Slza juhovýchodného pobrežia Afriky, Madagaskar, vďaka tisícročiam geografickej izolácie rozkvitol v miesto, ktoré je domovom takých stvorení, ktoré nenájdete nikde inde na svete. Lemury s vygúlenými očami, luminiscenčné žaby či netopiere s listovým nosom. Niet divu, že tento kus zeme zachytil dokument BBC Planet Earth II v troch rôznych epizódach. Väčšina ostrova, pokrytá hustým lesom, je stále nepreniknuteľná. Avšak v súčasnosti sa stáva prístupnou, ako nikdy predtým. Začnite s ostrovnou rezerváciou Nosy Mangabe, dostupnou výhradne loďou, kde objavíte tie najzvláštnejšie stvorenia, aké si dokážete predstaviť.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore