Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 miest vo Švédsku, ktoré nie sú Štokholm, ale treba ich zažiť!

10 miest vo Švédsku, ktoré nie sú Štokholm, ale treba ich zažiť!

Švédsko je známe svojím interiérovým dizajnom, popudlivou módou, mäsovými guličkami a samozrejme, skupinou ABBA. To všetko sa dá vidieť a zažiť v Štokholme, dynamickom hlavnom meste krajiny. Asi sa zhodneme, že hlavné mesto Švédska by mal byť povinnou zastávkou každého turistu. Krajina o veľkosti Kalifornie má však toho ponúknuť oveľa viac, ako len samotnú metropolu. Objavte jeho ostrovy, medzi ktorými môžete plachtiť, národné parky, ktoré čakajú na preskúmanie, či ľadové hotely, v ktorých môžete stráviť dobrodružnú noc. Prinášame vám zoznam desiatich najlepších miest vo Švédsku, za ktorými by ste sa mali určite vybrať.

Reklama

Ystad s múzeami a piesočnatými plážami

Neveľký Ystad je dejiskom série zločinov Kurta Wallandera, za ktorého vznikom stojí švédsky spisovateľ Henning Mankell. Ystad je prímorským mestom, plným prekvapení. Múzeá na svetovej úrovni; farebné zrubové domy; námestia pobozkané slnkom; a približne 40 kilometrov piesočných pláží. Určite neprehliadnete ani najväčšie škandinávske filmové štúdio Ystad Studios.

Typická ulica v švédskom Ystade

Národný park Sarek v Laponsku je ako z iného sveta

Sprievodcovia ho označujú za jednu z posledných skutočných oblastí divokej prírody v Európe. Súčasťou Národného parku Sarek je šesť z trinástich najvyšších hôr Švédska a asi sto ľadovcov na tomto území, položenom severne od polárneho kruhu. Národný park, ktorý je jedným z najstarších v Európe, je obľúbený na turistiku, láka však tiež svojimi voľne žijúcimi živočíchmi, ako sú polárne líšky, rosomáky, losy, vlky a ďalšie druhy. Typické Laponsko.

Súčasťou Národného parku Sarek je šesť z trinástich najvyšších hôr Švédska

Göteborg a kulinárske majstrovstvo Švédska

Švédsko a jeho druhé najväčšie mesto je kultúrne centrum samo o sebe (a tým nemyslíme len jeho slávnu death-metalovú scénu). Príďte si sem vychutnať niektoré z najlepších švédskych kulinárskych kreácií (nenechajte si ujsť obľúbený trh s potravinami a reštauráciu Feskekyrka), vydláždenú štvrť Haga, ktorej história siaha do 18. storočia a Gothenburg Museum of Art. Ak ste naplnili svoju túžbu objavovať mesto, vydajte sa na ostrovy Bohuslän, tiahnuce sa z Göteborgu k nórskemu pobrežiu, ktoré sú známe malebnými pobrežnými dedinkami, čerstvými morskými plodmi a jazdou na kajaku.

Malebný Göteborg

Akciové letenky do Švédska

Vápencový ostrov Fårö v Baltskom mori

V krajine s jedinečnou scenériou na každom kroku, vyniká Fårö ešte o čosi viac. Celý ostrov pozostáva z vápenca a je plný do neba ťahajúcich sa skalných útvarov, ktoré ho robia jedinečne rozprávkovým. Ani slávny švédsky režisér Ingmar Bergman neodolal jeho čaru. Nakrútil tu šesť filmov a jeden televízny seriál a usadil sa tu. S väčším ostrovom Gotland spája Fårö trajekt a je obľúbenou letnou destináciou mnohých Švédov.

Kúpanie v Baltickom mori? Prečo nie!

Visby na vikingskom ostrove Gotland

Visby, jediné mesto ostrova Gotland, bolo kedysi hlavnou obchodnou osadou Vikingov. Dnes je obostavaným mestom, ktoré sa hrdo pýši na zozname UNESCO. Vydajte sa na prechádzku mestom, urobte si prestávku a spoznajte históriu ostrova v Gotland Museum. Ak sa rozhodnete pre akýkoľvek program, určite si nenechajte ujsť saffranspannkaka (alebo rovno aj tri). Táto gotlandská špecialita, šafranová palacinka, sa podáva s čerstvou smotanou a ostružinami a jej história siaha do 18. storočia.

Jukkasjärvi a ľadový hotel

Jukkasjärvi má menej ako 600 obyvateľov. Väčšina jeho návštevníkov sem však neprichádza, aby sa s nimi spriatelila. Turisti sa do tejto maličkej lokality hrnú predovšetkým kvôli jej trefne pomenovanému Icehotelu, ktorý bol pôvodne otvorený v roku 1992. Odvtedy sa z neho stal celoročný, 20-apartmánový hotel, s vlastnou galériou umenia a barom a stal sa atrakciou pre všetkých, ktorí milujú Švédsko.

Palác Drottningholm v UNESCO dedičstve

Drottningholm sa nachádza na ostrove Lovön, asi 45 minút jazdou zo Štokholmu a je súčasným súkromnou rezidenciou švédskej kráľovskej rodiny. Komplex bol pôvodne postavený v šestnástom storočí a v roku 1991 bol vyhlásený za svetové dedičstvo UNESCO, ktorého komisia ho nazvala „najlepším príkladom kráľovskej rezidencie z osemnásteho storočia, inšpirovaným Versailleským palácom“.

Palác Drottningholm je ako z rozprávky, však?

Marstrand je idilickým ostrovom

Malebný Marstrand je najlepšie známy svojou pevnosťou zo sedemnásteho storočia – Carlsten, pomenovanej po švédskom kráľovi Carl X Gustavovi. Idylický ostrov je tiež obľúbeným pre lodníkov. Každoročne tu prebiehajú udalosti ako Marstrand Regatta, Match Cup Švédsko a ďalšie.

Národný park Abisko v Laponsku

Abisko je domovom najväčšieho škandinávskeho jazera a známe je tiež vďaka svojmu kvitnúcemu údoliu Abiskodalen, tečúcim kaskádam a prístupným náučným chodníkom. Park, založený v roku 1909, je vďaka svojim súradniciam a jasnému počasiu považovaný za jedno z najlepších miest na svete, kde si môžete pozrieť polárnu žiaru.

Tretie najväčšie mesto Švédska, Malmö

V treťom najväčšom meste vo Švédsku sa elegantným spôsobom stretáva staré s novým. Nájdete tu skvelo zachované staré mesto, kozmopolitné nábrežie, útulné kaviarne, mestský park zo 16. storočia, špičkovú gastronómiu a dva inžinierske zázraky – točiaci sa mrakodrap Turning Torso Santiaga Calatrava a lanový most Øresund, spájajúci mesto s dánskou Kodaňou.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (7 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky https://t.co/k1MmFDpTKS #cestopisy3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1073€ https://t.co/IkPhU8eQmg #dovolenky3 hodiny dozadu
Silvester v New Yorku: letenky od 377€ vo sviatočných termínoch https://t.co/8iI4nIKYv53 hodiny dozadu
Austrian Airlines už spustili svoju novú najdlhšiu linku: Viedeň – Cancún https://t.co/GaFCSkdPVO #letenky4 hodiny dozadu
Chaty, chalupy a apartmány. Lacné ubytovanie na Slovensku a 8 dôvodov, prečo sa v roku 2021 oplatí https://t.co/GqCQ6NUMSm #dovolenky4 hodiny dozadu
Poď do Štokholmu od 36€ spiatočne! https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky5 hodín dozadu
Gdansk so zľavou od 29€! Zaži unikátne poľské mesto https://t.co/UiCWvxv5vr #letenky5 hodín dozadu
LACNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 239€! https://t.co/PzfzAdgqRQ #letenky5 hodín dozadu
Leť na rozprávkový Zanzibar s Turkish Airlines od 449€! https://t.co/zRKxV4Um78 #letenky5 hodín dozadu
Londýn a Edinburgh majú nové low-costové vlakové spojenie. Okrem cien má znížiť aj uhlíkovú stopu https://t.co/YdaWRL36gP #letenky5 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore