Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 najkratších európskych letov za rok 2019

10 najkratších európskych letov za rok 2019

Nie je tomu tak dávno, čo sme priniesli článok o najkratších medzinárodných letoch za rok 2019, kde najkratší let medzi dvoma africkými mestami pristával desať minút po tom, ako odletel z letiska.

Reklama

Dnes sme sa pozreli na desať najkratších európskych letov, ktoré opätovne zozbierala agentúra OAG za rok 2019. Najkratší z nich je pritom na vzdialenosť len 55 námorných míľ.

10. Amsterdam – Brusel

Najdlhším z najkratších európskych letov je medzi hlavnými mestami Holandska a Belgicka. Let Amsterdam – Brusel má dĺžku 84 námorných míľ a trvá približne 40 minút. Aktuálne ho prevádzkujú aerolinky KLM.

Pre porovnanie – cesta vlakom by trvala necelé dve hodiny, autom zhruba dve hodiny a autobusom až takmer štyri.

Amsterdam, Holandsko

9. Frankfurt – Štutgart

So vzdialenosťou 83 námorných míľ lieta dopravca Lufthansa medzi nemeckými mestami Frankfurt a Štutgart linku za približne 40 minút.

Pre porovnanie, cesta vlakom by na rovnakej trase trvala zhruba dve hodiny a necelé štyri hodiny cesty autobusom.

Frankfurt, Nemecko

8. Graz – Viedeň

Domáci let medzi rakúskymi mestami Graz a Viedeň je dlhý približne 81 námorných míľ. Trvá pritom približne 40 minút.

Alternatívou k letu je trojhodinová cesta autobusom alebo necelé dve hodiny cesty autom. Na trase aktuálne lieta domáci dopravca Austrian Airlines.

Graz, Rakúsko

7. Aarhus – Kodaň

Domáca linka medzi mestami Aarhus a Kodaň má zhruba 79 námorných míľ a trvá približne 40 minút.

Pre porovnanie, cesta vlakom by trvala približne tri hodiny a autobusom až štyri. Aktuálne leteckú linku operuje dopravca Regional Jet OÜ.

Aarhus, Dánsko

6. Štutgart – Zürich

Let medzi nemeckým Štutgartom a švajčiarskym Zürichom má dĺžku 78 námorných míľ, trvá zhruba 40 minút. Linka aktuálne nefunguje, za normálnych okolností ju prevádzkoval dopravca SWISS.

Cesta vlakom či autobusom by trvala na tejto trase asi štyri hodiny, aktuálnou leteckou alternatívou je cesta zo Štutgartu do Frankfurte a následne do Zürichu – tá trvá tri hodiny.

Štutgart, Nemecko

5. Isle of Man – Liverpool

Korunná dependencia Ostrov Man je od anglického Liverpoolu vzdialená 77 námorných míľ. Let pritom trvá necelú hodinu – 50 minút, aktuálne linku operuje letecká spoločnosť Loganair.

Jedinou alternatívou je opäť cesta trajektom a autom, tá by dokopy trvala necelé tri hodiny.

Ostrov Man, UK

4. Atény – Mykonos

Štvrtým najkratším európskym letom je let z hlavného gréckeho mesta Atény na grécky ostrov Mykonos. Let je dlhý 72 námorných míľ a trvá približne 45 minút.

Trajektom by sa cesta predĺžila na dve hodiny a pätnásť minút a to len od brehu k brehu. Aktuálne túto linku operujú Aegean Airlines, Olympic Air a Sky Express.

Mykonos, Grécko

3. Menorca – Palma de Mallorca

Let medzi španielskými ostrovmi má dĺžku 70 námorných míľ a trvá zhruba 35 minút. Na tejto trase aktuálne lietajú aerolinky Air Europe a Iberia.

Jedinou alternatívou je cesta autom alebo trajekt. Cesta ním však trvá približne dve hodiny.

Menorca, Španielsko

2. Gran Canaria – North Tenerife

Domáci let medzi dvoma Kanárskymi ostrovmi. Let medzi ostrovom Gran Canaria a Severným Tenerife je dlhý približne 60 námorných míľ a trvá približne pol hodinu.

Aktuálne na tejto destinácii lietajú tri aerolinky – Air Europa, Binter Canarias a Canary Fly. Alternatívou je cesta trajektom – trvá približne dve hodiny.

Gran Canaria, Španielsko

1. Helsinki – Tallin

Najkratšou európskou linkou a zároveň aj zároveň štvrtý najkratší let vôbec má dĺžku len približne 55 námorných míľ a smeruje z fínskeho mesta Helsinky do estónskeho Tallinnu.

Let je možné absolvovať za 30 až 35 minút. Aktuálne na tejto trase lieta dopravca Finnair, a to aj niekoľkokrát do dňa. Inou možnosťou je tiež cesta trajektom, pre porovnanie – tá trvá zhruba dve hodiny.

Helsinki, Fínsko

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Prvý raz letela lietadlom až v 19tich, od tej doby si ho zamilovala. Krajinu podľa nej spoznáš podľa gastronómie a toho, ako ti naservírujú dezert. Za hranicami ju najčastejšie nájdete sedieť v lokálnej kaviarni so šálkou kávy a domácim zákuskom. Vyrástla v rodine dejepisárov, povinnou zastávkou každej jej cesty sú preto historické pamiatky a múzea. Myslela si, že preferuje more, nedávno sa však zamilovala do hôr, a to rovno do našich domácich.

Hore